دوربین پلاک خوان ALPR

دوربین های پلاک خوان ALPR چقدر قیمت دارند

اگر فکر می کنید هزینه یک دوربین ALPR فقط چند صد دلار (یا کمتر) خواهد بود سخت در اشتباه هستید! این دوربین‌های پرقدرت به یک نرم‌افزار پلاک خوان پیچیده و همچنین به مکانی برای ذخیره حجم عظیم اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کنند نیاز دارند. هزینه متوسط برای یک دوربین ALPR حدود ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار است. علاوه بر این، باید هزینه نرم افزار، راه اندازی پایگاه داده و هزینه های تعمیر و نگهداری را هم لحاظ کنید. به عنوان مثال یک کمپانی معروف در آمریکا برای نگهداری و استفاده از پایگاه داده خود حدود ۱۷۰۰ دلار در ماه هزینه می کند. اگر شهر شما تصمیم به استفاده از سیستم پلاک خوان ALPR (Automatic License Plate Recognition) دارد، انتظار داشته باشید که حداقل ۲۰۴۰۰ دلار در سال اول برای هر دوربین و نرم‌افزار و هزینه‌های نگهداری مربوط به آن هزینه کنید و این حتی شامل هزینه‌های نصب یا سایر هزینه‌های تجهیزات (مانند سرورها) نمی‌شود.

به خاطر داشته باشید که تمام این هزینه ها به ازای هر دستگاه دوربین است؛ اگر می خواهید چندین دوربین در خیابان ها یا معابر مختلف شهر خود داشته باشید آنگاه باید هزینه چند برابر آنچه گفته شد بپردازید.

دوربین های ALPR و حریم خصوصی

نگرانی های حریم خصوصی در مورد فن آوری ALPR در درجه اول بر ضبط خودکار، نگهداری و به اشتراک گذاری داده های مربوط به حرکت خودرو متمرکز است. دوربین پلاک خوان خودکار در حین رانندگی از افراد تصویربرداری می کند و این گریز ناپذیر است؛ پلیس می تواند براساس این داده ها علیه آن ها اقدام کند و سپس عکس ها در دسترس عموم قرار گیرد.

دوربین های ALPR و نیروی انتظامی

اگر با دوربین های ALPR آشنایی ندارید، آن ها دوربین های پرسرعتی هستند که روی خودروهای پلیس نصب می شوند و به صورت خودکار از پلاک هر خودرویی که از جلوی آن عبور می کند عکس می گیرند. سپس عکس ها در یک پایگاه داده به همراه زمان و مکان ثبت عکس ذخیره می شوند. سپس مقامات انتظامی می توانند از این پایگاه داده استفاده کنند تا ببینند که آیا محل اختفای یک وسیله نقلیه در یک زمان خاص با هر جرمی که در اطراف آن رخ داده ارتباط دارد یا خیر. به عنوان مثال، یک افسر می تواند پایگاه داده خودروهایی که همزمان با وقوع قتل در یک منطقه خاص بوده اند را جستجو کند و سپس فهرست آن ها را با رانندگانی که سابقه کیفری دارند، مقایسه کند. اگر کسی را پیدا کنند که هر دو را داشته باشد ممکن است آن ها را مظنون های بالقوه بدانند.

لازم به ذکر است که دوربین های ALPR به دلیل توانایی شان در ردیابی حرکات افراد بدون اجازه و اطلاع آن ها مورد انتقاد قرار گرفته اند. در حالی که دوربین های ALPR با فراهم کردن یک مسیر الکترونیکی برای خودروها به نیروی انتظامی در بررسی جرایم کمک می کنند، برخی می گویند که به آن ها اجازه می دهد تا به راحتی حرکات شهروندان را حتی زمانی که هیچ جرمی صورت نگرفته است ردیابی کنند! چیزی که به طور سنتی تنها از طریق نظارت فیزیکی ممکن بود (که نیروی انتظامی برای انجام آن به دلیل احتمالی نیاز دارد). منتقدان همچنین در مورد اجازه دادن به استفاده گسترده از این فن آوری هشدار می دهند زیرا می تواند با هدف قرار دادن محله های خاص نسبت به سایر محله ها یا با متوقف کردن رانندگان براساس نژاد آن ها منجر به تبعیض نژادی شود.

از آنجایی که آمریکایی‌ها به منظور محافظت در برابر حملات تروریستی همچنان تحت نظارت فزاینده‌ای قرار می‌گیرند، بسیاری نگران هستند که در ازای ایمنی و امنیت در برابر تهدیدات احتمالی مانند اینها، چقدر از آزادی شخصی افراد تحت الشعاع این موضوع قرار می گیرد.

منبع : photoenforced

همچنین ببینید

چالش های مدیریت کلاس با ابزار جدید تشخیص چهره هوش مصنوعی

چالش های مدیریت کلاس با ابزار جدید تشخیص چهره هوش مصنوعی

یک ابزار جدید مدیریت کلاس هوش مصنوعی با قابلیت‌های تشخیص چهره اخیرا با وعده هایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *