شهر هوشمند پلاک خوان ترافیک

نقش تشخیص خودکار پلاک خودرو در شهر هوشمند (بخش اول)

هر شهری که آرزوی تبدیل شدن به یک شهر هوشمند را در سر دارد قبل از این که در نظر داشته باشد تا به عنوان یک شهر هوشمند محسوب شود نیاز به وجود تعدادی از المان های ضروری در شهر دارد. اگر چه هوشمند سازی تنها محدود به این اقدامات نمی‌شود، کنترل دقیق و شناخت شرایط مختلف ترافیکی، افزایش ایمنی و نظارت و بهبود در پیشگیری و مدیریت حوادث باید در میان اولویت های رده ی بالا باشد.

مقاله مرتبط :

شناسایی خودکار پلاک خودرو ( ALPR ) :

شناسایی خودکار پلاک خودرو ( ALPR ) نقش کلیدی در برنامه ریزی و کنترل شهرهای مدرن ایفا می کند و می تواند برای کاربرد های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد که برخی از آنها واضح هستند اما برخی دیگر کمتر به چشم می‌آیند.
امنیت عمومی یکی از کاربرد های در حال رشد ALPR است که به طور فزاینده ای جهت اتصال دوربین های نظارت ویدئویی با الگوریتم های تشخیص پلاک استفاده می‌شود. این پشتیبان اضافی که توسط ALPR ایجاد می‌شود امنیت شهری را افزایش می دهد. به این صورت که این امکان را فراهم می‌کند تا آلارم ها به طور خودکار راه اندازی شوند تا وسایل نقلیه ای که ممکن است مورد توجه مسئولین ترافیکی قرار گیرند شناسایی شوند.
ALPR همچنین یک ابزار قدرتمند در زمینه آمار و اعداد و ارقام به حساب می‌آید. داده هایی مانند محاسبات مربوط به متوسط سرعت خودروها و یا حتی محاسبات آنی سرعت خودروها با استفاده از ALPR می توانند به طور موثر و غیر مخرب فراهم شوند. از این رو این امکان وجود دارد که تنظیمات یا اقدامات اصلاحی براساس داده های جمع آوری شده و همچنین ایجاد نمودارهای مختلف، مقایسه ها و تحلیل های روندی انجام شوند که همگی به مدیران کمک می کند تا کنترل ترافیک و جریان حمل و نقل را بهبود ببخشند.
هزینه های مربوط به تراکم حمل و نقل شهری در چندین شهر با هدف کاهش ترافیک در مراکز شهری اجرا شده است. در دیگر موارد از تکنولوژی تشخیص پلاک برای تعیین این که کدام وسایل نقلیه مجاز به رانندگی در محدوده پرداخت تراکم حمل و نقل شهری می‌باشند و در چه روزی به عنوان مثال بر اساس زوج و فرد مجاز به رانندگی هستند. فن آوری ALPR می تواند نقش محوری در هر دو رویکرد پرداخت اتوماتیک و ردیابی و تعیین محل متخلفین داشته باشد.

ALPR در کمک به نظارت بر جریان و حرکت وسایل نقلیه در اطراف یک شبکه جاده ای نقش حیاتی دارد. در رابطه با خودرو ها، ALPR به افسران پلیس کمک می‌کند تا مظونین و یا خودرو های متخلف را متوقف کنند.

ایمنی و دسترسی

سیستم های تشخیص پلاک به صورت یکپارچه با دوربین های ایمنی ترافیکی عمل می‌کنند و این قابلیت را دارند تا خودروهایی که از چراغ قرمز عبور می‌کنند، از محدوده سرعت تعیین شده تجاوز می‌کنند و یا حتی خودروهایی که به محدوده های عبور ممنوع و پارک ممنوع ورود می‌کنند را شناسایی کنند.

شرکت دانش بنیان شهاب در زمینه هوشمند سازی تردد و پارکینگ ها، نرم افزار پلاک خوان آی پلاک را با قابلیت تشخیص پلاک ، ثبت تردد و مدیریت خودکار راهبند توسعه داده است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاهده ویدیو نحوه کار نرم افزار و دانلود نسخه آزمایشی به صفحه معرفی نرم افزار آی پلاک مراجعه فرمایید.

در ارتباط با مورد دوم، پلاردرها و موانع بازویی می توانند عناصر بازدارنده حیاتی برای جلوگیری از ورود خودروهای غیر مجاز به مناطق محدود ترافیکی یا غیر مجاز باشند. اما اگر این عناصر مکانیکی خراب شوند یا شخصی کارت شناسایی را که به صورت قانونی به وی اجازه ورود می‌دهد را گم کند چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر یک وسیله نقلیه اضطراری بخواهد به همان منطقه وارد شود اما به دلیل نداشتن روش های مرسوم ترخیص نتواند این کار را انجام دهد چه اتفاقی می‌افتد؟
یکی از ساده ترین راه حل ها حذف عناصر مکانیکی است که مستعد خرابی هستند و یا حتی می تواند باعث آسیب رساندن به وسایل نقلیه شود ( اتفاقی که مکررا صورت می گیرد زمانی که راننده ها متوجه بالا آمدن بولارد ها موانع  نمی شوند ). دوربین های ALPR می توانند جایگزین موانع یا بلارد ها شوند، بنابراین اگر یک وسیله نقلیه مجوز عبور نداشته باشد، سیستم ALPR به طور مستقیم به راننده اطلاع خواهد داد، به احتمال زیاد ممکن است جریمه ای برایش صادر کند یا – در صورت لزوم – به نزدیک ترین گشت پلیس در مورد تخلف شناسایی شده اطلاع دهد.
در تنظیم و تعدیل پارکینگ های خیابانی در مناطق کنترل شده، دوربین های ALPR یا موتورهای OCR به طور کامل یا برخی اوقات به طور جزئی کمک کرده اند تا بسیاری از عملیاتی را که در گذشته به صورت دستی انجام می‌شد به صورت اتوماتیک انجام بگیرند. در حال حاضر سیستم ها می توانند ورود و خروج وسایل نقلیه را در ناحیه کنترل شده تشخیص دهند و هزینه ها را با توجه به مدت زمان پارک خودرو تعیین کنند، مبلغ آن را از حساب راننده یا کارت اعتباری او ( که از قبل ثبت شده ) کم کنند.

به کارگیری رو به رشد ALPR برای برنامه های امنیتی و کنترل ترافیک در شهرهای مدرن و هوشمندتر امروزی

  • از آن جایی که شهرها در تلاش برای هوشمند تر شدن هستند، محبوبیت تکنولوژی ALPR افزایش در حال افزایش است؛ همانطور که تعداد کاربردهای متنوعی که می‌توانند برایشان مورد استفاده قرار بگیرند در حال افزایش است.
  • امروزه شرکت هایی که در زمینه تولید نسل پویای آماری، مدیریت چراغ های راهنمایی، امنیت (ضبط ویدئو و تجزیه و تحلیل) و دیگر زمینه ها فعالیت دارند،به سراغ تکنولوژی ALPR می‌روند.

اگر ثبت نام از قبل صورت نگرفته باشد، شماره پلاک خودرو مربوطه می تواند با استفاده از یک برنامه در گوشی تلفن همراه یا پارکومتر خیابانی، قبل از خروج از پارکینگ، وارد سیستم شود. سپس سیستم نرخ پارک را محاسبه می‌کند و درخواست پرداخت از طریق کارت اعتباری می‌کند، پول نقد و یا هر گونه پرداخت دیگر، و حتی مدت زمانی را به عنوان مهلت برای خالی کردن منطقه کنترل شده پارکینگ به راننده می‌دهد. مسئولان پارکینگ فقط باید عکس شماره پلاک خودرو را بر روی دستگاه دستی خود ( که با اتصال به اینترنت به پایگاه داده مرکزی متصل شده است ) جهت بررسی وضعیت پرداخت خودرو به صورت آنلاین بگیرند.

با ادامه این مقاله در بخش دوم همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید :

منبع Neurallabs

همچنین ببینید

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

پلیس در شهرهای ایالات متحده که تشخیص چهره ممنوع است از دیگران کمک می گیرد

یک گزارش مهم در واشنگتن پست نشان می‌دهد که افسران اجرای قانون در چندین شهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *