سیستم پارکینگ هوشمند با تشخیص پلاک

پارکینگ هوشمند با سیستم تشخیص پلاک

سیستم تشخیص پلاک چیست؟

سیستم تشخیص پلاک فناوری است که می تواند وسایل نقلیه را در جاده تحت نظارت شناسایی کرده و به طور خودکار اطلاعات پلاک خودرو (اعداد، حروف و نوع پلاک) را برای پردازش استخراج کند. تشخیص پلاک یکی از مولفه های مهم سیستم های حمل و نقل هوشمند مدرن است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این سیستم بر اساس فناوری هایی چون پردازش تصویر دیجیتال، تشخیص الگو، بینایی کامپیوتری و سایر فناوری ها، تصاویر خودرو یا ویدیو های گرفته شده توسط دوربین پلاک خوان را تجزیه و تحلیل می کند تا شماره پلاک منحصر به فرد هر خودرو را بدست آورد و بدین ترتیب روند شناسایی پلاک خودرو به پایان می رسد.

راهبند با پلاک خوان

از طریق برخی از روش های پردازش قابیلت هایی همچون مدیریت هزینه پارکینگ ، اندازه گیری شاخص کنترل جریان ترافیک ، موقعیت خودرو ، جلوگیری از سرقت خودرو ، نظارت اتوماتیک بر سرعت بیش از حد مجاز در بزرگراه ها ، کنترل و مدیریت چراغ های قرمز در چهار راه ها توسط پلیس الکترونیک ، ایستگاه های پرداخت عوارض در بزرگراه ها و سایر کاربرد ها را می توان با استفاده از این فناوری تحقق بخشید. همچنین این سیستم برای حفظ ایمنی ترافیک و امنیت شهر، جلوگیری از ایجاد ترافیک و تحقق مدیریت اتوماسیون ترافیک بسیار مفید است.

روش کار سیستم های کنترل تردد از طریق تشخیص پلاک

دیاگرام پارکینگ هوشمند با پلاک خوان

۱- تشخیص وسیله نقلیه : روش های مختلفی مانند تشخیص از طریق سیم پیچ دفن شده درون زمین ، تشخیص از طریق مادون قرمز، فن آوری رادار تشخیص دهنده و تشخیص از طریق پردازش ویدیو می تواند برای اطلاع یافتن از عبور وسیله ی نقلیه یه کار رود تا بخش دریافت و ثبت تصاویر خودرو فعال شود.

۲- دریافت تصویر : ضبط بدون وقفه و آنی خودرو در حال حرکت از طریق دوربین پلاک خوان با کیفیت بالا .

۳- پیش پردازش : فیلتر صدا ، تعادل خودکار سفید ، شناسایی خودکار و اصلاح گاما ، تقویت لبه ، تنظیم کنتراست و غیره.

۴- موقعیت یابی پلاک خودرو : این کار از طریق پیش پردازش تصویر برای تعیین موقعیت پلاک خودرو انجام می شود.

۵- برش کاراکتر : پس از تعیین محل پلاک در تصویر از طریق روش موانع خاکستری ، دودویی و غیره، موقعیت هر کاراکتر به طور دقیق تعیین می شود و سپس برش کاراکتر با توجه به ویژگی های مقیاسی کاراکتر انجام می شود.

۶-  تشخیص کاراکتر : مقیاس گذاری و استخراج ویژگی کاراکترهای برش خورده و مطابقت آن با کارکتر های استاندارد در الگوی های پایگاه داده .

۷- خروجی : خروجی تشخیص پلاک خودرو در قالب متن .

۱- پارکینگ و ورودی محوطه

در پارکینگ ها و در هنگام ورود و خروج به محوطه عمدتا از فناوری تشخیص پلاک برای ثبت شماره پلاک خودرو، نوع پلاک و زمان ورود و خروج به منظور صرفه جویی در نیروی انسانی استفاده می شود؛ به عنوان مثال ، می توان از آن برای تشخیص ورود وسایل نقلیه در محیط های هوشمند مانند شهرک ها یا سازمان ها استفاده کرد. در برخی از واحد ها، این نرم افزار می تواند با سیستم خروج خودرو در ارتباط باشد تا به طور خودکار خروج خودرو را ثبت کند.

ثبت دستی شماره پلاک و مدت زمان پارک وسیله نقلیه توسط پارکینگ و ورودی و خروجی محوطه بسیار دشوار است. نه تنها خطاهایی رخ خواهد داد بلکه باید نیروی انسانی زیادی را نیز به کار گرفت. یک دستگاه کوچک تشخیص پلاک می تواند بسیاری از مشکلات را در ورودی و خروجی پارکینگ حل کند. پلاک خودرو ضبط می شود، نوع آن تشخیص داده می شود و می توان عکس پلاک را با وجود تار بودن تجزیه و تحلیل و شناسایی کرد که این امر کارمندان پارکینگ ها را از درد سر های زیادی رهایی می دهد.

۲- ایستگاه عوارض جاده ای

امروزه هزاران کیلومتر بزرگراه احداث شده اند که معمولا مانع و دست اندازی ندارند. در هر خروجی بزرگراه یک ایستگاه عوارض وجود دارد که از یک طرف جمع آوری عوارض را تسهیل می کند و از طرف دیگر به پلیس راهنمایی و رانندگی کمک می کند تا ترافیک در بزرگراه را کنترل کند. استفاده از فناوری شناسایی پلاک در ورودی و خروجی ایستگاه های عوارضی بزرگراه ها می تواند به پلیس راهنمایی و رانندگی در شناسایی اطلاعات پلاک خودروهای غیرقانونی و مدیریت و دستگیری برخی از وسایل نقلیه غیرقانونی کمک کند.

ایستگاه عوارض به طور کلی در یک فضای باز قرار دارد که در کنار آن برخی از وسایل نقلیه به سرعت سفر می کنند، بنابراین الزامات مربوط به فناوری تشخیص پلاک در این محل ها بسیار بالا است. نرم افزار تشخیص پلاک خودرو مدرن با کیفیت بالای خود، مشکل دقت پایین دوربین های تشخیص پلاک خودرو برطرف کرده اند، بنابراین به ابزاری قابل اعتماد برای پلیس راهنمایی و رانندگی تبدیل شده است.

سیستم تشخیص پلاک در ورودی و خروجی باجه عوارض نصب می شود. وقتی وسیله نقلیه وارد می شود سیستم پلاک خودرو را تشخیص می دهد و اطلاعات پلاک شناسایی شده را به سرور تعیین شده می فرستد. با مقایسه آن با لیست خودروهای مسروقه در پایگاه داده، می توان تشخیص داد که آیا وسیل نقلیه در حال ورودی یا خروج از گیت عوارض بزرگراه مسروقه است یا نه که این کار می تواند از وقوع جرائم غیرقانونی تا حد زیادی جلوگیری کند و اطلاعات مربوط به سرقت را در اختیار پلیس بگذارد.

۳- اجرای قانون

با افزایش تعداد جاده ها و خیابان ها ها و بهبود کلی سطح زندگی مردم، تعداد خرید خودرو هم اکنون در حال افزایش است. به عنوان مبنایی ضروری برای برخورد با خودروهای غیرقانونی، فناوری تشخیص پلاک می تواند به طور خودکار پلاک خودرو را در فیلم بررسی و شناسایی کند که معمول ترین کاربرد آن سیستم ایست بازرسی امنیتی است. مبنای کار این سیستم وجود فناوری تشخیص پلاک خودرو می باشد.

یک سیستم نظارت امنیتی کامل باید دارای سه عملکرد اصلی تشخیص خودکار پلاک ، دوربین قابل نصب بر روی دکل و شبکه پردازش اطلاعات باشد. تشخیص پلاک مهمترین قسمت در بین این موارد است. کیفیت تشخیص پلاک به طور مستقیم بر عملکرد کلی سیستم تأثیر می گذارد و سرعت تشخیص مهمترین شاخص فنی آن است. در یک سیستم پلاک خوان خوب، سرعت تشخیص پلاک سریع است، سامانه منابع کمتری از سیستم را اشغال می کند، امکان مداخله دستی کم است و بار کار شبکه سیستم نیز کاهش می یابد. تشخیص پلاک سریع و دقیق است. سیستم تشخیص پلاک برای مقایسه اتوماتیک خودرو برای برخورد با بسیاری از هشدارهای نادرست مبنی بر مسروقه بودن خودرو هوشمند و مفید است. این سیستم می تواند اطلاعات قدرتمند و قابل اعتماد تشخیص برای وسایل نقلیه ضد سرقت، وسایل نقلیه ای که به طور غیرقانونی به کار گرفته شده اند و سایر موارد کشف جرایم غیرقانونی را فراهم کند.

۴- ترافیک شهری

در سال های اخیر با توسعه سریع جامعه و پیشرفت اقتصاد، افزایش تعداد موانع وسایل نقلیه و راهبند ها، حمل و نقل شهری بیشتر و جاده ها شلوغ تر شده است. دشواری ها در رسیدگی به وضعیت ترافیک و نیازها بیشتر تشدید شده است و موارد کیفری و امنیت عمومی مربوط به ترافیک نیز سال به سال افزایش یافته است. در این شرایط ، چگونگی استفاده از فناوری پیشگیرانه برای تقویت تحقیقات و کنترل پلیس در زمینه وسایل نقلیه و رانندگان در سطح شهر و تهیه فناوری تأثیرگذار بر اعمال مختلف غیرقانونی مسئله ای است که اداره پردازش ترافیک پلیس نیاز به رسیدگی فوری به آن دارد .

نحوه بهبود دقت تشخیص سیستم تشخیص پلاک خودرو

۱- ابتدا لازم است اطمینان حاصل شود که محیط در پارکینگ به اندازه کافی روشن است و مقدار نور لازم به آنجا می تابد. برای فضای تاریک یا هنگام شب، برخی از تجهیزات اضافی برای روشنایی باید به طور مناسب اضافه شوند.

۲- دوم اطمینان حاصل کنید که پلاک های وسایل نقلیه ورودی و خروجی به پارکینگ سالم هستند تا بتوان پلاک های هر وسیله نقلیه ورودی و خروجی به پارکینگ را شناسایی کرد.

۳- در گام آخر اطمینان از موقعیت تشخیص پلاک، اندازه پلاک خودرو در تصاویر ضبط شده نباید کمتر استاندارد پلاک در سیستم های پردازش پلاک باشد.

اجزا سیستم پارکینگ هوشمند از طریق تشخیص پلاک

سیستم پارکینگ هوشمند به طور کلی از سه قسمت تشکیل شده است: تجهیزات ورودی ، تجهیزات خروجی و مرکز مدیریت.

تجهیزات ورودی معمولاً شامل جعبه بلیط، دوربین تشخیص پلاک ، سیستم کنترل دسترسی یا راهبند ، پروژکتور نور مرئی یا مادون قرمز ، سیستم پخش صدا .

دستگاه خروجی مشابه دستگاه ورودی است اما در خروجی یک سیستم صدور قبض وجود دارد که با بررسی زمان حضور خودرو در پارکینگ، محاسبه هزینه خودکار انجام داده و قبض پارکینگ را صادر می کند.

مرکز مدیریت اصلی ترین مرکز برای ثبت سوابق در سیستم پارکینگ است. این برنامه شامل سامانه ثبت اطلاعات پلاک های ورودی و خروجی و گزارشات تردد است.

نکاتی که باید قبل از نصب سیستم پارکینگ هوشمند بدانید

سیستم پارکینگ هوشمند بهترین ابزار برای مدیریت وسایل نقلیه در پارکینگ است و همچنین دست راست کارکنان مدیریت پارکینگ محسوب می شود. وجود این سیستم تقریباً در هر پارکینگی یک ضرورت محسوب می شود. در زیر چند نکته وجود دارد که باید قبل از نصب سیستم پارکینگ هوشمند بدانید.

۱- باید با توجه به اندازه مختلف پارکینگ، حالت مختلفی برای سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند انتخاب کنیم. چندین حالت جایگزین وجود دارد، مانند حالت طراحی شده برای ادغام با سیستم کارت RFID و تشخیص خودکار پلاک، اما به هر حال، باید یک سیستم پلاک خوان پارکینگ با عملکرد پایدار انتخاب کرد.

۲- فضای امن مورد نیاز را با توجه به عرض ورودی پارکینگ تعیین می شود.

۳- با توسعه فن آوری ، عملکرد سیستم شارژ پارکینگ نیز به طور مداوم به منظور جلب رضایت مشتریان به روز رسانی می شود. باید سیستم پارکینگ هوشمندی را انتخاب کرد که بتواند گسترش یابد، به منظور ارتقا تجهیزات مناسب باید ارائه دهندگان سیستم را با تحقیق انتخاب شوند.

۴- برای اطمینان از عملکرد پایدار تجهیزات در فرآیند های بعدی، عملکرد هر قسمت از سیستم پارکینگ هوشمند باید پایدار باشد.

۵- سیستم پارکینگ هوشمند باید به اندازه کافی نصب ساده ای داشته باشد و رفع اشکال و خرابی آن دشوار نباشد. در عین حال عملکرد سیستم پارکینگ نباید به محیط خارجی بستگی داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سیستم های پارکینگ هوشمند از طریق تشخیص پلاک می توانید از بخش نظارت سوالات خود را از ما بپرسید.

بیشتر بخوانید:

منبع sztigerwong.com

همچنین ببینید

ایالت ها با تدوین مقررات در حوزه پلاک خوان ها به دنبال نظام مند کردن آن ها هستند

ایالت ها با تدوین مقررات در حوزه پلاک خوان ها به دنبال نظام مند کردن آن ها هستند

روزگاری که پلاک خوان های خودکار یک تاکتیک ناگفته بود که توسط مجریان قانون و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *