قانون پیشنهادی برای محدود کردن استفاده از پلاک خوان ها

قانون پیشنهادی برای محدود کردن استفاده از پلاک خوان ها

یک قانون جدید که در حال حاضر در مجلس ایالتی آمریکا در حال بررسی است، با هدف اعمال مقررات سختگیرانه تر بر روی پلاک خوان های خودکار (ALPR) احتمالاً بزودی مورد تصویب قرار گیرد.

دوربین های پلاک خوان توسط سازمان های انتظامی برای اسکن پلاک ها و شناسایی تخلفات یا فعالیت های مجرمانه استفاده می شود. آنها معمولاً روی چراغ‌های خیابان، پل‌های هوایی و وسایل نقلیه پلیس نصب می‌شوند و نقش مهمی در تلاش‌های مجری قانون برای حل و پیشگیری از جرایم دارند.

مکس دورسی، کلانتر شهرستان چستر، گفت: “فعالیت های مجرمین روز به روز پیچیده تر می شود و عموم مردم از اجرای قانون با تکنولوژی های نوین انتظار بیشتری دارند به همین دلیل ما باید از فناوری موجود به صورت فزاینده و پویا استفاده کنیم تا همواره دست برتر را در برابر قانون شکنان و خلافکاران داشته باشیم.

اسکیپ هالبروک، رئیس پلیس کلمبیا نیز از مقررات پیشنهادی حمایت کرده و می گوید که پلیس بخش آنها از سال ۲۰۲۲ از این فناوری استفاده می کند.

هالبروک گفت: “سیستم های LPR برای پیشگیری و حل جرم بسیار مهم هستند.”

با این حال، استفاده فزاینده از LPR باعث نگرانی های مربوط به حریم خصوصی می شود.

یک از نمایندگان مجلس ایالتی در این باره گفت: “بزرگترین مانع ما این است که بفهمیم چگونه شرکتی را که اطلاعات مربوط به دوربین های پلاک خوان را از آن خریداری می کنیم، از فروش آن به شخص دیگری محدود کنیم.”

در پاسخ به این نگرانی ها، نماینده ای دیگر از لایحه ای حمایت می کند که استفاده از ALPR را فقط به سازمان های مجری قانون محدود می کند.

قانون پیشنهادی اجازه ذخیره‌سازی داده‌ها را تا ۹۰ روز به جز در طول تحقیقات مداوم, می‌دهد و دسترسی به این داده‌ها توسط شرکت‌ها , افراد و ادارات دولتی را ممنوع می‌سازد .

یکی از نمایندگان می گوید : “مردم بی گناه کارولینای جنوبی (شهروندان عادی که مرتکب جرم نشده اند) نباید توسط دولت ردیابی شوند.”

انتظار می رود که کمیته فرعی مجلس پس از تدوین اصلاحیه ها نسبت به این پیشنهاد اقدام کند.

در همین حال، وزارت حمل و نقل دولت به طور موقت تصویب دوربین های جدید در جاده های ایالتی را در انتظار بررسی بیشتر متوقف کرده است.

تکنولوژی های جدید اگرچه بسیار مفید و مثمر ثمر هستند و مثلا در همین مورد پلاک خوان ها می توانند کمک شایانی به نیروهای نظامی بکنند اما همواره مباحث مربوط به حریم خصوصی مردم یکی از دغدغه های جدی مسئولین به شمار می آید که باید دید در آینده این چالش چگونه حل و فصل خواهد شد.

همچنین ببینید

ایالت ها با تدوین مقررات در حوزه پلاک خوان ها به دنبال نظام مند کردن آن ها هستند

ایالت ها با تدوین مقررات در حوزه پلاک خوان ها به دنبال نظام مند کردن آن ها هستند

روزگاری که پلاک خوان های خودکار یک تاکتیک ناگفته بود که توسط مجریان قانون و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *