Google چگونه از یادگیری ماشین برای ایجاد تحول در دنیای اینترنت استفاده می کند؟

آیا گوگل از ماشین یاد گرفته است یا برعکس ؟ گفته می شود گوگل ، شما را بهتر از پزشک تان می شناسد.

اصطلاح رایج امروزی در بازار فناوری و تکنولوژی ، یادگیری ماشین است ، که بدون شک گوگل ، مهارت زیادی بر آن پیدا کرده و به کمک برنامه های کاربردی ، زندگی ما را آسان کرده است! خب ، حتما از خودتان می پرسید که دستاوردهای گوگل چیست؟ صبر داشته باشید ، ما در این مقاله آن ها را معرفی خواهیم کرد.

آیا دقت کرده اید که بعضی اوقات اگر هنگام جستجو در Google کلمه ای را اشتباه تایپ کنید ، Google این پیغام را به شما می دهد : ” آیا منظور شما این بود؟

جستجو گوگل

گوگل هوشمند است ، اینطور نیست؟

واقعیت جالب : گوگل خود را اولین شرکت استفاده کننده از یادگیری ماشین معرفی کرده است.

فناوری ، می تواند پاسخگوی همه تغییرات در سراسر کره زمین ، اعم از تغییرات زیست محیطی ، دیجیتالی یا حتی تغییرات اجتماعی باشد. همچنین بکارگیری هوش مصنوعی در محصولات و حوزه های جدید ، به توسعه ابزارهایی برای اطمینان از دسترسی همگانی به هوش مصنوعی کمک می کند.

این مطابق با چشم انداز گوگل است. یعنی هدف اصلی این است که اطلاعات جهان را سازماندهی کرده و در دسترس همگان قرار دهد. اینجاست که هوش مصنوعی می تواند مفید باشد و به شما کمک کند تا مشکلات خود را به روش های هیجان انگیزی حل کنید.

با یادگیری ماشین می توان سیستم های هوشمندی را که قادر به تصمیم گیری به صورت خودمختار باشند، توسعه داد. یک ماشین ، این الگوریتم ها را از نمونه های گذشته داده ها ، از طریق تجزیه و تحلیل آماری و تطبیق الگو یاد می گیرد. سپس ، بر اساس داده های یاد گرفته شده ، نتایج پیش بینی شده را ارائه می دهد.

Google چگونه از یادگیری ماشین استفاده می کند؟

گوگل همه چیز را می داند. در واقع گوگل از الگوریتم های یادگیری ماشین بهره می برد و تجربه ای ارزشمند و شخصی سازی شده را برای کاربران فراهم می کند. یادگیری ماشین پیش از این در سرویس هایی مانند Gmail ، Google Search و Google Maps بکار گرفته شده است.

“یادگیری ماشین یک روش اصلی و تحول آفرین است که به کمک آن ، در حال بررسی مجدد نحوه انجام وظایف مختلف هستیم. ما بطور هوشمندانه از یادگیری ماشین در محصولات خود اعم از جستجو ، تبلیغات ، YouTube یا بازی استفاده می کنیم. ما در ابتدای مسیر هستیم ، اما ملاحظه می کنید که یادگیری ماشین را در همه این زمینه ها اعمال می کنیم. “

Sundar Pichai  (مدیر عامل شرکت Google)

بیایید تعریف یادگیری ماشین را دوباره مرور کنیم تا عملکرد آن را بهتر درک کنیم!

یادگیری ماشین رایج ترین روش پیش بینی آینده یا کلاسه بندی اطلاعات ، برای کمک به افراد در تصمیم گیری های لازم است. الگوریتم های یادگیری ماشین بر روی مثال ها یا نمونه هایی آموزش می بینند که از طریق آن ها از تجربیات گذشته درس می گیرند و همچنین داده های تاریخی را تجزیه و تحلیل می کنند. بنابراین ، از آنجا که روی مثال ها آموزش می بیند ، بارها و بارها قادر به شناسایی الگوها برای پیش بینی آینده است.

همه این ها خوب است، اما Google چگونه از آن استفاده می کند؟

Google می داند که چگونه می توان از اطلاعات استفاده ای بهینه داشت. در واقع از هوش مصنوعی و داده های ماهواره ای برای جلوگیری از کار یا تجارت غیرقانونی استفاده می کند. به عنوان مثالی از خدمات گوگل ، ابزار جستجوی تصویر و ترجمه گوگل ، از یادگیری ماشین سطح بالا استفاده می کنند. این فناوری به کامپیوتر امکان می دهد تا مثل انسان ببیند ، بشنود و صحبت کند. گوگل با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین ، تجربه ای ارزشمند و شخصی سازی شده را به کاربران خود ارائه می دهد.

در ادامه چند نمونه از خدمات گوگل را که با استفاده از یادگیری ماشین توسعه یافته اند ، خواهیم دید.

۱- Gmail

نامه های اجتماعی ، تبلیغاتی و اصلی شما ممکن است با آنچه شما در صندوق پستی خود دارید متفاوت باشد. این نامه ها با اختصاص برچسبی مناسب، توسط گوگل فیلتر می شوند. این، جایی است که یادگیری ماشین نقشی اساسی دارد، یعنی از مداخله کاربر برای تنظیم یک آستانه استفاده می شود و هنگامی که کاربر پیامی را علامت گذاری می کند ، خود Gmail بصورت بلادرنگ ، آستانه خود را بهبود می بخشد و بدین ترتیب Gmail یاد می گیرد تا برای دفعات بعدی از آن برای دسته بندی استفاده کند.

پاسخ های هوشمند:

این واقعاً یک حرکت هوشمندانه است که توسط گوگل انجام شده است. اکنون شما به کمک این ویژگی می توانید بلافاصله در یک ثانیه با پاسخ های پیشنهادی ارائه شده توسط Gmail به نامه ها پاسخ دهید. در واقع ” Smart Replies ” و ” Smart Compose ” از بهترین خدماتی هستند که Google به مشتریان خود ارائه داده است. به همین دلیل است که امروزه گوگل به عنوان یکی از شرکت های پیشرو مطرح است.

همچنین این پلتفرم فقط مختص به زبان انگلیسی نیست. این برنامه از چهار زبان زنده دنیا پشتیبانی می کند : اسپانیایی ، فرانسوی ، ایتالیایی و پرتغالی.

 

۲- Google Search و Google Maps

جستجوی گوگل نیز از یادگیری ماشین استفاده می کند و زمانی که شما تایپ کردن در کادر جستجو را شروع می کنید ، به طور خودکار آنچه را که می خواهید، جستجو می کند، سپس عبارات جستجوی پیشنهادی برای همان مورد را ارائه می دهد. این پیشنهادات با توجه به جستجو های گذشته و پربازدید ( که همه به دنبال آن هستند ) یا بر اساس موقعیت فعلی شما به نمایش در می آیند.

به عنوان مثال : تأخیر در تردد اتوبوس – صدها شهر بزرگ در سراسر جهان ، هزاران نفر در مسافرت و یک ماشین (سیستم) که قادر به یادگیری و اطلاع رسانی است. گوگل تمام داده های بلادرنگ موقعیت های مکانی اتوبوس را بدست آورده و به سرعت پیش بینی می کند. بنابراین ، دیگر نیاز نیست ساعت های طولانی منتظر اتوبوس خود باشید.

با ترکیب زمان ، مسافت طی شده و رویدادهای شخصی به عنوان مجموعه داده ، اکنون این امکان وجود دارد که گوگل پیش بینی های لازم را انجام دهد. اکنون دیگر نیازی به برنامه تردد اتوبوس ها که توسط آژانس های حمل و نقل عمومی ارائه می شود نیست.

به کمک موقعیت مکانی ، روز و ساعت ، زمان تخمینی رسیدن شما به مقصد ، قابل محاسبه است.

بهترین پلترمی که تاکنون برای دانشجویان بوجود آمده جستجوی گوگل است و هیچ کسی نمی تواند آن را انکار کند. جستجوی گوگل و همچنین نقشه گوگل از یادگیری ماشین استفاده می کنند و به انسان در امور روزمره کمک می کنند. اگر تصمیم به جستجوی اسم فردی را در گوگل داشته باشید ، با وارد کردن تنها چند حرف از نام او، گوگل نام کامل فرد و مهم ترین جستجو های اتفاق افتاده را به شما نشان می دهد.

گوگل همه چیز را می داند و هنگامی که شروع به تایپ کردن در کادر جستجو می کنید ، به طور خودکار آنچه را که می خواهید جستجو کنید پیش بینی می کند و عبارات جستجوی پیشنهادی را ارائه می دهد. این پیشنهادات می تواند براساس جستجوهای گذشته شما ، آنچه اکنون مورد توجه قرار دارد یا موقعیت مکانی فعلی شما باشد.

تکمیل خودکار جستجو گوگل با یادگیری ماشین

من وضعیت هوا را جستجو کردم و فورا به نتیجه رسیدم. هیچ موقعیت یا اطلاعات دیگری از من خواسته نشده است ، چراکه گوگل همه چیز را می داند.

جستجو وضعیت هوا در گوگل

۳- Google Assistant

این پلتفرم می تواند در انجام کارهای روزمره به انسان کمک کند. دستیار گوگل، جستجوی رستوران های مجاور را هنگام بارش شدید باران برای شما آسان می کند ، به شما کمک می کند تا بلیط های فیلم را در حین سفر خریداری کنید و نزدیکترین سالن تئاتر را پیدا کنید. به طور خلاصه ، با داشتن تلفن هوشمند لازم نیست نگران باشید ، زیرا گوگل حواسش به همه چیز هست.

نحوه کار google assistant

 

۴- Google Translate

افراد زیادی در حال مهاجرت یا سفر در سراسر جهان هستند. باید از گوگل ممنون باشیم زیرا می توانیم در بعضی شرایط از ترجمه گوگل استفاده کنیم. ترجمه گوگل رایگان ، سریع و به طور کلی دقیق است. ترجمه آن از کلمات ، جملات و پاراگراف ها به بسیاری از افراد، در رمزگشایی و درک مطلب کمک کرده است.

درست است که در متن های بزرگتر یا برای برخی از زبان ها ، دقت بالایی ندارد ، اما می تواند معنای کلی را برای افراد فراهم کند تا درک مطلب، پیچیدگی کمتری داشته باشد. همه این ها به دلیل ترجمه ماشینی آماری ( SMT )  امکان پذیر است. بنابراین ، هر چقدر هم که از ریاضیات یا آمار متنفر باشید، باید از آن تشکر کنید و آن را دوست داشته باشید.

رایانه ها با این فرآیند، میلیون ها اسناد ترجمه شده موجود در وب را برای یادگیری واژگان و جستجوی الگوها در یک زبان تجزیه و تحلیل می کنند و سپس گوگل آن را ترجمه می کند. در نتیجه هنگامی که از شما خواسته می شود قسمت جدیدی از متن را ترجمه کنید ، محتمل ترین ترجمه از نظر آماری را انتخاب می کند.

 

۵- Google Photos

امروزه در دنیای تصاویر و اینستاگرام ، Google Photos نقش مهمی ایفا می کند. تصاویر گوگل، برنامه ای است که می تواند گالری شما را بصورت آنلاین روی فضای ابری ذخیره کند، بنابراین می توانید در هر زمان و مکانی به آن دسترسی داشته باشید. بهترین مزیت آن این است که همه عکس های شما در یک فضای مشخص ذخیره خواهد شد.

همچنین تصاویر افراد یا اشیا مشابه را در دسته های سازمان یافته جمع آوری می کند. همه این کارها به طور خودکار انجام شده و یک آلبوم توسط گوگل ایجاد می شود ، که عکس های گرفته شده در یک دوره خاص مانند تعطیلات ، محل کار و غیره را جمع آوری می کند و آن ها را در قالب آلبومی از بهترین عکس های آن دوره سازماندهی و برچسب گذاری می کند. مرتب کردن و بازیابی اسناد بسیار حائز اهمیت است. این پلتفرم قبل از اینکه تصاویر را از پوشه پاک کند از شما می پرسد که آیا مطمئن هستید؟ همچنین به شما پیشنهاداتی می دهد و می توانید تصویر را کپی کنید تا تصویر اصلی دستکاری نشود.

آیا تاکنون مطالب استفاده از یادگیری ماشین در Google واضح بوده است؟ می توانید سوالات خود را در نظرات به اشتراک بگذارید.

۶- Google Music

دیگر نمی توان گفت که Spotify ، بهترین سیستم پیشنهاد موسیقی است. Spotify به شما امکان می دهد حداکثر ۱۰هزار آهنگ را به فهرست خود اضافه کنید. در حالی که با Google Play Music ، شما می‌توانید بدون هیچ وجه اشتراکی ۵۰ هزار آهنگ مخصوص خود را مدیریت کنید.

 پخش موسیقی گوگل ، براساس آنچه در حال گوش دادن به آن هستید ، پیشنهاداتی به شما ارائه می دهد. بنابراین می توانید به موسیقی هایی که در گذشته پخش کرده اید ، گوش دهید. موسیقی که متناسب با روحیات شماست.

 

۷- Speech Recognition

ویژگی تشخیص گفتار با استفاده از مدل های قدرتمند شبکه عصبی در یک API با کاربرد آسان ، کاربر را قادر می سازد صدا را به متن تبدیل کند. در حال حاضر، واسط برنامه نویسی کاربردی، ۱۲۰ زبان را در جهت پشتیبانی از پایگاه جهانی کاربر تشخیص می دهد. از طریق صدا می توان عملیات دستور و کنترل را فعال کرد و صدا را از مراکز تماس رونویسی کرد. همچنین ، می توان داده ها را بصورت بلادرنگ پردازش کرد. تشخیص گفتار بر همه چیز مسلط است، از گفتگوی صوتی برخط گرفته تا صدای ضبط شده و هم این ها می تواند توسط تکنولوژی یادگیری ماشین گوگل مدیریت شوند.

۸- باز هم Google Translate

در گذشته (تا سال ۲۰۱۵) ترجمه متن از یک زبان ناشناخته به یک زبان شناخته شده بسیار زمان بر بود. استفاده کلمه به کلمه موثر نبود زیرا در آن صورت خواننده باید قواعد گرامری را بداند و هنگام ترجمه کل جمله باید تمام نسخه های زبان را در ذهن داشته باشد.

اما ترجمه گوگل توانسته مشکل را حل کند و روزانه به حدود ۵۰۰ میلیون نفر خدمات ارائه می دهد، بنابراین اکنون می توانید به راحتی به گوگل اجازه دهید همه متن ها را ترجمه کند. این برنامه می تواند تشخیص دهد که یک عکس حاوی متن است و در کجای تصویر قرار دارد تا آن را بصورت آنی ترجمه کند. این یک سرویس ترجمه ماشینی چند زبانه است که توسط گوگل توسعه یافته است و رایگان هم است. این برنامه از ۱۰۳ زبان پشتیبانی می کند و به جای ترجمه مستقیم به زبان دیگر ، ابتدا متن را به انگلیسی و سپس به زبان موردنظر ترجمه می کند.

۹- Reverse Image Search

جستجوی معکوس تصویر در ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۱، به دلیل تقاضا برای عکس های لباس سبز ورساچه جنیفر لوپز معرفی شد. این تقاضا آنقدر زیاد بود که جستجوی ساده گوگل از عهده آن برنمی آمد و پلتفرم اشباع شده بود. به تدریج ویژگی های مختلفی ارائه شد و بعداً در سال ۲۰۱۱ ، قابلیت جستجوی معکوس تصویر به آن اضافه شد.

جستجو برعکس با تصاویر در گوگل

جستجوی تصویر ، دسته هایی را ایجاد می کند که ممکن است شما به دنبال آن ها باشید. با جستجوی تصویر ، یافتن تصاویر مشابه آسان می شود، همچنین به شما کمک می کند وب سایت هایی که حاوی این تصاویر هستند و یا سایر اندازه های تصویری که به دنبال آن هستید را پیدا کنید.

۱۰- Google Adsense

گوگل با یادگیری ماشین سابقه جستجوی کاربران را دنبال می کند و با کمک آن سوابق ، تبلیغات متناسب را به کاربر پیشنهاد می دهد، چراکه اکنون از بازار هدف مشتری آگاه است. اساساً داده های سابقه جستجو و یادگیری ماشین به گوگل کمک می کنند تا به این مهم دست یابد.

این یک موقعیت بُرد بُرد بوجود آورده است. با استفاده از Google AdSense ، مدیران وب سایت از طریق محتوای آنلاین و کارهای تبلیغاتی درآمد متناسبی بدست می آورند و تبلیغات را بر اساس محتوا و بازدیدکنندگان سایت نمایش می دهند.

 

۱۱- Google Adwords

به کمک یادگیری ماشین ، Google Ads به تبلیغ دهندگان کمک کرده است تا برای نمایش تبلیغات هزینه اندکی پرداخت کنند. با ارائه این خدمات ، لیست محصولات و محتوای ویدئویی نیز به تصویر کشیده شده است. همچنین نصب نرم افزار تلفن همراه در شبکه تبلیغات گوگل برای کاربران وب نیز متداول است.

خلاصه

اکنون شما باید روش های شگفت انگیز استفاده گوگل از یادگیری ماشین را یاد گرفته باشید. با همه این فناوری ها و کاربردها ، کار و زندگی بسیار آسان شده است. با در دسترس بودن داده ها ، گوگل قدرتمند شده و راه حل های جدیدی را برای حل مشکلات در عصر جدید فراهم می کند.

آیا روش دیگری را می شناسید که گوگل با استفاده از آن از یادگیری ماشین استفاده کند؟ لطفاً از طریق نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع Data Flair

همچنین ببینید

فناوری تشخیص چهره و کاربردهای آن، تاریخچه تکنولوژی تشخیص چهره

فناوری تشخیص چهره و کاربردهای آن + تاریخچه

فناوری تشخیص چهره یک فناوری بیومتریک است که با استفاده از تجزیه و تحلیل الگوهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *