نحوه عملکرد فناوری تشخیص پلاک خودرو چگونه است؟

فناوری شناسایی پلاک خودرو ها به صورت خودکار (ALPR) پیشرفت تکنولوژی در زمان حال حاضر محسوب میشود که امکان دارد در آینده این فناوری حتی بیشتر هم توسعه یابد و دارای طیف گسترده ای از کاربردها، از کنترل  ترافیک گرفته تا ردیابی وسایل نقلیه سرقت شده را در بر بگیرد. این فناوری سال به سال پیشرفت هایی را داشته است تا اینکه یادگیری ماشین (ML) و یادگیری عمیق (DL) روش های جدید پیشرفت این فناوری را ابداع کردند.

همانطور که پیش بینی می شود در سطح جهانی برای فن آوری تشخیص پلاک ، بازار ایالات متحده شاهد رشد چشمگیری خواهد بود. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۳ رقم این رشد تا ۳٫۵۷ میلیارد دلار هم برسد. به کارگیری فناوری پلاک خوان (ALPR) به صورت اختصاصی به معنای تزریق فناوری در رویکردهای سنتی است که غالبا به کار گرفته میشود.

اتخاذ رویکرد های مبتنی بر فناوری می تواند قابلیت پردازش داده های پیشرفته، روش های بهینه سازی کارهای روزمره و ابزارهای پیشرفته را برای تسریع در استخراج خروجی های مورد نیاز و اضافه کردن ارزش به روند گردش کاری را به همراه داشته باشد. حال این فناوری چگونه کار می کند؟

ادامه این مطلب را بخوانید تا بدانید که فناوری تشخیص پلاک چگونه کار می کند و از کجا می توانید راه حل های سفارشی و شخصی سازی شده ی  پلاک خوان را برای گرفتن بازدهی بهتر استفاده کنید.

فناوری پلاک خوان به قطعات سخت افزاری و نرم افزاری متکی است.

پلاک خوان این امکان را فراهم میکند تا پلاک کلیه وسایل نقلیه ثبت شده در یک حالت مشخص اسکن شوند. و سپس نرم افزار تحلیلی برای طبقه بندی شماره پلاک ها با توجه به کد پلاک هر ایالت مورد نیاز است (به عنوان مثال ، در مورد ایالت ماساچوست ، کد M خواهد بود). داده ها سپس می توانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند از جمله امنیت و نظارت، مدیریت ترافیک، جمع آوری عوارض، کنترل پارکینگ یا موقعیت مکانی وسیله نقلیه روی نقشه.

بخش مهمی از سیستم پلاک خوان یک دوربین است. دوربین شماره پلاک خودرو ثابت یا متحرک را ضبط می کند و به عنوان مثال به شناسایی وسیله نقلیه یک فرد مظنون به ارتکاب جرمی خاص کمک می کند. این دوربین را می توان روی یک جسم ثابت قرار داد یا روی وسیله نقلیه سوار کرد.

دوربین ثابت ALRP
دوربین ثابت پلاک خوان

دوربین های ثابت پلاک خوان

دوربین های پلاک خوان ثابت، که در مکان های ثابت قرار می گیرند، می توانند تمام خودرو های وارد شونده به منطقه خاصی از جاده را ضبط کنند. این کار می تواند به ویژه هنگام نظارت بر جاده ای که دو یا چند خط با ترافیک مخالف در هر یک از آنها وجود دارد دشوار باشد. با تنها یک دوربین که همزمان اطلاعات را ضبط می کند، یک راننده ممکن است به راحتی از دوربین راهنمایی و رانندگی عبور کند و ضمن این که بدون هیچ مشکلی از دوربین عبور می کند، دوربین هیچ حادثه ای را ضبط نمی کند. بهترین راه حل برای حل این مشکل، داشتن چندین دوربین پلاک خوان در مکان های مختلف است که همه به طور همزمان حرکات حودرو ها را ضبط کنند.

از این گذشته ، دوربین های پلاک خوان قادر ضبط حرکت وسیله نقلیه در قالب یک ویدئوی کوتاه هستند. این فیلم می تواند فوراً در یک سرور مرکزی بارگذاری شود تا همه اطلاعات در یک مکان برای مشاهدات بعدی در دسترس باشد.

دوربین متحرک
دوربین متحرک پلاک خوان

دوربین های پلاک خوان متحرک

دوربین های پلاک خوان متحرک را می توان اغلب به ماشین های گشت پلیس متصل کرد. به عنوان مثال، آنها می توانند پلاک، زمان و تاریخ پارک شدن ماشین را ضبط کنند ، یا می توانند به پلیس در نظارت بر مناطق شهری که در آن ها تهدید متوجه شهروندان میشود کمک کنند. دوربین ها می توانند در هر ساعت از روز و هر شرایط آب و هوایی تصاویر را ضبط کنند. بنابراین ، آنها دارای برنامه های چند منظوره هستند، از جمله مدیریت ترافیک و بزرگراه ها، جلوگیری و پیگیری جرائم، کشف وسایل نقلیه مسروقه، بازیابی پلاک های سرقت رفته یا گمشده و موارد دیگر.

داده های پلاک خوان ضبط شده توسط دوربین ها داده های خصوصی نیستند و هیچگونه اطلاعات شخصی را به شخص ثالث ارائه نمی دهند. مدت زمان ذخیره داده در پایگاه داده پلاک خوان به طور معمول پنج سال است.

پلاک خودرو
پلاک خودرو و فناوری OCR

دید رایانه ای و فناوری نویسه خوان جهت تشخیص پلاک خودرو

نرم افزار تحلیلی مورد استفاده  تصاویر و فیلم های ثابت را به کاراکتر های با قابلیت خوانش برای دستگاه تبدیل می کند. مدل های یادگیری ماشین، از جمله آنهایی که فناوری تشخیص پلاک خودرو را پشتیبانی را می کنند ، به داده های زیادی نیاز دارند. سیستم های پلاک خوان داده های کافی را از طریق آموزش مدل ارائه می دهند. و الگوریتم های تشخیص کاراکترهای نوری (OCR) در زیر مجموعه راه حل های پلاک خوان سفارشی و شخصی سازی شده قرار دارند.

نویسه خوان ( OCR ) یک فناوری قدرتمند و در عین حال پیچیده است. این فناوری بستگی به کیفیت پایگاه داده تصویری دارد که در آن چندین تصویر جمع می شوند ، که به الگوریتم اجازه می دهد تا تطبیق مناسب بین دو تصویر را پیدا کند. یک نرم افزار درجه یک که قادر به استفاده از فونت ها، رنگ ها، دو یا چند ردیف خاص و تصاویر مبهم است ، راهی عالی برای سرعت بخشیدن به کار اپراتورهای انسانی است زیرا در این صورت الگوریتم می تواند به مراتب کارآمدتر عمل کند. فرایند نویسه خوان از شش الگوریتم تشکیل شده است که به اتفاق یکدیگر، از به وجور آمدن خروجی دقیق اطمینان حاصل میکند.

تهیه تصویر

بین ضبط تصویر پلاک خودرو و تشخیص تصویر تفاوت وجود دارد. تشخیص تصویری توسط دوربین وظیفه ی تکنیک دید رایانه ای است. این روشی است که اجازه می دهد تا پردازش خودکار تصاویر یا فیلم های ثابت و شناسایی اشیاء در یک قاب تصویر یا فیلم بر اساس مکان آنها در صحنه امکان پذیر باشد. ابزارهای دید در کامپیوتر بر اساس مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده کار می کنند و با پیدا کردن الگوها یا شناسایی اشیاء در تصویر یک وسیله نقلیه با این فناوری همخوانی میکنند. به عنوان مثال، اگر چندین وسیله نقلیه در تصویر وجود داشته باشد ، در وسط و بالای تصویر، کامپیوتر دو پلاک را شناسایی می کند.

درمورد زبان برنامه نویسی این فناوری، در آزمایشگاههای InData معمولاً از کتابخانه پایتون و OpenCV استفاده می شود که امکان آموزش الگوریتم های دید دستگاه را برای تشخیص پلاک خودرو فراهم می سازد.

مکان یابی تصویر

برای هر فریم در فیلم ، یک تابع محل یابی ( در قالب فرمول ریاضی) وجود دارد که منطقه ی خاصی که  در تصویر وجود دارد را تعیین میکند. فاصله از دوربین ، زاویه و جهت حرکت وسیله نقلیه در هنگام ضبط مهمترین نکته در ارتباط با این موضوع است. این فناوری تمام آن چیزی است که می توان از آن برای نشان دادن اینکه وسیله نقلیه در حال حرکت است یا مثلاً به صورت چراغ خاموش حرکت میکند استفاده کرد.

تشخیص پلاک های مستطیل شکل بسیار آسان تر می باشد. با این وجود، ممکن است چندین وسیله مستطیل شکل روی یک وسیله نقلیه وجود داشته باشد. به منظور شناسایی همه آنها، الگوریتم ویژگی های بخصوصی را در نظر می گیرد که به شناسایی یک شی به عنوان پلاک کمک می کند.

اندازه تصویر ، جهت گیری و نرمال سازی تصویر

اعوجاج تصویر یکی دیگر از چالش های الگوریتم تشخیص پلاک است. کار این فناوری این است که تصویر را در ابعاد بهینه و نسبت های صحیح تهیه کند.

این الگوریتم همزمان چندین وسیله نقلیه را از چندین زاویه تشخیص می دهد. تعداد وسایل نقلیه ای که این فناوری میتواند ردیابی کند بستگی به اندازه تصویر گرفته شده دارد.

الگوریتم همچنین نیاز به تنظیم کنتراست و روشنایی تصویر صفحه پلاک گرفته شده دارد. از آستانه هایی برای کنترل این پارامترها استفاده می شود.

گرفتن تصویر یک ماشین در حال حرکت معمولاً پیچیده تر از گرفتن تصویر یک خودرو ثابت است. علاوه بر این ، هوا و شرایط روز و شب در اثر نور محیط منجر به ضبط بسیاری از تصاویر به صورت تار می شود. با این حال ، استفاده از نرم افزار پیشرفته سفارشی پلاک خوان می تواند به مقابله با همه چالش های فوق کمک کند.

تقسیم بندی کاراکتر ها

این مشخصه فناوری تشخیص پلاک یعنی تقسیم بندی کاراکتر برای شناسایی همه اجزای تشکیل دهنده یک شیء عملکرد مناسبی دارد. این الگوریتم تصویر پلاک خودرو را به چند قسمت تقسیم می کند. سپس عدد روی پلاک به حروف و اعداد و کاراکترها بر اساس پارامترهایی مانند رنگ، فاصله بین کاراکترها، فونت، ساختار و غیره تقسیم می کند.

نویسه خوان

تا این مرحله، تصویر گرفته شده آماده ترجمه و تبدیل به متن الفبایی است. متن را می توان بعنوان ورودی برای الگوریتم استفاده کرد، که وظیفه آن بررسی و تایید اطلاعات با مقایسه عدد ضبط شده پلاک با آنچه در پایگاه داده ذخیره می شود، می باشد.

تجزیه و تحلیل نحوی و هندسی

با تجزیه و تحلیل هر شماره یا حرف شناخته شده، الگوریتم می تواند آنها را در کلاس های مربوطه طبقه بندی کند. معیارهای شکل دهی این کلاس ها به پیچیدگی پلاک ضبط شده بستگی دارد. مراحل کار این الگوریتم ها بدین صورت است که کاربر را به نتیجه ای نزدیک می کند که می تواند برای دستیابی به اهداف مختلف تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

تجارت خود را با قابلیت های ارائه شده توسط فناوری پلاک خوان تقویت کنید

سیستم های پلاک خوان به جهت کمک در انجام بسیاری از فرایندهای مرتبط در سراسر جهان محبوب هستند. اجرای موفقیت آمیز چنین راه حل هایی بستگی به کشور مورد استفاده، مشخصات مکان و استانداردهای مورد استفاده برای پلاک دارد. از جمله کاربرد های پلاک خوان که می توانید برای تجارت خود در نظر بگیرید ، عبارتند از:

  • مدیریت پارکینگ

کنترل دروازه های ورود و خروج با کمک یک فناوری خودکار می تواند مانیتورینگ عملیات ورود / خروج و پرداخت وسایل نقلیه را تسهیل کند. همچنین برخی از وسایل نقلیه ای که از قبل مشخص شده اند را می توان در پارکینگ محدود کرد.

  • اخذ عوارض الکترونیکی

سیستم های پلاک خوان سفارشی می توانند برای نظارت بر دریافت عوارض جاده ای، پل ها، تونل ها و غیره استفاده شوند و رانندگانی را که قوانین را دور میزنند شناسایی کنند.

  • کنترل دسترسی

نظارت بر مجوزهای ورود در فرودگاهها و اماکنی که برای برخی از وسایل نقلیه محدود شده اند آسانتر خواهد بود.

  • کنترل ترافیک

فناوری پلاک خوان قادر به خواندن شماره پلاک خودرو و جمع آوری داده های مرتبط با مکان وسیله نقلیه برای برآورده کردن نیازهای آژانس های بزرگراهی است.

  • دریافت هشدارها و جلوگیری از وقوع جرم

کاربرد این سیستم ها برای توقیف وسایل نقلیه ای که در لیست خودروهای تحت تعقیب قرار دارند با ارسال اعلان های خودکار می باشد.

  • قوانین مربوط به ترافیک

پلاک خوان با رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی از سوی رانندگان و شناسایی پلاک خودروهایی که از چراغ قرمز عبور می کنند یا محدودیت سرعت را رعایت نمیکنند، کنترل ترافیک را تسهیل می کنند.

شرکت دانش بنیان شهاب در زمینه هوشمند سازی تردد و پارکینگ ها، نرم افزار پلاک خوان آی پلاک را با قابلیت تشخیص پلاک ، ثبت تردد و مدیریت خودکار راهبند توسعه داده است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاهده ویدیو نحوه کار نرم افزار و دانلود نسخه آزمایشی به صفحه معرفی نرم افزار آی پلاک مراجعه فرمایید.

نتیجه گیری

شناسایی پلاک خودرو به صورت خودرو و یا شناسایی شماره پلاک، به دوربین های با کیفیت بالا احتیاج دارد که متناسب با شرایط مختلف طراحی و تنظیم شوند. دوربین ها باید به طور ایمن نصب شوند، یا بر روی وسیله نقلیه و یا در یک مکان ثابت، به روشی که بتوانند جاده ها و محیط اطراف آن وسیله را ببینند. نرم افزار مشتری محور درجه یک پلاک خوان، دوربین ها را قادر می سازد در طول روز یا شب ، در شرایط دید خوب یا ضعیف و هر شرایط جوی ، شماره پلاک خودرو را بخوانند. این نرم افزار در هنگام آماده سازی تصویر برای استفاده در فرآیند تشخیص کاراکتر نوری یا همان نویسه خوان، با تصاویر از پیش پردازش کار می کند.

بیشتر بخوانید:

منبع indatalabs.com

همچنین ببینید

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

یک گزارش مهم در واشنگتن پست نشان می‌دهد که افسران اجرای قانون در چندین شهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *