شهر هوشمند

مدیریت شهر های هوشمند توسط هوش مصنوعی

براساس داده های منتشر شده توسط سازمان ملل ، جمعیت جهان تا پایان سال ۲۰۵۰ به حدود ۹/۷ میلیارد نفر خواهد رسید. استنباط می شود که تقریبا ۷۰٪ از این جمعیت در  شهر خواهند بود که در آن بسیاری از شهرها دارای جمعیتی بالغ ۱۰ میلیون نفر جمعیت خواهند داشت. با افزایش جمعیت، ما در ارتباط با تأمین منابع و انرژی برای همه ساکنان زمین و در عین حال جلوگیری از تخریب محیط زیست، با چالش هایی روبرو خواهیم شد. یکی دیگر از چالش های مهم دیگر، سیاست های اجرایی و مدیریتی برای جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی، کاهش تراکم ترافیکی، کاهش ارتکاب جرم و غیره است.

اما بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده از فناوری اینترنت اشیا مبتنی بر قابلیت هوش مصنوعی حل کرد. استفاده از فناوری های پیشرفته جهت تسهیل شرایط زندگی جدید برای ساکنان شهر ها می تواند زندگی روزمره آنها را راحت تر و ایمن تر کند. این امر باعث ایجاد مفهوم شهرهای هوشمند شده است. یک شهر هوشمند شهری است که با استفاده از اطلاعات و فناوری ها می تواند کیفیت و عملکرد خدمات شهری (مانند انرژی و حمل و نقل) را ارتقا بخشد، که این کار باعث کاهش مصرف منابع، جلوگیری از به وجود آمدن هدر رفت و هزینه های کلی می شود. شهرهای هوشمند نه تنها دارای فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند بلکه از فناوری به گونه‌ای استفاده می کنند که بر ساکنان تأثیر مثبت بگذارد.

ترکیب هوش مصنوعی با فناوری اینترنت اشیا پتانسیل این را دارد که چالشهای کلیدی را که توسط جمعیت بیش از حد شهری، شامل مدیریت ترافیک، مراقبت های بهداشتی، بحران های انرژی و بسیاری موارد دیگر ایجاد شده است را برطرف سازد. این می تواند زندگی شهروندان و مشاغل فعال در یک شهر هوشمند را بهبود بخشد.

شهر های هوشمند

چه چیزی شهرهای هوشمند را هوشمند می کند؟

ابتدا به بررسی برخی از مؤلفه های شهرهای هوشمند میپردازیم. یک شهر هوشمند موارد کاربردی بسیار زیادی برای فناوری اینترنت اشیا مبتنی بر قابلیت هوش مصنوعی دارد. از ایجاد محیط زیستی سالم تر گرفته تا تقویت حمل و نقل عمومی و ایمنی.

 مدیریت هوشمند ترافیک

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا می توانند راه حل های هوشمند ترافیکی را جهت حصول اطمینان از این که ساکنان یک شهر هوشمند از نقطه ای به نقطه دیگر در شهر تا حد امکان با خیال راحت و به طریقی کارآمد جا به جا شوند، استفاده می کنند. لس آنجلس یکی از پر ازدحام ترین شهرهای جهان است که راه حل های هوشمند ترافیکی را برای کنترل جریان ترافیک به کار گرفته است. در این شهر در سطح جاده سنسورها و دوربین های تلویزیونی مدار بسته نصب شده است که اطلاعات به روزرسانی شده در مورد جریان ترافیک را به صورت لحظه به لحظه به سیستم مدیریت ترافیک مرکزی ارسال می کنند. اطلاعات دریافت شده از داده های دوربین ها تجزیه و تحلیل می شود و در مورد ازدحام و ترافیک به کاربران اطلاع رسانی می کند.

پارکینگ هوشمند

یافتن جای پارک یا پارکینگ به ویژه در روز های تعطیل یک چالش به حساب می آید. با وجود سنسورهایی که در قسمت های مربوط به پارک خودرو در خیابان در سطح زمین تعبیه شده اند، راه حل های پارکینگی هوشمند می توانند تعیین کنند که آیا جاهای پارک آزاد یا اشغال شده اند و نقشه ی پارکینگ را در لحظه ایجاد کنند. این امر همچنین باعث می شود مدت زمان انتظار رانندگان برای یافتن فضای خالی کاهش یابد که به کاهش تراکم ترافیکی و آلودگی نیز کمک می کند.

مدیریت هوشمند پسماند و زباله

جمع آوری زباله و مدیریت و دفع صحیح آن یکی از خدمات اساسی شهری است. افزایش جمعیت شهری مستلزم اتخاذ روشهای هوشمند برای مدیریت پسماند است. استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای بازیافت هوشمند زباله ها و مدیریت پسماند می تواند یک سیستم پایدار مدیریت پسماند را برای شهر فراهم کند. نمونه بارز این نوع سیستم مدیریت پسماند، بارسلونا است که دارای سنسورها و دستگاه هایی است که بر روی سطل های زباله نصب شده اند و اعلان هایی را به محض پر شدن سطل های زباله به مقامات ارسال می کنند تا کامیون های جمع آوری زباله را به محل ارسال کنند. آنها همچنین در بارسلونا سطل های جداگانه ای برای کاغذ ، پلاستیک ، شیشه و مواد زائد مواد غذایی در هر محل نصب می کنند.

پلیس هوشمند

از آنجایی که جرم و جنایت فراگیر است، شهرهای هوشمند همچنین به پلیس هوشمند نیاز دارند که سازمانهای اجرای قانون راهکارهای مبتنی بر شواهد و داده ای را که مؤثر، کارآمد و اقتصادی باشند، به کار گیرند. در سنگاپور، جایی که این کار آغاز شده است، تقریباً در هر گوشه شبکه ای از دوربین ها و سنسورها نصب شده است که به شناسایی افرادی که در مناطق ممنوعه سیگار می کشند یا در اطراف خانه ها به صورت مشکوک پرسه میزنند کمک میکنند. دوربین ها به مسئولان این امکان را می دهند تا تراکم جمعیت و پاکیزگی مناطق عمومی را رصد و همچنین حرکت دقیق همه وسایل نقلیه ثبت شده را ردیابی کنند.

روشنایی هوشمند

چراغ های خیابانی ضروری هستند اما انرژی زیادی مصرف می کنند که با استفاده از روشنایی هوشمند می توان میزان آن را کاهش داد. علاوه بر این، تیر برق های چراغ روشنایی همچنین می توانند به سنسورهای اضافی مجهز شوند یا به عنوان نقاطی از شبکه WI-Fi خدمت رسانی کنند. لامپ ها همچنین می توانند روشنایی را با توجه به وجود یا عدم وجود عابر پیاده، دوچرخه سوار یا اتومبیل تنظیم کنند. این شبکه از شبکه مش به صورت لحظه به لحظه برای روشن نگه داشتن چراغ های مجاور یکدیگر استفاده می کند و یک دایره ایمن از نور را در اطراف یک سرنشین خودرو یا انسان ایجاد می کند.

حکومت داری هوشمند

انگیزه اصلی شهرهای هوشمند ایجاد زندگی راحت و مناسب برای ساکنان آن است. بنابراین ، زیرساخت های شهر هوشمند بدون وجود یک حاکمیت هوشمند کامل نیست. حاکمیت هوشمندانه به معنای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به منظور بهبود تصمیم گیری از طریق همکاری بهتر بین ذینفعان مختلف از جمله دولت و شهروندان است. حکومت هوشمند می تواند از داده ها، مدارک و سایر منابع برای بهبود تصمیم گیری و مطابقت تصمیم گیره ها با نیازهای شهروندان استفاده کند.

نتایج اجرای موفقیت آمیز مؤلفه های شهر هوشمند در سراسر جهان ثابت می کند که در صورت اجرای صحیح ، شهرهای هوشمند نسبتاً از لحاط اقتصادی کارآمد هستند. به وجود آمدن شهر های هوشمند نه تنها باعث ایجاد شغل می شود بلکه به نجات محیط زیست ، کاهش هزینه های انرژی و درآمدزایی بیشتر نیز کمک می کند.

 

بیشتر بخوانید:

منبع becominghuman.ai

همچنین ببینید

به گفته کارشناسان، با پیشرفت ابزارهای هوش مصنوعی، نژادپرستی آنها نیز بیشتر می شود

به گفته کارشناسان، با پیشرفت ابزارهای هوش مصنوعی، نژادپرستی آنها نیز بیشتر می شود!

گزارش کارشناسان نشان می دهد که ChatGPT و Gemini علیه کسانی که به زبان انگلیسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *