در صورت تغییر چهره فرد با عمل جراحی آیا باز هم تشخیص چهره درست کار می کند؟

در صورت تغییر چهره فرد با عمل جراحی آیا باز هم تشخیص چهره درست کار می کند؟

تغییرات ترمیمی و زیبایی در هندسه صورت چالش هایی را برای بیومتریک ایجاد می کند.

در منطقه ثروتمند گانگنام در سئول کره جنوبی در حال حاضر ۴۴۷ کلینیک جراحی زیبایی در منطقه ای به وسعت حدود ۴۰ کیلومتر مربع (۵ مایل مربع) وجود دارد. این محله “کمربند زیبایی” و محلی است که اغلب آنرا پایتخت جراحی زیبایی جهان می نامند. نظرسنجی Statista در سال ۲۰۲۰، به نقل از تلگراف، نشان داد که ۲۵ درصد از زنان ۱۹-۲۹ ساله و ۳۱ درصد از زنان ۳۰-۳۹ ساله در کره جنوبی تحت نوعی جراحی پلاستیک قرار گرفته اند – به این معنی که یک چهارم به یک سوم زنان بالغ در کشوری با ۵۱ میلیون نفر، امضای بیومتریک صورت خود را با جراحی پلاستیک تغییر داده اند، حتی برخی از آنها بیش از یک بار این کار را انجام داده اند.

تشخیص چهره در مناطق مختلف رایج تر می شود و در نهایت با سایر روندهای اجتماعی و تکنولوژیکی در تضاد خواهد بود. یکی از این روندها تغییر ویژگی های فیزیکی به دلایل زیبایی است. همچنین این موضوع در یک بخش از جهان جدا نیست و یک موضوع همه گیر است. رسانه‌های اجتماعی، فرهنگ اینفلوئنسرها، ویدیوهای TikTok و سایر محرک‌های زیت‌گیست بصری به این معنی است که فشار بیشتری بر مردم در همه جا وجود دارد تا به یک شکل خاص نگاه کنند. تلگراف گزارش می دهد که سال گذشته، کره جنوبی قوانین مهاجرت خود را برای پذیرایی از گردشگران جراحی کاهش داد. وزارت بهداشت و رفاه هدف خود را جذب ۱۱۰۰۰۰ نفر یا بیشتر تا سال ۲۰۲۷ تعیین کرده است. این زیرمجموعه از گردشگران پزشکی با چهره های مشکل دار و غیرجذاب، از سراسر جهان می آیند تا به دنبال چهره های جدید باشند.

طبق یک مقاله کارگاهی CVPR2020 با عنوان “جراحی پلاستیک : مانعی برای تشخیص عمیق صورت؟“، در پنج سال گذشته، از بیش از ده میلیون جراحی پلاستیک گزارش شده سالانه، حدود ۴۰ درصد روی سر یا صورت انجام شده است. رینوپلاستی، بلفاروپلاستی (جراحی پلک) و خط فک همگی کیفیت هندسی امضای بیومتریک صورت را تغییر می دهند. بر اساس این مقاله، «اصلاح پلک و لیفت صورت با هم دو سوم کل جراحی‌های پلاستیکی انجام شده روی صورت را پوشش می‌دهند و به دنبال آن اصلاح بینی تقریباً یک چهارم را تشکیل می‌دهند». کاهش هزینه ها، عملیات را مقرون به صرفه تر و در نتیجه گسترده تر می کند – “بنابراین یک مشکل مهم برای کنترل های امنیتی است.”

تلاش برای فریب دادن الگوریتم تشخیص چهره با ماسک های سیلیکونی واقعی یک چیز است. اما تغییر دائمی هندسه صورت می تواند موانع پیچیده ای را برای تطبیق برای تأیید هویت و سایر کاربردهای بیومتریک چهره ایجاد کند.

در مقاله دیگری در سال ۲۰۲۰ که در مجله Stomatology، Oral and Maxillofacial Surgery منتشر شده است، می‌گوید : «هم جراحی‌های اصلاحی و هم جراحی زیبایی، اطلاعات اصلی صورت را تا حد زیادی تغییر می‌دهند و در نتیجه چالش بزرگی برای الگوریتم‌های تشخیص چهره ایجاد می‌کنند».

به گفته نویسندگان، جراحی پلاستیک می‌تواند توسط افرادی که سعی در پنهان کردن هویت خود به قصد ارتکاب کلاهبرداری یا فرار از اجرای قانون دارند، مورد سوء استفاده قرار گیرد و علاوه بر این، «ممکن است به عناصر ضد امنیت اجتماعی اجازه دهد که آزادانه بدون ترس از بودن در اجتماع در همه جا حرکت کنند و به فعالیت های شرورانه بپردازند بدون آنکه دغدغه تشخیص چهره داشته باشند “

“به عنوان جراحان پلاستیک، ما قدرت تغییر چهره و در نتیجه هویت را داریم.”

محققان از شبکه های عصبی برای پرداختن به FRT و جراحی پلاستیک استفاده می کنند

مقاله اخیر تحت عنوان مدل تشخیص جراحی پلاستیک صورت بر اساس مدل شبکه عصبی و فرا یادگیری که در مجله علوم کامپیوتر منتشر شده است، استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی را برای حل این مشکل پیشنهاد می کند. محققان دانشگاه‌های امارات، اردن و غزه می‌گویند که «چارچوب تشخیص چهره قبل و بعد از انجام عمل جراحی پلاستیک بر اساس شبکه عصبی مصنوعی» با انگیزه افزایش محبوبیت و در دسترس بودن جراحی‌های زیبایی صورت گرفته است.

این مقاله می‌گوید که در آزمایش‌هایی با استفاده از شبکه عصبی مصنوعی پیشنهادی آنها با فرایادگیری مدل-آگنوستیک (ANN-MAML)، مدل یادگیری به دقت ۹۰ درصد در تشخیص چهره با استفاده از تصاویر قبل و بعد از جراحی بینی و ۹۱ درصد در بلفاروپلاستی دست یافت. در تصاویر جراحی، ۹۴ درصد در تصاویر لیفت ابرو، و ۹۲ درصد در تصاویر لیفت صورت، امکان تشخیص چهره وجود داشت.

همچنین ببینید

یک نظرسنجی علمی : اکثر مردم فکر می‌کنند ChatGPT احساسات دارد

یک نظرسنجی علمی : اکثر مردم فکر می‌کنند ChatGPT احساسات دارد

دو سوم افراد پژوهش حاضر فکر می‌کنند چت‌بات‌هایی مانند ChatGPT دارای احساسات و خاطرات هستند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *