عجیب ترین موارد استفاده هوش مصنوعی

عجیب ترین و جالب ترین موارد استفاده از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی (AI) و مفاهیم در هم تنیده ای مانند یادگیری ماشین و مدل سازی پیش بینی در صنایع مدرن ضروری شده است. معمولاً تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۳۰ ، هوش مصنوعی تا ۱۵٫۷ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کند.

هوش مصنوعی این امکان را دارد که بسیاری از صنایع را متحول کند. در سراسر جهان، هوش مصنوعی به افراد کمک می کند کار خود را به طور موثرتری انجام دهند، از پزشکان که می خواهند در بیماران خود بیماری سپتیسمی را تشخیص داده تا دانشمندانی که حیوانات در معرض خطر را در طبیعت ردیابی می کنند. در این مقاله، برخی از کاربرد های غیرمعمول و عجیب هوش مصنوعی را بررسی می کنیم.

کمک به مردم

امداد نجات با هوش مصنوعی

ماموریت های نجات

فناوری هوش مصنوعی به نیرو های امدادی کمک می کند تا قربانیان زلزله، سیل و سایر بلایای طبیعی را پیدا کنند.

به طور معمول، نیروی های امدادی باید فیلم های هوایی را بررسی کنند تا مشخص کنند که در چه مکان هایی افراد امکان دارد گرفتار شوند. با این حال، بررسی مقدار زیادی عکس و فیلم هواپیماهای بدون سرنشین بسیار زمان بر و طولانی است. این یک مشکل است زیرا زمان یک عامل حیاتی برای بقای مصدومان است.

هوش مصنوعی توسعه یافته در دانشگاه A&M تگزاس به برنامه نویسان رایانه این امکان را می دهد تا الگوریتم های اساسی بنویسند که می تواند تصاویر بسیار زیادی را بررسی کرده و افراد گمشده را در کمتر از دو ساعت پیدا کند.

تشخیص عفونت با هوش مصنوعی

تشخیص بیماری سپتیسمی

سپتیسمی یا گند خونی یک بیماری مهم است که از تجمع عفونت ها به وجود می آید و سلامت انسان ها را بطور جدی تهدید می کند. اما در صورت تشخیص سریع بیماری قابل درمان است. هنگامی که این بیماری به موقع شناسایی نشود، بیماران ممکن اسن به نارسایی عضو یا حتی مرگ دچار شوند.

طبق گفته های دانشکده مهندسی جان هاپکینز وایتینگ، امروزه الگوریتم های هوش مصنوعی که داده های سوابق الکترونیکی پزشکی را تجزیه و تحلیل می کنند، می توانند به طور متوسط ۲۴ ساعت زودتر از روش های مورد استفاده در تشخیص بیماری سپتیسمی به پزشکان کمک کنند. از سیستم هوش مصنوعی به نام سیستم هشدار زودرس در زمان واقعی (TREWScore) می توان برای نظارت بر سایر بیماری ها از جمله دیابت و فشار خون بالا نیز استفاده کرد.

جراحی با کمک هوش مصنوعی

بهبود جراحی ها و پیوند اعضا مصنوعی

امروزه جراحی رباتیک ابزاری مجهز به یادگیری ماشین است که دقت و کنترل بیشتری را در اختیار پزشکان قرار می دهد. این ربات ها می توانند مدت زمان بستری بیماران در بیمارستان را تحت تأثیر قرار دهند و بر تجربه جراحی تأثیر مثبت بگذارند و هزینه های پزشکی را کاهش دهند.

کاشت بازوهای رباتیک و تراشه های مغزی کنترل شده توشط مغز به بیماران فلج کمک می کند تا نه تنها تحرک بلکه احساس لمس را نیز بدست آورند. یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بیشتر به این فناوری ها کمک می کند تا تجربه بیمار را بهبود بخشند.

زمین و حیات وحش

کمک به حیات وحش با هوش مصنوعی

ربات های زنبور

زنبورها در گرده افشانی محصولات ضروری هستند، با این حال آن ها بسیار حساس به آفت کش ها، بیماری ها و سایر مشکلات زیست محیطی هستند که منجر به کاهش جمعیت شکننده آن ها می شود. برای اطمینان از اینکه این نگرانی ها منجر به وجود آمدن قحطی نمی شود، محققان یک پهباد بدون سرنشین زنبور عسل در قالب ربات تولید کرده اند که دارای هوش مصنوعی، GPS و یک دوربین با وضوح بالا برای گرده افشانی به شیوه ای مشابه زنبورهای عسل است.

ربات زنبور با هوش مصنوعی
کنترل جمعیت حیات وحش با هوش مصنوعی

تخمین جمعیت حیوانات حیات وحش

برنامه هایی مانند iNaturalist و eBirds، که داده های گسترده ای از متخصصان را در مورد گونه های موجود جانوری جمع آوری می کنند، به ردیابی جمعیت گونه ها، اکوسیستم های مطلوب و الگوهای مهاجرت کمک می کنند. این کاربرد ها همچنین نقش مهمی در شناسایی و محافظت بهتر از اکوسیستم های دریایی و آب شیرین دارند.

جلوگیری از شکار غیر قانونی با هوش مصنوعی

جلوگیری از شکار غیرقانونی حیوانات در حیات وحش

شکار غیر مجاز حیوانات وحشی یک مشکل جهانی است زیرا حیوانات در حد انقراض شکار می شوند. به عنوان مثال، آخرین سرشماری آفریقا نشان دهنده کاهش ۳۰ درصدی جمعیت فیل ها بین سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۴ است. مناطق حفاظت از حیات وحش برای محافظت از این گونه ها در برابر شکارچیان غیرمجاز ایجاد شده است و این مناطق توسط پارکبانان محافظت می شوند.

با این وجود محیط بانان همیشه از منابع لازم برای گشت زنی موثر در مناطق وسیع برخوردار نیستند. برای پیش بینی سطح تهدید های شکار غیرقانونی، در پارک ملی ملکه الیزابت اوگاندا مدل سازی پیش بینی شده مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته است. از این مدل ها می توان برای ایجاد مسیرهای گشت زنی کارآمد و عملی برای محیط بانان پارک استفاده کرد.

کشاورزی هوشمند با هوش مصنوعی

کشاورزی هوشمند

شبکه های عصبی برای ارائه راه حل های هوشمند کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر استفاده از هر دو الگوریتم مصنوعی و سنسور زیستی محور برای ارائه یک نظارت کامل بر عملکرد خاک و محصول، فناوری هایی وجود دارد که می تواند برای ارائه مدل های تحلیلی پیش بینی کننده برای ردیابی و پیش بینی عوامل و متغیرهای مختلفی که می توانند بر عملکرد آینده تأثیر بگذارند ، استفاده شود.

به عنوان مثال،استارت آپ کشاورزی PEAT در برلین یک برنامه مبتنی بر الگوریتم یادگیری عمیق به نام Plantix ایجاد کرده است که می تواند نقص و کمبود مواد مغذی در خاک را شناسایی کند. الگوریتم های آن ها الگوهای خاص شاخ و برگ را با نقص خاص خاک، آفات گیاهان و بیماری ها مرتبط می کند.

بیشتر بخوانید:

منبع Burnie Group

درباره‌ی علی قلی زاده

همچنین ببینید

هوش مصنوعی در رقابت های ورزشی

آیا آینده رشته های ورزشی، هوش مصنوعی است؟

هوش مصنوعی به سرعت در حال تغییر بازی ها و ورزش های سنتی است. در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.