۲۰ کاربرد شگفت انگیز تشخیص چهره

در حالی که تشخیص چهره از دهه ­ی ۱۹۶۰ به شکل های مختلف مورد استفاده بوده است، تحولات اخیرِ فناوری باعث ازدیاد گسترده ی این فناوری شده است. این فناوری دیگر مانند چیزی از دل فیلم ­های علمی تخیلی همانند Minority Report  و خارج از تصور نیست. با انتشار iPhone X، میلیون­ ها انسان، تکنولوژِی تشخیص هویت را در دستانشان دارند؛ که از داده ها و اطلاعات شخصی شان محافظت می ­کند. از آن جایی که کنترل دسترسی گوشی همراه، احتمالا به عنوان قابل تشخیص ترین راه برای تشخیص هویت در حال استفاده شدن است، از آن برای طیف گسترده ای از امور همچون جلوگیری از وقوع جرم ، محافظت از حوادث و سفرهای هوایی راحت تر استفاده می ­شود.

ما لیستی از ۲۰ روشی که در آن ها از تشخیص چهره برای ایمن سازی، هوشمند تر و راحت تر کردن جهان استفاده شده است را جمع آوری کرده ­ایم.

تشخیص چهره ارتکاب جرم

پیشگیری از ارتکاب جرم

در حال حاضر برای شناسایی دزدهای مغازه، بزهکاران خرده فروشِ سازمان یافته یا افرادی که با تاریخچه ­ی کلاه برداری وارد مراکز خرده فروشی می ­شوند، از تشخیص چهره جهت احراز هویت آن­ ها به صورت آنی استفاده می ­شود. به منظور پیشگیری از خسارت، عکس­ های گرفته شده از افراد می ­تواند با پایگاه داده­ های بزرگ مجرمان تطبیق داده شوند؛ همچنین متخصصان امنیت خرده فروشی برای پیشگیری از تهدید می­ توانند فورا از ورود خریداری که وارد فروشگاه می­ شود، آگاه شوند.

سیستم های تشخیص هویت به طور اساسی جرم خرده فروشی را کاهش می­ دهند. طبق اطلاعات ما، تشخیص چهره دزدی از فروشگاه ها را تا ۳۴%  و از همه مهم ­تر حوادث خشونت آمیز در فروشگاه های خرده فروشی را تا ۹۱% کاهش می ­دهد.

مقاله مرتبط : والمارت: بهبودعملکرد فروشگاه های خرده فروشی با Big Data، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

تشخیص چهره قفل گوشی

باز کردن قفل گوشی همراه

گوشی های متنوعی از جمله آخرین ورژن آیفون در حال حاضر از تشخیص چهره برای  بازکردن قفل گوشی استفاده می­ کنند. این تکنولوژیِ قدرتمندی برای محافظت از داده­ های شخصی است و مطمئن باشید که اگر یک گوشی دزدیده شود داده­ های حساس توسط مجرم غیرقابل دسترسی می ­باشد.

تشخیص چهره تبلیغات

تبلیغات هوشمندانه

تشخیص چهره این امکان را دارد که با ایجاد حدس ­های آموزش دیده درباره­ ی سن و جنسیت افراد، تبلیغات را هدفمند تر کند.

شرکت هایی شبیه Tesco  در حال برنامه ریزی برای نصب صفحاتی در پمپ بنزین­ ها با قابلیت تشخیص چهره داخلی، هستند. فراگیر شدن استفاده از فناوری تشخیص چهره برای تبلیغات تنها نیازمند زمان بیشتر است.

تشخیص چهره یافتن افراد

یافتن افراد گمشده

تشخیص چهره می ­تواند برای یافتن کودکان گمشده و قربانیان قاچاق انسان استفاده شود. زمانی که عکس افراد گمشده به پایگاه داده اضافه می شود، وقتی آن ها در یک فرودگاه، فروشگاه خرده فروشی یا فضاهای عمومی دیگر باشند، به محض اینکه با فناوری تشخیص چهره شناسایی شوند به مجری قانون هشدار داده می ­شود. در حقیقت ۳۰۰۰ کودک گم شده در هند ظرف ۴ روز بدین طریق، یافته شدند.

تشخیص چهره کمک به نابینایان

کمک به نابینایان

Listerine  یک اپلیکیشن پیشگامانه تشخیص چهره را توسعه داده است که با استفاده از این تکنولوژی به نابینایان کمک م ی­کند. این اَپ لبخند زدن دیگران را تشخیص می ­دهد و افراد نابینا را با لرزش گوشی از این اتفاق آگاه می­کند و به آن ها کمک می­ کند تا موقعیت اجتماعیشان را بهتر درک کنند.

تشخیص چهره مجرمان

محافظت از اجرای قانون

اپلیکیشن موبایل تشخیص چهره، همانند نسخه­ ی ارائه شده توسط FaceFirst ، به افسرهای پلیس کمک می کند تا آن­ها به سرعت افراد را در فاصله ­ای امن شناسایی کنند؛ بدین صورت که داده­ های متنی، حاوی اطلاعاتی از قبیل اینکه با چه کسی سروکار دارند و آیا برای مقابله با وی نیاز به احتیاط هست یا خیر، برای افسران پلیس ارسال می­ کند. به عنوان مثال، اگر یک افسر پلیس یک قاتل تحت تعقیب را در یک بازرسی معمول ترافیک نگه دارد، افسر سریعا متوجه می شود که مظنون ممکن است مسلح یا خطرناک باشد و می تواند برای نیروی کمکی تماس بگیرد.

تشخیص چهره پزشکی قانونی

کمک به تحقیقات پزشکی قانونی

تشخیص چهره با شناختن افراد به صورت اتوماتیک در فیلم های امنیتی یا دیگر ویدئوها به تحقیقات قانونی می­تواند کمک کند. همچنین این نرم افزار برای شناسایی مرده یا افراد بی هوش در صحنه ­های جرم، می ­تواند استفاده گردد.

تشخیص چهره فیسبوک

شناسایی افراد در پلتفرم ­های رسانه­ های اجتماعی

فیسبوک از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی خودکار اعضای فیسبوک زمانی که در عکس ها ظاهر می شوند، استفاده می کند و این کارِ مردم را برای پیدا کردن تصاویری که در آن­ ها قرار دارند، راحت­ تر می­ کند. همچنین می ­تواند افراد خاصی را که باید در تصاویر تگ شوند را پیشنهاد دهد.

مقاله ی مرتبط : پوزلت ( Poselet ) چیست و چرا برای دقیق بودن تشخیص چهره در فیسبوک مهم است؟

تشخیص چهره تشخیص بیماری ها

تشخیص دادن بیماری ­ها

تشخیص چهره می ­تواند برای شناسایی بیماری­ هایی که سبب تغییرات قابل کشف در ظاهر فرد می­ شود، استفاده گردد. برای مثال، موسسه­ ی ملی تحقیقات ژنوم انسانی (آمریکا)، از تشخیص چهره برای شناسایی یک بیماری نادر که سندرم دیجرج (DiGeorge syndrome) نام دارد (در این بیماری، بخشی از کروموزوم بیست و دوم مفقود شده است)، استفاده می­ کند. در علم پزشکی، تشخیص چهره به شناسایی این بیماری در ۹۶% از موارد کمک کرده است. با خبره تر شدن الگوریتم ­ها ، تشخیص چهره یک ابزار تشخیصی ارزشمند برای انواع وضعیت ها می شود.

مقاله مرتبط : الگوریتم های یادگیری عمیق برای شناسایی ساختارهای موجود در سلول های زنده

تشخیص چهره vip ها ورزش

تشخیص VIP ها در رویدادهای ورزشی

تشخیص چهره می تواند برای تأمین کردن بهترین تجربه برای تماشاچیان ورزش دوست استفاده شود. تشخیص چهره قادر است فورا زمانی که دارندگان بلیط فصلی در رویدادهای ورزشی حضور می یابند را شناسایی کند. سالن­ های رویداد می ­توانند به دارندگان بلیط پیشنهاداتی داده و به آن ها اجازه عبور از صف ها و و دیگر مزایای VIP را بدهند که منجر به حفظ بیشتر دارندگان بلیط فصلی می شود.

تشخیص چهره محافظت از مدارس

محافظت کردن مدارس از تهدید و خطرات

سیستم های نظارتِ تشخیص چهره می توانند اگر دانش آموزان اخراج شده، والدین خطرناک، فروشندگان مواد مخدر یا افراد دیگری که برای امنیت مدرسه تهدیدی محسوب می شوند، وارد مدرسه شوند، فورا آن ها را شناسایی کنند. تشخیص چهره با هشدار دادن بی درنگ به نگهبانان مدرسه، می تواند خطر اعمال خشونت آمیز را کاهش دهد.

تشحیص چهره حضور غیاب مدارس

پیگیری حضور در مدرسه

تشخیص چهره پتانسیل پیگیری حضور دانش آموزان در مدرسه برای امن کردن مدارس را دارد. به طور سنتی، برگه ی حضور و غیاب می تواند به دانش آموزان اجازه دهد تا برای دانش آموز دیگری که کلاس رو پیچانده، امضا کنند. اما چین برای اینکه مطمئن شود دانش آموزان کلاس را نادیده نگرفته اند در حال استفاده کردن از تشخیص چهره است. تبلت ها برای اسکن کردن صورت دانش آموزان استفاده می­ شوند و سپس تصاویرشان را برای تأیید هویت با یک پایگاه داده تطبیق می ­دهند.

تشخیص چهره توالت

متوقف کردن سارقان دستمان توالت

در چین، سرقت دستمال توالت در سرویس بهداشتی های عمومی یکی از مشکلات بزرگ هست. خوشبختانه تشخیص چهره برای رهایی دادن از این مشکل آمده است. چین دستگاه­ هایی در سرویس بهداشتی های عمومی نصب کرده است که صورت عموم را قبل از رها کردن دستمال توالت اسکن می­ کند و تا گذشت ۹ دقیقه بعد، کاغذ بیشتری برای همان شخص آزاد نمی­ کند.

تشخیص چهره معاملات امن

تسهیل معاملات امن

در چین، یک شرکت خدمات مالی به نام Ant Financial وجود دارد که مشتریان را قادر می سازد تا با اسکن چهره­ ی خود، هزینه ­ی وعده­های غذایی را بپردازند. مشتریان سفارشاتشان را از طریق یک منوی دیجیتال ثبت می کنند و سپس از اسکن صورت به عنوان گزینه ­ای از پرداخت استفاده می کنند. بعد از در اختیارگذاشتن شمار­ه­ ی تلفنشان، آن­ ها می­ توانند وعده ­ی غذایی شان را خریداری کنند.

تشخیص چهره خود پرداز ها

تایید هویت در خود پرداز ها

از زمانی که تشخیص چهره همانند یک ابزار قدرتمند تصدیق هویت عمل می کند، به نظر می رسد احتمالا در نهایت، اسکن چهره، به صورت کامل جایگزین کارت های خود پرداز شود. اما ضمنا، تشخیص چهره می تواند نشان دهد افرادی که در حال استفاده از خود پرداز کارت ها هستند، همان اشخاصی هستند که می گویند. تشخیص چهره در حال حاضر در خود پرداز های ماکائو برای حفاظت کردن از هویت انسان ها در حال استفاده شدن است.

تشخیص چهره سفر های هوایی

راحت تر ساختن سفر هوایی

خطوط هوایی در حال حاضر از تشخیص چهره برای کمک به مردم در بررسی کردن کیف ها، سریع تر کردن بررسی پیش از پرواز و سوار شدن به هواپیما ها، استفاده می ­کند. به نظر می رسد ما به سرعت در حال پیشرفت به سمت آینده­ای هستیم که در آن سفرهوایی نه تنها از گذشته ایمن تر باشد، بلکه راحت تر از هر دوره در تاریخ است.

تشخیص چهره کلیسا

پیگیری حضور در کلیسا

کلیسا ها استفاده از تشخیص چهره را برای دیدن اینکه کدام افراد از اعضای کلیسا، در کلیسا حضور پیدا کرده اند، شروع کرده­اند. این می­ تواند به آن­ ها کمک کند تا شناسایی کنند از چه کسی درخواست کمک مالی به کلیسا کنند و با کدام اعضا برای حضور بیشتر در کلیسا صحبت کنند.

تشخیص چهره یافتن حیوانات

پیدا کردن حیوانات دست آموز خانگی

Finding Rover  نام اپلیکیشنی ست که سعی می کند به مالکان کمک کند تا حیوان خانگی گمشده را به خانه بازگردانند.

این اپلیکیشن از تشخیص چهره برای تطبیق دادن عکس هایی که مالکانِ حیوانات روی پایگاه داده ای که تصاویری از حیوانات خانگی در پناهگاه های حیوانات گمشده آپلود کرده­اند، استفاده م ی­کند. اگر حیواناتشان پیدا شود اپ می ­تواند مالکان رو فورا با خبر سازد.

تشخیص چهره رانندگان

تشخیص دادن راننده ها

بیشتر کمپانی­ های خودرو سازی روش­ هایی برای استفاده از تشخیص چهره را آزمایش می­ کنند. یکی از کاربرد های تشخیص چهره برای خودرو ها، استفاده از چهره برای جایگزینی سوییچ جهت روشن کردن خودرو است. همچنین تشخیص چهره می­ تواند برای تغییر ایستگاه ­های رادیویی و تنظیم صندلی براساس اینکه چه کسی راننده است، استفاده شود. تشخیص چهره می ­تواند با شناسایی و هشدار دادن به راننده ها در صورتی خوابشان ببرد یا تمرکز روی جاده نداشته باشند رانندگی را ایمن تر سازد.

تشخیص چهره کنترل دسترسی

کنترل دسترسی به نواحی حساس

تشخیص چهره می تواند همانند یک دستگاه کنترل دسترسی برای مطمئن ساختن از این که فقط افراد مجار به اماکنی مثل آزمایشگاه، سالن اجتماعات، گاوصندوق بانک ها، مراکز تمرین برای ورزشکاران و دیگر مکان های حساس، دسترسی داشته باشند، مورد استفاده قرار گیرد.

موتور تشخیص چهره شرکت دانش بنیان شهاب در اوایل سال ۹۸ و پس از طی کردن آزمایش های مختلف و جواب گرفتن روی دیتابیس های استاندارد و نیز در محیط های واقعی به مرحله بهره برداری رسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه معرفی کتابخانه تشخیص چهره روبینا مراجعه فرمایید. 

بیشتر بخوانید :

منبع Face First

همچنین ببینید

فناوری تشخیص پلاک چگونه می تواند به مراکز بهداشتی و درمانی کمک کند؟

فناوری تشخیص پلاک چگونه می تواند به مراکز بهداشتی و درمانی کمک کند؟

بیمارستان ها و مراکز بهداشتی همواره با چالش های مربوط به پارکینگ خودروها و وسایل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *