در مورد خودرو های خودران چه می دانیم

درباره ی خودرو های خودران چه می دانیم ؟

یک راهنمای جامع درباره ی فناوری خودرو های خودران

امروزه خودرو های خودران در مرکز توجه مردم و رسانه ها هستد و بسیاری از آینده نگری ها و برنامه ریزی های انجام شده حول این وسایل نقلیه قرار دارد. از طرفی چند مورد مرگ و میر که در سال های اخیر بر اثر استفاده از خودرو های خودران اتفاق افتاده، باعث بروز نگرانی هایی در مورد استفاده از این خودرو ها شده است.

خودروهای خودمختار احتمالا همانند برق ، کامپیوتر ، اینترنت در زندگی مان تاثیر بسزایی خواهند داشت. اگرچه مطمئنا نمی توانیم تمامی تاثیرات و پیامد های مثبت و منفی خودروهای خودران را پیش بینی کنیم.

دراین مقاله می خواهیم به طور جامع تمام چیز هایی که در مورد خودرو های خودران می دانیم و چیز هایی که ممکن است در مورد این خودرو ها اطلاع نداشته باشیم صحبت کنیم.

آنچه می دانیم

خودرو های خودران در راه اند

در واقع در حال حاضر خودرو های خودران وارد زندگی مردم شده اند. اتوبوس ها و خودرو های حمل و نقل عمومی بدون راننده اکنون در برخی شهر های اروپا و آمریکا به کار گرفته شده اند. همچنین کامیون ها و ماشین های حمل بار سبک و سنگین نیز در برخی مناطق برای رساندن کالا ها و اجناس مورد استفاده قرار گرفته اند. به نظر می رسد در آینده نزدیک نیز شاهد تاکسی های خودران پرنده باشیم که مسافران را از طریق راه هوایی به مقصد خود می رسانند.

مساله ورود خودرو های خودران دیگر یک اما و اگر نیست، بلکه اکنون فقط مساله زمان مطرح است.

خودرو هوشمند خودران
خودرو هوشمند خودران

خودرو های خودران ، بافت شهر ها را تغییر خواهند داد

در آینده ، وجود وسایل نقلیه ی کاملا مستقل ، یک امر طبیعی خواهد بود. در آن زمان دیگر نیازی به خط کشی ، راهنمای جاده ای یا چراغ های راهنما نیست. ماشین ها به اینترنت پرسرعت متصل خواهند شد و قادر به  برقراری ارتباط با یکدیگر، سرنشینان خود و همچنین هرگونه زیرساخت هماهنگی مرکزی یا محلی خواهند بود.

به لطف دسترسی سریع به جدید ترین و دقیق ترین نقشه ها و GPS با وضوح دقیق تر ( که در حال اجراست ) ، گم شدن یا گم کردن دیگران منسوخ شده وعلایم راهنمایی جاده ای که امروزه می شناسیم به طورکلی حذف خواهد شد.

به لطف رانندگی ایمن تر و دقیق تر، از لحاظ تئوری ، جاده ها حتی می توانند باریک تر شوند و این امکان را می دهد که فضای بیشتری از شهر به جامعه ، عابران پیاده و سایر وسایل حمل و نقل  تعلق بگیرد.

زندگی شهری همان طور که می دانیم به شدت تغییر خواهد کرد.

جریان ترافیک روان تر خواهد بود

اگر وسایل نقلیه به به تجهیزاتی مانند کنترل کننده ی از راه دور متصل شود ، به طرز کارآمدتری می توان کاهش یا افزایش سرعت خودرو ها را کنترل کرد. به طوری که توقف در تقاطع ها به طور کلی غیرضروری خواهد بود.

البته همه این موارد با این فرض است که جاده ها به مجموعه تونل های زیرزمینی خسته کننده تبدیل نشوند. به طور کلی با این منطق ، اگر تقاطعی را در نظر بگیریم که در آن خودرو های خودران در حال تردد اند، در مقایسه با تقاطعی با تراکم ترافیک مشابه و وسایل نقلیه ای که توسط انسان هدایت می شوند ، جریان ترافیک باید در دنیایی که توسط وسایل نقلیه خودمختار اداره می شود ، به طور قابل توجهی یکپارچه و کارآمد تر باشد.

علاوه براین ، اگر وسایل نقلیه بتوانند به طور صریح اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند ، سایر خودرو های موجود در جاده می توانند براساس این اطلاعات، رفتار خود را تنظیم و برنامه ریزی کنند. به عنوان مثال وسایل نقلیه می توانند به آرامی لاین یا سرعت خود را تغییر دهند و باعث غافلگیری دیگران نشوند. این امر منجر به دستیابی به ایمنی بیشتر و تجربه سواری نرم و با مصرف کمتر سوخت می شود.

تنظیم فاصله خودرو های خودران
تنظیم فاصله خودرو های خودران

تصادفات به طور قابل توجهی کاهش می یابد

سالانه میلیون ها نفر در سراسر دنیا در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند؛ تقریبا ۳٫۳۰۰ نفر در هرروز. به علاوه ی میلیون ها نفری که در این حوادث مجروح می شوند.

با استفاده از وسایل نقلیه خودران ، به دلیل ارتباط صریح بین وسایل نقلیه حاظر در یک منطقه ، به طور قابل توجهی کاهش می یابد. آن ها دقیقا می دانند که وسایل نقلیه کناری خود دقیقا به کدام سمت می روند و سرعت آن ها و حرکت بعدی شان چیست.

از دیگر مشخصه ی این خودر ها این است که این وسایل نقلیه ی بدون راننده با استفاده از مجموعه سنسورهای داخل خود مانند LIDAR ها ، دوربین ها و رادار، باعث کاهش احتمال خطر و حادثه  می شوند.

مردم باز هم در اثر تصادف با ماشین های خودران کشته خواهند شد

در سال ۲۰۱۸ الین هرزبرگ ، در اثر تصادف با یکی از خودرو های خودران Uber ، در آمریکا ، کشته شد. متاسفانه از آن زمان تا کنون حوادث این چنینی کم و بیش اتفاق افتاده است. امسال نیز ۲ نفر در یک خودرو بدون راننده تسلا، در اثر تصادف کشته شدند. مطمئنا این افراد ، آخرین نفر ها نخواهند بود.

 با توسعه ی ماشین های خودران ، افراد بیشتری خواهند مرد. همانطور که عده ی زیادی در خلال توسعه ی هواپیما ها یا فضانوردی و زیردریایی کشته شده اند. نوآوری همیشه هزینه ی انسانی دارد. اما در کل فناوری خودرو های بدون راننده باید منجر به کاهش قابل توجه مرگ و میر سالیانه حوادث خودرویی شود .

تصمیم گیری خودرو خودران برای جلوگیری از تصادف
تصمیم گیری خودرو خودران برای جلوگیری از تصادف

وسایل نقلیه ی مستقل ، ماهیت کار و اوقات فراغت را متحول خواهد کرد

وسایل نقلیه ی مستقل تنها وسیله ای برای رفتن از نقطه یA  به B نیستند. افراد دیگر مجبور نیستند برای رفتن به محل کار، خود رانندگی کنند. به جای آن در طول مسیر می توانند با رایانه خود کار کنند که می تواند  منجر به افزایش بهروری و کوتاه تر شدن زمان کار واقعی شود.

والدین نیازی به چشم دوختن به جاده ها ندارند و به جای این کار می توانند از آن زمان برای بازی با بچه ها یا کمک به آن ها در انجام تکالیفشان استفاده کنند و یا در طول مسیر مشغول فیلم دیدن شوند.

درک و رابطه ی ما با فضای داخلی وسایل نقلیه به عنوان جزئی از زندگی مان تغییر خواهد کرد.

دقیقا همان طور که گوشی های هوشمند ، کار و زندگی در خانه را برای انسان تحت شعاع خود قرار داده است ، وسایل نقلیه ی خودران هم ، خانه ، حمل و نقل و زندگی کاری را تحت الشعاع خود قرار خواهند داد.

آن چه ما نمی دانیم

چه زمانی خودرو های تماما خودران دنیا را فرا می گیرند ؟

اگر بخواهیم صادق باشیم ، جواب این سوال مشخص نیست. در حالی که ممکن است انتظار داشته باشیم وجود وسایل نقلیه خودمختار طی ده سال آینده کاملا عادی شود،احتمالا تا حوالی سال ۲۰۵۰ و تکمیل مرحله ی پنج اتوماسیون ، دستیابی به این آرزو به طول خواهد انجامید.

چرا سال ۲۰۵۰ ؟ این حدث در واقع بر اساس زمانی است که طول کشید تا ما از دوران اسب سواری به ماشین سواری برسیم.

نهاد های نظارتی برای حمایت از آزمایش وسایل نقلیه ی خودمختار ، سریع تر از آن چه دیگران انتظار داشتند قوانینی را تصویب خواهند کرد. به عنوان مثال از سال ۲۰۱۸ در کالیفورنیا آمریکا خودرو های بدون راننده اجازه تست شدن در فضای شهری را دارند.

بدون شک ، در واکنش به مرگ و میر های اتفاق افتاده ، برخی از این قوانین لغو خواهند شد. اما این آزمایش ها نشان می دهد که هنوز موانع احتمالی زیادی وجود دارند. در مجموع ، پیش بینی آینده بسیار سخت است .

چگونه به سمت این تغییرات پیش خواهیم رفت ؟

در فاصله بین امروز تا سال ۲۰۵۰، ترکیبی از وسایل نقلیه از سطح صفر تا پنج در سطح شهر ها وجود خواهند داشت که آزمایش و استفاده می شوند تا زمانی که در مجموع به سطح پنج دست یابیم.

مردم برخی کشور ها ماشین های معمولی و رانندگی کردن را دوست دارند، در نتیجه در این کشور ها مقاومت هایی را در مورد استفاده از خودرو های خودران شاهد خواهیم بود.

نحوه ی به عمل پیوستن این انتقال با در نظر گرفتن فرسایش خودرو ها ، منسوخ شدن برنامه ریزی شده آن ها ، مشوق های تولیدکنندگان و مقررات دولتی کاملا غیر قابل پیشبینی است.

 همچنین این احتمال وجود دارد که بعضی افراد این سیستم ها را به نوعی به عنوان بازی در نظر گرفته و مشکلات مختلفی را به وجود آورند. آن ها اگر رفتار وسایل نقلیه ی خودمختار را بشناسند و بدانند که مثلا این وسایل نقلیه نسبت به ریسک بسیار حساس هستند و در مقابل رانندگی تهاجمی متوقف می کند ، ممکن است از این خودرو های بدون راننده سو استفاده کنند و مزاحم آن ها شوند.

برعکس ، یک مطالعه نشان داده که حتی حضور تعدادی وسیله نقلیه ی خود مختار ، باعث بهبود جریان ترافیک می شود.

چه کسانی صاحب خودرو های خودران خواهند بود ؟

در نیویورک آمریکا به علت حمل و نقل عمومی متراکم ، تاکسی ، خدمات ماشین و دیگر وسایل نقلیه ی مشترک ، افراد نسبتا کمی صاحب ماشین هسنتد. وقتی خودرو های خودران فراگیر شوند، به احتمال زیاد ناوگان بزرگی از وسایل نقلیه ی مشترک در کلان شهرها وجود خواهد داشت. بنابراین جمعیتی که مالک خودرو نیستند و گستره محل استفاده از این خودرو ها ، هر دو از امروز بیشتر خواهند بود.

در مناطق روستایی ، اثرات شبکه ی ناوگان مشترک کم تر خواهد بود و نرخ مالکیت وسایل نقلیه بیشتر می باشد. به علاوه ، عده ی محدودی که به دلایل امنیتی نیاز به امنیت و حریم خصوصی دارند از خودرو های شخصی استفاده خواهند کرد.

 با این حال ، ما هنوز به طور قادر به درک این الگو ها نیستیم و مشخص نیست که چه کسانی مالک واداره کننده ی این نوع ناوگان خواهند بود.

بازیکنان اصلی این حوزه چه کسانی خواهند بود؟

در حالی که شرکت Waymo که توسط ابرشرکت گوگل اداره می شود ، در حال حاضر از نظر کیفیت و بلوغ فن آوری دست بالاتر را در این حوزه دارند، آن ها به هیچ وجه اطمینان ندارند که برتری خود را در طی دهه های آینده حفظ کنند. اکثریت ابر تولید کنندگان خودرو، با پشتیبانی ده ها شرکت OEM که در حال توسعه ی فناوری هایی با جزییات زیاد هستند ، پیش از این وارد عرصه رقابت شده اند.

حتی این احتمال هست که صنعت ماشین های خودران ، تحت سلطه ی شرکتی قرار بگیرند که هنوز مطرح یا ایجاد نشده باشد.

خودرو بدون سرنشین Waymo
خودرو بدون سرنشین Waymo

تراکم ترافیک به صورت خواهد شد ؟

نظریه ای که وجود دارد به این گونه است که ناوگانی از وسایل نقلیه همگانی می توانند پس از پیاده کردن مسافران در مقصد ، خود را در محلی خارج از مرکز شهر پارک کنند که باعث از بین رفتن ترافیک محلی حول پارکینگ می شود و در نهایت حدود ۶۰ درصد از ترافیک شهری می کاهد.

اگرچه استدلال متقابل این است که وسایل نقلیه ی خالی که به جای پارکینگ ها و گاراژ های مرکز شهر و پارکینگ های خیابانی ، در جاده ها به پارکینگ های خارج از شهر می روند ، تراکم ترافیک محلی را افزایش می دهند.

اگر از ناوگان حمل و نقل  به طور بهینه استفاده شود ، می تواند از نظر فیزیکی  کوچک تر باشد و ردپای محیطی کم تری  از خود به جا گذارد و اگر کمتر از حد بهینه استفاده شود ، به عنوان مثال رفتن به قسمت های خارج شهر به جای سوارکردن مسافران نزدیک ، باید از نظر فیزیکی بزرگتر شود. سرانجام در محیط های بسیار متراکم شهری ، در حالی که از نظر تئوری باید امکان جریان روان را در تقاطع ها فراهم کنند ، اما در برخی شرایط مکانی ، به دلیل تراکم بیش از حد ، این امکان وجود ندارد. مگر این که راه های بیشتری چه در سطح بالا یا پایین زمین ایجاد کنیم.

با وجود مطالبی که درباره ی خودرو های خودران گفته شد ، هنوز نتیجه ی نهایی را نمی دانیم. استفاده از مجموعه ی کوچکتری از وسایل نقلیه خودران با کارایی بهینه تر نسبت به مجموعه ی بزرگتری از وسایل نقلیه ی کم بازده که راه خیابان ها را مسدود کرده اند به نظر مناسب تر می رسد.

حمل و نقل هوشمند با ماشین های بدون راننده
حمل و نقل هوشمند با ماشین های بدون راننده

چه کسی مسئول خواهد بود؟

ما می دانیم که در هرحال هنوز هم تصادفات اتفاق خواهد افتاد وعده ای کشته یا مجروح می شوند. ولی در این صورت ، چه کسی مسئول خواهد بود ؟ صاحب ناوگان ، تولید کننده ی ماشین یا شاید مهندسان نرم افزاری که این فناوری را برنامه نویسی کرده اند ؟ مسائل بزرگتری هم وجود دارد ؛ مسائل حقوقی مورد بحث در زمینه ی این فناوری که باید در مورد آن تصمیم گیری شود.

به ناچار وسایل نقلیه با ” مساله ی تراموا ” مواجه می شوند ؛ یک معضل اخلاقی که در آن باید بین دو یا چند اقدام تصمیم گیری شود که هر یک از آن ها پیامدی دارد. به عنوان مثال ، کدام اقدام غلط است ؟ انحراف به چپ و کشتن چهار پیرزن یا انحراف به راست و کشتن یک مادر و بچه اش ؟

شخصی باید این رفتار ها را برنامه نویسی کند یا با توسعه ی هوش مصنوعی به ماشین خودران یاد دهد تصمیم گیری کند. در انتها دیگر مطمئن نخواهیم بود که چه کسی این تصمیمات اخلاقی را می گیرد و چه کسی برای آن ها قانون گذاری می کند.

این فناوری چگونه الگوی رفت و آمد را تغییر می دهد ؟

ما هنوز نمی دانیم که این وسایل نقلیه ی خودران در جایی که مردم زندگی و کار می کنند چه تاثیری دارند. در برخی از شهر های بزرگ، افراد برای رفت و آمد به محل کار خود ساعت ها از روزشان را در مسیر سپری می کنند.

با ورود وسایل نقلیه ی بدون راننده ، ممکن است مردم برای کار روزانه خود حتی از یک شهر به شهر دیگر سفر کنند. اگر یک ماشین نیاز به راننده نداشته باشد ، مسافر به راحتی می تواند در طول مسیر بخوابد. علاوه براین ، انتظار می رود که سواری نرم تر و بدون نیاز به هرگونه کنترل داخلی وسایل نقلیه ی داخلی باشد.

فضای داخلی خودرو می تواند بزرگ تر باشد و به عنوان تخت خواب استفاده شود. ماشین حتی می تواند آرام تر حرکت کند یا از جاده ی فرعی برود تا زمان بیشتری برای خواب مالک ماشین ایجاد شود. این سناریو بعید به نظر می رسد ؛ اما امکان پذیر است.

استراحت سرنشین در خودرو خودران

خودرو های خودران ، چه تاثیری بر سبک زندگی خانواده ها دارند ؟

اگر پدری روزانه ساعت ها در حال رفت و آمد است ، نمی تواند با فرزندانش صبحانه بخورد  یا برای شام به موقع به خانه بیاید. اگر ماشین های بدون راننده به اندازه ی کافی ایمن و قابل اعتماد باشند ، والدین دیگر نیازی به رساندن فرزندان خود به کلاس و مدرسه را ندارند؛ و این یعنی کاهش زمان ارتباط والدین با فرزندان.

در مقابل بعضی افراد ممکن است بدین صورت بتوانند زمان بیشتری را با خانواده سپری کنند. خانواده در ماشین می تواند فیلم ببینند ، بخوابند و در کوه ها یا ساحل و یا خانه ی مادربزرگ بیدار شوند. خودرو های خودمختار می تواند بر زندگی خانواده هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی داشته باشد. اما دقیقا نمی دانیم که این آونگ تحولات چگونه پیش می روند .

در مجموع ، آینده ی خودرو های خودران بسیار هیجان انگیز است. نسل ما سرآغاز توسعه انبوه و استفاده از کامپیوتر و اینترنت را تجربه کرده است و به نظر می رسد که در آستانه ی یک تغییر گسترده ی اجتماعی دیگر هستیم و زندگی ما وفرزندانمان شکل غیر قابل تصوری را به خود خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید :

همچنین ببینید

مجوز پارکینگ و تشخیص پلاک : چگونه با هم کار می کنند

مجوز پارکینگ و تشخیص پلاک : چگونه با هم کار می کنند

اگر مالک یا دارای یک فضای پارکینگ تجاری هستید، ممکن است از قبل با ALPR …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *