نور سفید یا مادون قرمز، کدام یک برای تشخیص پلاک بهترین است؟

نور سفید یا مادون قرمز، کدام یک برای تشخیص پلاک بهترین است؟

ما به نور در اطراف خود عادت داریم، اما آنچه ما به عنوان نور مرئی از آن یاد می کنیم، تنها بخش کوچکی از مفهوم گسترده تر تابش الکترومغناطیسی است.

برای تشخیص پلاک خودرو بسته به شرایط از نورهای مختلف، قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده استفاده می شود.

چرا اینطور است؟ بیایید از همان ابتدا شروع کنیم و بحث را پیش ببریم.

نور چیست؟

تابش الکترومغناطیسی از نوسانات همزمان میدان های الکتریکی و مغناطیسی تشکیل شده است. دو ویژگی اساسی امواج الکترومغناطیسی فرکانس و طول موج است. فرکانس عبارت است از «هر چند وقت یک بار» یک موج در یک دوره زمانی معین تکرار می شود، و طول موج «مدت» یک موج کامل از شروع تا پایان است.

انواع دیگری از تشعشعاتی که احتمالاً می شناسید، پرتوهای ایکس هستند که در تصویربرداری پزشکی استفاده می شوند و امواج رادیویی که برای انتقال سیگنال های رادیویی استفاده می شوند. هر نوع تشعشع کاربردهای فنی مجزایی دارد و معمولاً برای یک صنعت خاص کاربرد دارد.

یک نوع خاص نور مادون قرمز (IR) است که نوعی تابش الکترومغناطیسی با طول موج‌های ۷۵۰ نانومتر (nm) تا ۱۰۰۰ میکرومتر (μm) است. این نوع تابش برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، زیرا خارج از طیف نور مرئی قرار می گیرد. با این حال، طول موج های بیشتر از ۷۵۰ نانومتر در صورتی که به اندازه کافی روشن باشند قابل مشاهده هستند. توجه به این نکته ضروری است که تابش IR می تواند کاربردهای مختلفی از جمله کنترل از راه دور، تصویربرداری حرارتی و سیستم های ارتباطی داشته باشد.

نور سفید (WL) از طیف کامل نور مرئی تشکیل شده است. هنگامی که یک جسم این نور را دریافت می کند، تمام طول موج ها را جذب می کند، به جز موجی که منعکس می شود. به همین دلیل است که ما رنگ های مختلف را می بینیم.

نور مورد استفاده در تشخیص پلاک

به طور کلی، برای ثبت تصویر در دوربین، داشتن نورپردازی خوب بر روی جسم ضروری است. در مورد دوربین های LPR یا همان پلاک خوان ، یک لامپ LED در کنار دوربین تعبیه شده است تا پلاک خودرو را روشن کند. نور منعکس شده همان چیزی است که توسط دوربین گرفته می شود.

از انواع مختلف نور برای به دست آوردن انعکاس کارآمد بر روی پلاک خودرو و در نتیجه تصویر واضح تر استفاده می شود که می تواند به صورت دیجیتالی با درجه دقت دقیق تری پردازش شود.

طراحی پلاک خودرو شامل رنگ، حروف برجسته و زمینه، نوع نور مورد استفاده را تعیین می کند.

اگرچه سوال اینجاست که از چه نوع نوری برای روشن کردن پلاک خودروها استفاده می کنیم؟ بسته به کشور یا منطقه، نوع متفاوتی از طراحی پلاک خودرو استفاده می شود، بنابراین برای دستیابی به خوانش بهینه پلاک ها، نور متفاوتی مورد نیاز است. در LPR معمولا از نور IR یا سفید استفاده می شود.

نور مادون قرمز

متداول ترین طول موج های IR مورد استفاده، در محدوده ۷۴۰ نانومتر تا ۹۴۰ نانومتر است. مزایای استفاده از IR این است که باعث ایجاد مزاحمت برای راننده نمی شود و خطر تصادفات ناشی از نور خیره کننده را به حداقل می رساند. نقطه ضعف اصلی این است که یک تشعشع تک رنگ است که تشخیص رنگ ها را غیرممکن می کند.

در دوربین های SURVISION IR، یک فیلتر تمام طول موج ها را به جز آنهایی که در محدوده طول موج IR قرار دارند مسدود می کند و به طور موثر عناصر بازتابنده غیر IR را حذف می کند. این فرآیند با حذف نویز از طیف نور مرئی، تصویر را تمیز می کند و تمرکز واضحی بر روی پلاک انعکاسی IR باقی می گذارد.

نور سفید

هنگامی که یک پلاک پر از رنگ های مختلف است، نور IR چالش برانگیز است و خوانش ها را سخت یا حتی غیرممکن می کند. در این موارد، برای به دست آوردن انعکاس مطلوب روی کاراکترهای صفحه، باید از نور سفید استفاده شود.

در دوربین های شرکت SURVISION WL از فیلتری استفاده می کنیم که برعکس فیلتر IR عمل می کند. با این روش کنتراست بالاتری بین پس‌زمینه و صفحه به‌دست می‌آوریم و تصویر را به جز پلاک واقعی تاریک می‌کنیم.

یکی از معایب اصلی استفاده از WL این است که می تواند رانندگان را آزار دهد. به همین دلیل است که برای نشان دادن نور مستقیماً به صفحه و زیر دید راننده، هدف گیری خوبی لازم است.

WL را می توان برای هر صفحه استفاده کرد، زیرا حتی صفحات طراحی شده IR در WL منعکس می شوند، اما عکس آن در همه موارد صادق نیست. صفحاتی هستند که به طور موثر با IR منعکس نمی شوند. مزیت استفاده از WL این است که شما یک تصویر رنگی از پلاک به دست خواهید آورد.

چرا این مهم است؟

انتخاب روشنایی صحیح، بخشی ضروری از LPR/ANPR است، زیرا اگر پلاک با آن نوع نور منعکس نشود، دقت می تواند به شدت متفاوت باشد.

در کشورهایی مانند فرانسه، که پلاک های استاندارد و مطابق با IR هستند (حروف بازتابنده IR سیاه با زمینه سفید)، معمولاً از نور IR استفاده می شود. برعکس، در ایالات متحده آمریکا، طرح ها و رنگ های پلاک بسیار متنوع است، به همین دلیل است که همیشه استفاده از WL توصیه می شود.

تشخیص پلاک نه تنها به نور صحیح بستگی دارد. زاویه و فاصله ای که دوربین در آن نصب می شود نیز می تواند بر خوانش ها تأثیر بگذارد.

نور زیاد (قرار دادن دوربین خیلی نزدیک) می تواند باعث نوردهی بیش از حد بر روی تصویر شود و آن را روشن و خوانا نکند، نور کم (قرار دادن دوربین بیش از حد دور) می تواند باعث شود نور به صفحه نرسد و بنابراین بازتاب وجود نخواهد داشت.

علاوه بر نور، زاویه و فاصله، یک سخت افزار و نرم افزار پلاک خوان تشخیص سریع نیز بر تجربه مشتری تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که نه تنها باید بهترین نور را برای سناریوی موردی خود انتخاب کنید، بلکه باید دوربین مناسبی را نیز انتخاب کنید که همه چیز را با هم جمع کند.

منبع : survisiongroup

همچنین ببینید

مجوز پارکینگ و تشخیص پلاک : چگونه با هم کار می کنند

مجوز پارکینگ و تشخیص پلاک : چگونه با هم کار می کنند

اگر مالک یا دارای یک فضای پارکینگ تجاری هستید، ممکن است از قبل با ALPR …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *