جوپیتر : ترکیب پایتون و کدهای وب

در این نوشتار، با محیط توسعه جوپیتر برای کدهای پایتون آشنا می شویم.

جوپیتر یا ژوپیتر (Jupyter) یکی از نرم افزارهای کاربردی برای برنامه نویسی پایتون  است. توسط این ابزار میتوانید به راحتی کد بنویسید و نتیجه را در لحظه ببینید. با ژوپیتر آزمایش های خود را در یک محیط ساده همراه با خروجی های در لحظه انجام دهید. این نرم افزار جهت تحقیق و توسعه در شرکت ها یا دانشگاه ها بسیار کاربرد دارد.

(ژوپیتر) یعنی چه؟

jupyter  از حرف های اول سه زبان برنامه نویسی پر کاربرد Julia، Python و R تشکیل شده است. ژوپیتر اساسا برای اجرا کردن کدهای این زبان های برنامه نویسی توسعه داده شده است. با این حال، ممکن است علاوه بر این سه زبان برنامه نویسی، ژوپیتر در آینده، از زبان های دیگری هم پشتیبانی کند.

اگر بخواهیم به صورت ساده jupyter notebook را تعریف کنیم می توانیم بگوییم ژوپیتر نوت بوک یک برنامه  است که با آن می توانیم به صورت تعاملی در مرورگرمان یک فایل حاوی کد، عکس و … بسازیم و آن را در مرورگر ویرایش و اجرا کنیم. البته قابلیت های ژوپیتر فراتر از اجرا کردن یک کد با یک زبان برنامه نویسی خاص مثل پایتون است و با آن میتوانیم مجموعه متنوعی از کار ها را انجام بدهیم.

جوپیتر پایتون

کدهای جوپیتر از ابزارهای اصلی متخصصین علم داده ها (Data Science) هستند و از دو جهت تاثیر گسترده ای بر حوزه علم داده ها داشته اند: اول از همه کدهای جوپیتر فضایی برای تکرار و آزمایش فعالیت های مختلف علم داده ها را در اختیار ما قرار می دهند و همین پیاده سازی فرآیندهای تکرارشونده علم داده ها را برای ما راحت تر می کند. ثانیا آن ها از زبان Markdown پشتیبانی می کنند؛ یعنی به عبارتی دیگر ما می توانیم در آن ها هم کد بنویسیم و هم می توانیم برای کدهایمان (فراتر از کامنت هایی که قبلا یا الان استفاده می کنیم) توضیحاتی مثل متن و شکل قرار دهیم. همین مساله باعث شده که به طور خاصی ژوپیتر نوت بوک ها در آموزش دادن مفاهیم علم داده ها، برنامه نویسی، پیاده سازی مقاله ها و … نقشی انقلابی داشته باشند.

به تدریج تکمیل خواهد شد…

درباره‌ی حسین

سردبیر مجله شهاب هستم. امیدوارم مطالب منتشر شده در مجله، به اندازه ی کافی بِکر و ارزشمند بوده و به اطلاعات شما بیفزاید.

همچنین ببینید

GPT-2 چیست و چگونه کار می کند

پردازش زبان طبیعی جذاب است! قسمت چهارم

این مطلب قسمتی از مجموعه پردازش زبان طبیعی است : قسمت اول ، قسمت دوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.