تشخیص چهره شهر هوشمند

۵ راه که تشخیص چهره می تواند شهرهای هوشمند را هوشمند تر کند

درحالی که بسیاری خارج از حوزه فناوری هنوز با اصطلاح “شهر هوشمند” آشنا نیستند ، اقداماتی در سطح جهانی در حال انجام است تا از سنسورهای پیشرفته ، دوربین ها ، هوش مصنوعی و دستگاه های اینترنت اشیاء (lot) برای ایمن تر و کارآمد تر کردن مناطق شهری استفاده شود.

یکی از طرح های رایج شهر هوشمند این است که برای تجزیه و تحلیل و بهینه سازی ترافیک ، بهره وری انرژی ، سیستم های اطلاعاتی و مدیریت پسماند ، داده هایی از انسان ، دستگاه و ابزار ها جمع آوری می کنند. طرح های شهر هوشمند همچنین بر پیش گیری از جرم متمرکز است. اینجاست که شناخت چهره وارد می شود.

با ادغام فناوری تشخیص چهره و طرح شهر هوشمند ، می توان از وقوع جرم جلوگیری کرد، تحقیقات را تسریع بخشید و از ایمن سازی فضاهای عمومی برای همیشه اطمینان حاصل کرد. در اینجا پنج مورد از بهترین راه هایی که تشخیص چهره می تواند طرح های شهر هوشمند را بهبود ببخشد ، بیان شده است.  

قبل از اتفاق افتادن جنایت ها ازآن ها جلوی گیری کنید

شناسایی چهره می تواند به عنوان یک لایه اضافه در بالای تصاویر ضبط شده ی دوربین ها عمل کند که قادر است فوراً افراد را در برابر یک پایگاه داده از جنایتکاران شناخته شده ، جنایتکاران تحت تعقیب ، تروریست های مظنون و افراد دیگری که تهدید محسوب می شوند، منطبق کند. در لحظه هشدار تطبیق، پرسنل نیروی انتظامی و امنیتی می توانند نظارت بهتری ارائه کنند و در صورت لزوم افراد خطرناک را نیز دستگیر کنند. در نتیجه می توان جلوی وقوع جرائم را گرفت.

یافتن کودکان گم شده و قربانیان قاچاق انسان

هرسال بیش از ۸۰۰۰۰۰ کودک گم می شوند. اما تشخیص چهره برگرداندن آن ها را به خانه هایشان آسان تر می کند. علاوه بر اضافه کردن افراد خطرناک به پایگاه داده تشخیص چهره ، شهرهای هوشمند می توانند کودکان مفقود و قربانیان قاچاق انسان را به پایگاه داده تشخیص چهره خود اضافه کنند. بگذارید بگویم که یک کودک مفقود شده، توسط یک دوربین عمومی دیده شده است ، قربانی می تواند فوراً شناسایی شود و به مقامات نیز هشدار داده شود.

محافظت از رویداد های عمومی

متاسفانه ، رویداد های عمومی به عنوان اهداف جذاب برای تروریست ها و آدم ربایان در نظر گرفته می شود. با افزودن دوربین هایی که دارای نرم افزار تشخیص چهره هستند در رویدادها، می توان فوراً افرادی که تهدید ایجاد می کنند را شناسایی کرد.

متخصصان امنیتی در رویداد ها کار بسیار دشواری دارند، با این وجود تمام تلاششان را می کنند. اما یادآوری نام ها و چهره های هر فردی که امکان دارد تهدیدی برای یک رویداد باشد غیرممکن است. این مسئله با در نظر گرفتن این واقعیت که شناختن این فرد در میان یک جمع برای انسان دشوار است، شدت می بابد. ولی تشخیص چهره می تواند این مشکل را برطرف کند و میان یک جمع بسیار خوب عمل می کند و همچنین می تواند در لحظه ای که یک تهدید شناسایی می شود ، به پرسنل امنیتی هشدار دهد.

تسریع تحقیقات

تشخیص چهره می تواند با تسریع تحقیقات ، شهرها را ایمن سازد. درحالی که سال هاست دوربین های عمومی در تحقیقات مورد استفاده قرار می گیرند ، استفاده از تشخیص چهره برای یافتن شواهد در تصاویر ویدیویی ، نسبت به حالت عادی صرفه جویی بسیاری در زمان به ارمغان آورد. اما این امکان هم وجود دارد که از تشخیص چهره برای افزایش چشمگیر سرعت تحقیقات پزشکی قانونی استفاده شود.

چگونه می توان این کار را انجام داد؟ بگذارید بگوییم فردی مرتکب جرمی می شود. اگر تصویری از آن فرد در یک سیستم تشخیص چهره بارگذاری شود ، می توانید تصویر آن را در برابر تصاویر ضبط شده توسط دوربین های عمومی تطابق دهید. نتایج می تواند به شما بگوید که فرد چه زمانی و در کجا بوده است، که می توان آن را به عنوان مدرک در پزشکی قانونی مورد استفاده قرار داد.

کنترل دسترسی به مناطق امن

شهرهای هوشمند نه تنها می توانند از تشخیص چهره برای اهداف نظارتی استفاده کنند، بلکه می توانند برای کنترل دسترسی به مناطق امن، از شناسایی چهره استفاده کنند. شناختن چهره در حال حاضر توسط میلیون ها نفر به عنوان راهی برای کنترل دسترسی به دستگاه های تلفن همراه خود مورد اعتماد است. اما فناوری کنترل چهره همچنین، هنگام کنترل دسترسی به مکان های حساس در داخل شهر مانند ساختمان های دولتی ، مخازن آب ، نیروگاه ها و… می تواند به عنوان یک شکل اولیه یا ثانویه از شناسایی، استفاده شود.

موتور تشخیص چهره شرکت دانش بنیان شهاب در اوایل سال ۹۸ و پس از طی کردن آزمایش های مختلف و جواب گرفتن روی دیتابیس های استاندارد و نیز در محیط های واقعی به مرحله بهره برداری رسید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه معرفی کتابخانه تشخیص چهره شهاب مراجعه فرمایید. 

بیشتر بخوانید :

منبع Face First

درباره‌ی احمدرضا جعفری

همچنین ببینید

چالش های بینایی رایانه ای خودرو های خودران

۷ چالش بینایی رایانه ای در خودروهای خودران

با رشد فوق العاده قابلیت های بینایی کامپیوتری ، راهکار های جدید بسیاری برای توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.