فناوری سلامت healthtech

فناوری سلامت یا Healthtech چیست؟

فناوری سلامت (Healthtech) یا فناوری مراقبت درمانی، به هر نوع ابزار و نرم افزار IT گفته می شود که برای ارتقای خدمات بیمارستانی و بهره وری اداری طراحی و ساخته شده است و می تواند نگرش ها در زمینه تولیدات دارویی و درمان را تغییر دهند و یا کیفیت مراقبت های پزشکی را ارتقا بخشند.

امروزه صنعت مراقبت های پزشکی یک ابر صنعت ۲ تریلیون دلاری است. با وجود هزینه های سرسام آور در این حوزه، صنعت مراقبت های پزشکی تقریبا در تمامی حوزه های سلامتی در حال گسترش است. ابزار های پیشرفته در هر زمینه از مراقبت های پزشکی، وارد شده اند تا دو مشکل اساسی در این زمینه را از بین ببرند: کیفیت و بهره وری.

نحوه دسترسی ما به خدمات مراقبت درمانی بیش از طریق صنعت تکنولوژی بیمه تسهیل شده است که گاهی اوقات به آن ” تکنولوژی بیمه یا Insurtech ” نیز گفته می شود.

به لطف هوش مصنوعی و آنالیزهای پیشبینی کننده، زمان انتظار بیمار برای دریافت خدمات درمانی کاهش یافته و در بیمارستان ها خدمات بهتری ارائه می شود.

حتی به لطف ربات های فوق دقیق، زمان انجام عمل جراحی و ریکاوری نیز کاهش یافته و آن ها به خوبی به جراحان کمک می کنند و حتی می توانند از روش های دقیق تری برای انجام عمل جراحی استفاده کنند.

توسعه دسترسی به خدمات مراقبت سلامت و ارتقای سطح عملکردی بیمارستان ها، امری خارق العاده است. اما مخترعان و نوآوران دقیقا چگونه این کار را انجام می دهند؟شرکت های فناوری سلامت، با انتقال تجربیات خود به سایر اشخاص، کارایی مورد نیاز را فراهم کرده اند.

این شرکت ها دریافته اند که با یک روش کلی نمی توان برای تمام خدمات مراقبت پزشکی راهکار ارائه کرد. بنابراین، سفارشی سازی امری بسیار مهم است. با شخصی سازی همه چیز از پرداخت های بیمه گرفته تا رژیم های غذایی و الگوهای خواب، کمپانی های مراقب سلامت سعی در بهبود میزان سلامت انسان ها و کاهش اقدامات بیهوده در این صنعت دارند.

فناوری سلامت این پتانسیل را دارد که هر گونه مشکلی که در صحنه مراقبت های بهداشتی سنتی ما وجود دارد را برطرف کند. هزینه های افزایشی، زمان انتظارهای بیش از اندازه و غیرقابل تحمل، ناکارآمدی در توسعه دارو و دسترسی محدود به ارائه دهندگان بیمه مراقبت های بهداشتی، همه از طریق ورود فناوری سلامت بهبود خواهند یافت.

کاربردهای فناوری سلامت

استفاده از فناوری در صنعت پزشکی به نظر بی حد و مرز است. در همه بخش های این حوزه از پروسه اداری بیمارستان ها گرفته تا تحقیقات بر روی سرطان و عمل جراحی، به منظور ارتقای سطح کارآمدی در تمام بخش های صنعت پزشکی و این که تا جای ممکن یک بیمار درد کمتری را متحمل شود، از فناوری سلامت استفاده می شود.

پروسه اداری بیمارستان ها

به کارگیری نرم افزار، انواع ابزار و اپلیکیشن ها باعث آسان تر شدن مدیریت کارهای مربوط به اداره بیمارستان شده است. هوش مصنوعی به کادر اداری بیمارستان ها کمک می کند تا با انجام کارهایی مثل محاسبه دقیق زمان انتظار تا پیش بینی ساعات اوج شلوغی برای برنامه ریزی کارکنان، روال رسیدگی به بیمار را ساده تر کنند. با این حال، اپلیکیشن ها از بیماران یک سری سوالات اولیه می پرسند و برنامه ها را طبق آن اولویت بندی می کنند تا پزشکان بتوانند از زمانی که در اختیار دارند، حداکثر بهره و استفاده را ببرند.

عمل جراحی

چندین سال است که در بخش ارائه خدمات جراحی بیمارستان ها بیشترین پیشرفت ها و ارتقا حاصل شده است. در حالی که شما مشغول خواندن این مقاله هستید، ربات ها از به کارگیری روش های غیر تهاجمی تا جراحی عمل قلب باز، در کنار جراحان بیمارستان نقش دستیار را ایفا می کنند.

این ربات ها در انواع شکل ها و اندازه های مختلف هستند؛ از کوچکترین ربات ها گرفته که روی سطح قلب میخزند تا ربات های بزرگی که به عنوان یک دست اضافه و دستیار جراح در طول عمل جراحی کار خود را به خوبی انجام می دهند.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده به پزشکان و جراحان کمک می کند تا وظایف مهم گوناگون را بهتر انجام دهند؛ مثل تمرین تکنیک های جدید جراحی و یا توضیح روش ها به بیماران.

توسعه دارویی

صنعت داروسازی برای ارتقای سطح تحقیقات و توسعه دارویی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین استفاده میکند.

اخیرا از این ابزارها در صنعت داروسازی بسیار استفاده می شود تا به شتاب گرفتن انجام کارهایی مثل تعیین ترکیبات دارویی خاص که می تواند به ساخت دارویی بهینه منجر شود و شناسایی بیمارانی که از یک آزمایش دارویی خاص می توانند به بهترین نتیجه برسند، کمک کند.

تناسب اندام

تکنولوژی سلامت در تناسب اندام

تناسب اندام به طور قابل ملاحظه ای تبدیل به مرکز توجه اکوسیستم بهداشت و درمان شده است. این صنعت صدها گجت پوشیدنی، اپلیکیشن و ابزار های دیگری را توسعه داده که قادر به انجام هر کاری هستند؛ از ردیابی میزان حرکات ورزشی مان گرفته تا اندازه گیری میزان خواب. در سیستم مراقبت بهداشتی، همه این ها به منظور افزایش نتاسب اندام و کاهش هزینه های قابل پیشگیری بیماری ها اجرا می شود.

تشخیص و کاهش خطاها

در حال حاضر، صنعت بهداشت و درمان از ابزارهای گوناگون فناوری برای حل مشکلات مربوط به تشخیص های نادرست و یا دیرهنگام بیماری ها استفاده می کند.

استفاده از فناوری در بخش ژنتیک، پاتولوژی، و سایر بخش های مهم مرتبط با تشخیص بیماری ها، به موسسات تشخیصی کمک کرده تا به به جای تکیه صرف بر تشخیص های انسانی، بیماری های مرگباری مثل سرطان را زودتر و با دقت بالاتر تشخیص دهند.

سلامت روان

سلامت روان یکی از بخش های نوظهور مراقبت های بهداشتی است که به معنای واقعی فناوری در آن نفوذ کرده است. ابزار های واقعیت مجازی، تبدیل به یک ابزار موثر برای مبارزه با افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و حتی آلزایمر شده است.

از طریق قرارگرفتن در معرض درمان، بیماران به تدریج مغز خود را آموزش می دهند تا نسبت به آسیب های گذشته مصونیت ایجاد کنند و این که این افکار دیگر تاثیر منفی بر آن ها نداشته باشد.

به علاوه اپلیکشین های پزشکی از راه دور، با بازگشایی خطوط ارتباطی و پشتیبانی و کاهش نیاز به انتظار برای قرار ملاقات حضوری در مواقع فشار، به مشاوران و متخصصان مراقبت های بهداشتی توانمندی جدیدی ارائه کرده اند.

بیشتر بخوانید :

منبع Builtin

همچنین ببینید

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

یک گزارش مهم در واشنگتن پست نشان می‌دهد که افسران اجرای قانون در چندین شهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *