تشخیص پلاک نظارت

نقش تشخیص خودکار پلاک خودرو در شهر هوشمند (بخش دوم)

سازمان های قانون گذار

یکی از مهم ترین و پر تقاضا ترین کاربردهای ALPR ، زمانی است که دوربین ها در خودروهای گشت زنی پلیس نصب می شوند. دوربین ها دائما پلاک ها را اسکن می‌کنند و آنها را با پایگاه داده های خود مقایسه می‌کنند، که به طور مداوم بر روی یک سرور مرکزی آپدیت می‌شوند.

مقاله مرتبط :

کاربردهای مربوط به حوزه شهری این فناوری عبارتند از جستجو در پایگاه داده برای وسایل نقلیه به سرقت رفته، وسایل نقلیه مورد نظر در رابطه با جرایم و غیره و جستجوی وسایل نقلیه بدون بیمه اجباری. دیگر کاربردهای محبوب این تکنولوژی شامل شناسایی وسایل نقلیه در خطوط ویژه ( مانند خطوط اتوبوس ) و در محدوده های ترافیکی ( به عنوان مثال مناطق عابر پیاده ).
وسایل نقلیه نیز می تواند توسط این تکنولوژی مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که آنها بازرسی های فنی مربوطه را پشت سر گذاشته اند که این امر منجر به کاهش خودروهای داری نقصی می شود که در سطح شهر در حال تردد هستند می شود، همچنین باعث کاهش تعداد تلفات و جراحات ناشی از حوادث ناشی از سوء عملکرد مکانیکی خودروها می شود.
سازمان های مجری قانون در سراسر جهان ALPR را به عنوان یک ابزار قدرتمند برای کاهش جرم و افزایش کارایی پلیس و دستگیری مجرمین در نظر می گیرند. در عین حال که این تکنولوژی موفق به تحقق این اهداف می‌شود همزمان حداکثر امنیت رابرای نیروی های به ارمغان می‌آورد و اسباب مزاحمت برای رانندگان را به حداقل می‌رساند ، بدین صورت که افسران تنها خودروهایی را متوقف می‌کنند که توسط سیستم علامت گذاری شناسایی شده اند.

شهر هوشمند پلاک خوان نظارت

با این حال، مدیریت موثر تر پلیس نیاز به چیزی بیش از صرف آپدیت نگه داشتن پایگاه داده دارد. عوامل متعدد دیگری وجود دارند که می توانند به طور بالقوه عملکرد صحیح سیستم ALPR را مختل کند.

برای تولیدکنندگان این برنامه ها و الگوریتم ها، بخش مربوط به قوانین حمل و نقل خودرو ها، یکی از سخت ترین و پرتقاضا ترین محیط های کاری برای ALPR است. بر خلاف برنامه های دیگر که در آن دوربین، وسیله نقلیه یا حتی هر دو ثابت هستند، در مورد یک ماشین گشت زنی، OCR باید بر سه چالش اصلی غلبه کند.

یکی از چالش ها تغییر شرایط نوری است. نه تنها به دلیل آب و هوا، بلکه همچنین به دلیل حرکت وسیله نقلیه پلیس که از مناطقی با روشنایی زیاد، روشنایی کم، که سایه ها را نیز در بر می گیرد ( از جمله درختان )، تا مناطقی مانند تونل ها و پل ها و مناطقی که از تمامی زوایا در معرض خورشید قرار دارند، عبور می‌کنند. دوم این که این تکنولوژی همچنین باید با تغییر اندازه و زوایای کاراکترهای تشکیل دهنده پلاک خودرو ( اعداد و حروف ) مقابله کنند. و آخرین چالش که از اهمیت بالایی برخوردار است، زمان مورد نیاز برای پاسخگویی باید کوتاه باشد، به این دلیل که فاکتوری  که موظف به اندازه گیری سرعت خودروهاست به طور دائم در حال تغییر است.

شرکت دانش بنیان شهاب جهت سهولت و تسریع فرایند شناسایی پلاک و نظارت مستقم و کنترل تردد ، دوربین هوشمند تجمیع شده شاهد را که مجموعه ای از دوربین پلاک خوان ، سخت افزار پردازشگر تعبیه شده درون دوربین و موتور پردازش پلاک می باشد را با قابلیت تشخیص پلاک ، ثبت تردد و مدیریت هوشمند راهبند توسعه داده است که به راحتی در هر مکان از جمله درون خودرو های نظارتی قابل نصب است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاهده ویدیو نحوه کار دوربین شاهد ، به صفحه معرفی دوربین پلاک خوان تجمیع شده (EMBEDDED) شاهد مراجعه فرمایید.

با در نظر گرفتن تمام این چالش ها، طراحی و پیاده سازی سیستم ALPR نیاز به تحقق تعدادی از اهداف دارد. انتخاب سخت افزار مناسب مانند دوربین، لنز و روشنایی یک پیش نیاز محسوب می‌شود. به طور مشابه، داشتن یک موتور پردازشگر پلاک خوب برای شناسایی  وسایل نقلیه که بتواند با تصاویری که ممکن است کیفیت مطلوبی نداشته باشند کار کند ( بعضی از عکس ها به ناچار با کنتراست کم، فوکوس و سایر مشکلات به موتور پردازشگر پلاک می‌رسند) الزامی است. در نهایت، مشاوره ای و راهنمایی که تنها توسعه دهنده OCR می تواند از طریق دانش دقیقی از نیازهای موتور ارائه دهد غیرقابل ارزش گذاری است.

فناوری بدون نیاز به هزینه های زیاد

بسیاری از شهرها با هزینه های بالا و درآمد پایین و بودجه ای که برای اجرای قانون به طور فزاینده ای محدود می شود، به استقبال آینده می‌روند. اما فناوری ها برای کمک به بهینه سازی، مدیریت و بهبود منابع موجود برای کنترل ترافیک و ایمنی در دسترس هستند. از این رو علاقه زیادی به توسعه و اجرای این نوع فن آوری ها در شهرهای بزرگ و کوچک وجود دارد، از این رو فرآیند های مهندسی از زمینه هایی که قبلا به ALPR وابسته نبودند به این سو جذب شده اند. آن چه که مهم است اما اهمیت زیادی به آن نشان داده نشده است داشتن یک شریک به عنوان یک مشاور در تمام جنبه های مرتبط با ALPR است؛ عاملی حیاتی در دستیابی به میزان دقت بالا که سیستم ها را مفید تر می‌کند.

بیشتر بخوانید :

منبع Neurallabs

همچنین ببینید

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

یک گزارش مهم در واشنگتن پست نشان می‌دهد که افسران اجرای قانون در چندین شهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *