فناوری پلاک خوان در پارکینگ ها

فناوری پلاک خوان ، پارکینگ ها را متحول می کند

فناوری های جدید همیشه در حال پیشرفت هستند و سیستم های پارکینگ داری نیز از این قائله مستثنا نیستند. سال هاست که ابزارهای جدیدی برای کمک به ایجاد پارکینگ های ایمن تر، امن تر و راحت تر از گذشته توسعه داده شده اند.

امروزه فناوری پلاک خوانی ( LPR ) به مرحله تجاری سازی رسیده و در شهرهای مختلف به کار گرقته شده است. بیایید ابتدا ببینیم LPR چیست و چگونه استفاده از آن می تواند به سود رانندگان و مدیران پارکینگ ها باشد؟ در این مطلب خواهیم دید چگونه فناوری پلاک خوان پارکینگ ها را متحول می کند.

LPR چیست؟

فناوری پلاک خوان خودرو (LPR) از دوربین ها و سیستم های پیشرفته برای شناسایی، خواندن و تأیید توالی منحصر به فرد اعداد و حروف موجود در پلاک خودرو استفاده می کند. با پیشرفت در هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل پیشرفته، این فناوری فوق العاده دقیق شده است و اکنون قادر است به طور مداوم پلاک خوانی را انجام دهد.

به لطف این پیشرفت های جدید، اخیراً راهکار های مبتنی بر LPR در بسیاری از زمینه های تجاری مختلف به کار گرفته شده است. ممکن است پیش از این تجربه استفاده از سیستم های پلاک خوان را داشته باشید، زیرا این سیستم ها به طور فزاینده ای در اتوماسیون فرایند صدور بلیط عوارضی بزرگراه ها مورد استفاده قرار گرفته اند.

اما پلاک خوان برنامه های کاربردی دیگری نیز ارائه می کند و به طور کلی، این سیستم آماده است تا انقلابی در پارکینگ های شهری و کنترل ترافیک ایجاد کند.

در زبان انگلیسی پلاک خوان یا LPR با نام های مختلفی شناخته می شود، مثلا اصطلاح ANPR یا Automatic Number Plate Recognition ، اصطلاح ALPR یا Automatic License Plate Recognition ، اصطلاح AVI یا Automatic Vehicle Identification ، اصطلاح CPR یا Car Plate Recognition ، اصطلاح LPR یا License Plate Recognition ، اصطلاح LAPI یا Lecture Automatique de Plaques d’Immatriculation در زبان فرانسوی ، اصطلاح MLPR یا Mobile License Plate Reader ، اصطلاح VLPR یا Vehicle License Plate Recognition و اصطلاح VRI یا  Vehicle Recognition Identification از اصطلاحات رایجی هستند که در این حوزه با آن ها برخورد خواهید کرد.

مزایای فناوری پلاک خوان برای مالکین خودرو

فناوری LPR راه جدیدی را برای ورود خودرو ها به فضای امن پارکینگ ها فراهم می کند. در مقایسه با روش های مدیریت پارکینگ سنتی ، LPR مزایای بی شماری را برای کاربران فراهم می کند که تجربه کلی پارک خودروی بهتری را برای آن ها ارائه می دهد.

از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورود خودکار

با استفاده از پلاک خوان ، کاربران ثبت شده در سیستم به محض اینکه به ورودی پارکینگ برسند، به طور خودکار راه باز شده می توانند وارد پارکینگ شوند. دیگر نیازی نیست که آنها با نگهبان یا دستگاه کارت خوان ارتباط برقرار کنند. در عوض دسترسی سریع و آسان به امکانات پارکینگ برای آن ها مهیا شده است.

کنترل گیت پارکینگ با نرم افزار پلاک خوان

برطرف شدن مشکل اتمام اعتبار کارت پارک

پیگیری اعتبار باقی مانده کارت پارک پارکینگ ها برای رانندگان خودرو اغلب اذیت کننده است و معمولا می تواند منجر به از دست دادن اعتبار بلیط و نارضایتی شود. با فناوری LPR ، هیچ کارت پارکی وجود ندارد، زیرا کاربران با اسکن پلاک خودرو خود ردیابی می شوند.

گزینه های پرداخت راحت

احتمالا برای همه ما پیش آمده که فراموش کنیم هزینه پارکینگ خود را پرداخت کنیم. با استفاده از فناوری پلاک خوان ، کاربران می توانند از طریق تلفن هوشمند خود هزینه پارکینگ خود را پرداخت کنند. حتی با استفاده از سیستم پلاک خوان می توان هزینه پارکینگ را به طور دقیق و سیستمی بر اساس مدت زمان توقف دقیق یا محل پارک خودرو تعیین و پرداخت کرد.

با استفاده از این راهکار ها ، پرداخت هزینه دقیق پارکینگ فقط با چند کلیک تلفن هوشمند کاربران امکان پذیر است. این مزیت ، دردسر نیاز به پیدا کردن و استفاده از ایستگاه پرداخت فیزیکی یا مراجعه به کیوسک نگهبانی را برطرف می کند.

کاهش ترافیک

راهکار های LPR ورود و خروج از پارک را ساده می کنند، گیت های ورودی را به محض نزدیک شدن وسایل نقلیه مجاز بدون نیاز به تعامل با کیوسک باز می کنند. این دسترسی سریع باعث کاهش ترافیک در محل پارکینگ و کاهش بار ترافیکی می شود که در نقاط دسترسی پارکینگ ایجاد می شوند.

کاهش زمان انتظار

با استفاده از سیستم های LPR، برای انجام تراکنش های خود نیازی به انتظار در ایستگاه پرداخت یا صف انتظار کیوسک نگهبانی ندارید. با تلفن هوشمند خود می توانید هزینه پارکینگ را قبل از ترک محل پرداخت کنید و سریع و آسان از پارکینگ خارج شوید.

امنیت

فناوری پلاک خوان به مالکین خودرو این اطمینان را می دهد که تنها وسایل نقلیه مجاز می توانند به پارکینگ دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، سیستم های دوربین مورد استفاده در دستگاه های LPR با ثبت ورود، خروج و فعالیت های کسی که سعی در ورود به پارکینگ را دارد، جلوی وقوع جرم را می گیرد. این امنیت بیشتر باعث آرامش خاطر مالکین خودرو می شود و آن ها می توانند بدون نگرانی از نظر امنیت در پارکینگ پارک کنند.

کنترل پارکینگ با دوربین LPR

۱۰۰٪ بدون تماس فیزیکی

با شیوع بیماری COVID-19 ، نگرانی های مربوط به لمس سطوح عمومی در مردم افزایش پیدا کرده که کاملا قابل درک است. راهکار های پلاک خوان بدون نیاز به تماس با هر گونه سطوح و دستگاه، روش ورود جدیدی برای ورود به پارکینگ ارائه می دهند. کاربران دیگر نیازی به ترس از این ندارند که برای ورود به پارکینگ سلامتی خود را به خطر بیاندازند.

مزایای فناوری پلاک خوام برای پارکینگ داران

LPR پارکینگ ها را وارد مرحله بعدی می کند و ابزار های آسان تر و قدرتمند تری در اختیار مدیریت پارکینگ قرار می دهد. در مقایسه با سیستم های پارکینگ داری سنتی، این ابزار ها باعث افزایش امنیت ، نظارت بیشتر ، مدیریت ساده تر و تجربه استفاده از پارکینگ با کیفیت بالا تری برای مالکین خودرو می شود. از مزایایی که این فناوری در اختیار مدیران پارکینگ قرار می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حذف بلیط ها و کارت های پارک

با استفاده از پلاک خوان ، دیگر نیازی به کارت پارک و کارت مجوز عبور نیست، زیرا به وسایل نقلیه بر اساس پلاک خودرو مجوز داده می شود. این مسئله علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، باعث صرفه جویی در وقت و جلوگیری از دردسر های قابل توجهی می شود، زیرا دیگر نیازی به مدیریت و نگهداری کارت های فیزیکی پارک نیست.

رضایت بالای مشتری

با راحتی بیشتری که توسط سیستم های پارکینگ LPR برای مشتری فراهم می شود، مشتریان پارکینگ از تجربه استفاده از چنین پارکینگی لذت می برند که از نظر سهولت و راحتی در نوع خود بی نظیر است. ورود بدون وقفه، خروج روان و گزینه های پرداخت هوشمند که سیستم LPR ارائه می دهد، باعث رضایت مشتریان و بازگشت آن ها به پارکینگ شما در آینده می شود.

رضایت مشتریان با پلاک خوان

افزایش بهره وری

راهکار های پلاک خوان میزان ترافیک و زمان انتظار در داخل پارکینگ را کاهش می دهد. با اتلاف وقت کمتر، و تعداد دقیق تری از تعداد وسایل نقلیه در پارکینگ ، می توان تعداد تراکنش های بیشتری را پردازش کرده و با ظرفیت بالاتری کار کنید. علاوه بر این، تجربه استفاده از پارکینگ برتر و رضایت مشتری که در نتیجه استفاده از LPR حاصل می شود، منجر به افزایش تعداد مشتری های تکراری می شود و درآمد بیشتری را برای پارکینگ رقم می زند.

امنیت

راهکار های پارکینگ مبتنی بر فناوری پلاک خوان امنیت پارکینگ را بسیار بهبود می بخشد. با استفاده از پلاک خوان ، وسایل نقلیه غیر مجاز نمی توانند به پارکینگ شما دسترسی پیدا کنند، اطمینان حاصل می شود که فقط وسایل نقلیه مجاز می توانند وارد محوطه پارکینگ شوند.

سیستم های دوربین مورد نیاز برای راهکار های LPR ، ورود و خروج کلیه وسایل نقلیه ورودی به پارکینگ را به همراه گزارش دقیقی از اطلاعات وسایل نقلیه و تصاویر دوربین ، ثبت می کنند. در صورت نیاز به بررسی حادثه ای، این اطلاعات و فیلم ها به راحتی به مجریان قانون کمک می کنند. علاوه بر این، سیستم های دوربین LPR به عنوان یک عامل بازدارنده قوی در جرم عمل می کنند ، زیرا هرگونه فعالیت مجرمانه می تواند توسط دوربین های LPR ضبط و ذخیره شود.

تسهیل امور مربوط به مدیریت

راهکار های LPR مدیریت پارکینگ را بسیار ساده می کنند و باعث کاهش زمان مورد نیاز مدیران برای کار و حفظ امکانات خود می شوند. این سیستم به طور خودکار هر وسیله نقلیه ای را ردیابی می کند و کلیه پرداخت ها و معاملات مربوط به وسایل نقلیه ای که وارد محوطه پارکینگ شده اند را ثبت می کند. این اطلاعات وارد شده و در هر زمان به راحتی قابل مشاهده است. LPR به این معنی است که دیگر نیازی به هرگونه دسترسی فیزیکی یا اتصال به دستگاه کارت خوان برای مدیریت وجود ندارد. در عوض ، با پلتفرم مدیریت پارکینگ سیستم پلاک خوان ، صاحبان پارکینگ و نگهبانان تمام ابزار های لازم برای اضافه یا حذف مشترکین ، مدیریت مهمان ها و اداره امکانات پارکینگ خود را دارند ، همه این ها فقط با چند کلیک آسان از طریق کامپیوتر منزل یا دفتر کارشان ، یا حتی تلفن هوشمند آن ها امکان پذیر است.

اجرای ساده قوانین

اجرای قوانین پارکینگ به گونه ای که فقط وسایل نقلیه ثبت شده و مجاز به پارکینگ شما دسترسی داشته باشند می تواند برای مدیران پارکینگ یک چالش مداوم باشد. خوشبختانه، با LPR، این روند آسانتر شده است. دیگر نیازی به گشت زنی و بررسی تخلفات نیست. با استفاده از LPR ، هر وسیله نقلیه ای که وارد پارکینگ شما می شود در سیستم ثبت می شود و هنگام خروج ، سیستم از زمان خروج آن ها باخبر می شود. اگر اعتبار پارکینگی مجاز مشتری منقضی شده باشد و او هنوز محل را ترک نکرده باشد، مالکین می توانند به طور خودکار اعلان دریافت کنند.

ورود به پارکینگ با ثبت پلاک خودرو

حذف فرآیند تعویض کارت پارک

با استفاده از سیستم های پارکینگ داری سنتی که مبتنی بر کارت پارکینگ اند ، جلوگیری از استفاده یک شخص از کارت پارک شخص دیگر دشوار است و می تواند میزان درآمدی که اپراتور ها می توانند بدست بیاورند را به طور قابل توجهی کاهش دهند. خوشبختانه، با سیستم پلاک خوان ، این مسئله دیگر مشکلی ایجاد نمی کند.

وسایل نقلیه همیشه با پلاک آن ها ردیابی می شوند، به این معنی که کارت پارک یا بلیطی برای مبادله وجود ندارد و صاحب پارکینگ درآمد خود را از دست نمی دهد. از آنجا که سیستم های LPR پلاک تمام وسایل نقلیه ای که وارد و خارج می شوند را ثبت می کنند، راهی برای تقلب وجود ندارد.

کاهش آلودگی هوا توسط وسایل نقلیه

سیستم های پلاک خوان ورود و خروج وسیله نقلیه را ساده می کنند، در نتیجه به طور قابل توجهی میزان ترافیک و زمان استهلاک خودرو در پارکینگ کاهش می یابد. در نتیجه، میزان انتشار آلاینده ها و آلودگی هایی که می توانند در پارکینگ جمع شوند کاهش می یابد. کاهش آلودگی ، میزان تهویه مورد نیاز در محوطه پارکینگ را کاهش می دهد و باعث می شود مشتریان شاد و سالم بمانند.

فناوری پلاک خوان در عمل

شرکت دانش بنیان شهاب با سابقه ی چندین ساله خود در حوزه کنترل تردد و مدیریت پارکینگ ، نیاز مشتریان زیادی را در سراسر کشور در حوزه پلاک خوانی برطرف کرده است. نرم افزار مدیریت تردد آی پلاک به عنوان یک راهکار جامع برای کاربرد های حوزه پلاک خوانی توسط شرکت شهاب منتشر گردیده که تا کنون توسط سازمان ها، کارخانجات و منازل مسکونی مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است.

در خصوص استفاده از راهکار های امنیتی و اتوماسیون، سابقه ، اعتبار و پشتیبانی می تواند حرف اول در یک انتخاب مناسب را بزند. نرم افزار آی پلاک با سابقه چند ساله خود در حوزه امنیت توانسته رضایت مشتریان و کارکنان خود را جلب کند و تجربه کاری خوبی را برای مشتریان خود رقم زند.

بیشتر بخوانید:

منبع Medium

همچنین ببینید

فناوری تشخیص پلاک چگونه می تواند به مراکز بهداشتی و درمانی کمک کند؟

فناوری تشخیص پلاک چگونه می تواند به مراکز بهداشتی و درمانی کمک کند؟

بیمارستان ها و مراکز بهداشتی همواره با چالش های مربوط به پارکینگ خودروها و وسایل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *