نقش هوش مصنوعی در خانه های هوشمند

نقش هوش مصنوعی در خانه های هوشمند

هوش مصنوعی هر روز کامل تر و گسترده تر می شود و به دنبال این است که خانه های ما را هوشمند تر کند. مشخصاً ، هوش مصنوعی ظرفیت این را دارد که تاثیر عمیقی بر تعامل ما با خانه هایمان داشته باشد. توانایی دستگاه های خانه هوشمند فعلی ، چیزی بیشتر ایجاد امکان اتصال اینترنتی نیست. این دستگاه ها در برقراری ارتباط و انجام کار ها هنوز هم وابسته به کاربران خود هستند. با استفاده از هوش مصنوعی می توان این تعامل را به حداقل رساند.

در حالی که استفاده های گوناگونی از فناوری هوش مصنوعی انجام می شود، بیشتر استفاده ی آن در اتوماسیون خانگی و خانه های هوشمند است. اخیرا بر موارد زیر توجه بیشتری شده است :

  • هوش مصنوعی مبتنی بر صدا در اسپیکر های هوشمند
  • هوش مصنوعی مبتنی بر دید بصری در دوربین ها و سنسور ها

چرا خانه های هوشمند نیازمند هوش مصنوعی هستند ؟

اخیرا ، خانه های هوشمند به واسطه ی مجموعه ی گسترده ای از برنامه ها کنترل می شوند. بیشتر علاقه مندان به این فناوری ، از این موضوع راضی هستند. زیرا می توانند از راه دور خانه هایشان را کنترل کنند. البته احتمالا همه از این شرایط راضی نیستند زیرا هدف اصلی هوش مصنوعی بسیار فراتر از این امکانات است.

کنترل خانه هوشمند با تلفن هوشمند
کنترل خانه هوشمند با تلفن هوشمند

معمولا قابلیت های خانه هوشمند برای هر برنامه ای قابل پیاده سازی نمی باشد. برای کاهش تکیه بر چنین برنامه هایی ، هوش مصنوعی باید جزو جدایی ناپذیری از خانه های هوشمند شود. نیازی نیست کسی رفتار طبیعی و انسانی خود را تغییر دهد یا برای تعامل با کلید چراغ روشنایی ، کتابچه ی راهنما مطالعه کند.

کنترل از طریق صدا ، اولین گام به سمت خانه ی هوشمند

نرم افزار های گوگل و آمازون ، با معرفی اسپیکر های هوشمند ، هوش مصنوعی را در دسترس مصرف کنندگان عمومی قرار دادند. برای اولین بار، کاربران برای کنترل خانه های هوشمند شان ، توسط برنامه ها محدود نشدند. به جای آن ، آن ها اکنون می توانند از فرمان های صوتی استفاده کنند که بسیار راحت تر و ملموس تر است.

اسپیکر های هوشمند ، از فناوری تشخیص صوت که زیر شاخه هوش مصنوعی است ، استفاده می کنند. این سیستم همیشه شنونده است و از الگوریتم ها خود برای واکنش به چیز هایی که می شنود استفاده می کند. اسپیکر های هوشمند ، خودشان یاد می گیرند و با گذر زمان ، هوشمند تر می شوند ؛ به نوعی می توان گفت که شروع انقلاب هوش مصنوعی در خانه های هوشمند ، با اسپیکر های هوشمند اتفاق افتاد.

هوش مصنوعی بصری ، گام بعدی در هوش مصنوعی

دستگاه های سنتی سنجش حسی یا سنسور ها ، با هرحرکتی اعم از شخص ، حیوان ، وسیله ی نقلیه یا فقط باد ، تحریک می شوند. این دستگاه ها ، فناوری ناقصی دارند که باعث می شود در آینده نزدیک این نوع دستگاه ها را کنار بگذاریم.

دوربین های هوش مصنوعی مبتنی بر دید بصری ، می تواند کار هایی مانند شناسایی یک فرد یا تشخیص چهره را انجام دهند. این دوربین ها می تواند برای راه اندازی دستگاه های خانگی و خدمات مبتنی بر حضور و غیاب فرد یا تشخیص چهره استفاده شود. فناوری بینش بصری مانند تشخیص حالت دست در Google Nest Hub ، حتی می تواند رفتار های خاص دست انسان را بشناسد.

با در نظر داشتن این مزایا ، باید برای همه روشن باشد که فناوری هوش مصنوعی بصری می تواند با تجربه ی کنترل بدون دخالت دست ، خانه های ما را هوشمند تر، ایمن تر و نظارت شده تر بسازد.

اتوماسیون خانگی باید از هوش مصنوعی بصری استفاده کند

شما برای باز کردن درب منزلتان نمی توانید از دوربین های امنیتی سنتی استفاده کنید. اما اگر از یک دوربین هوش مصنوعی استفاده کنید که بتواند چهره ی شما را تشخیص دهد ، با تشخیص مشخصات چهره شما می تواند برای درب را باز کند که باعث افزایش امنیت می شود. اما قابلیت های دیگری نیز وجود دارد که می تواند کاربرد های بیشتری را اضافه کند.

یکی از موارد رایج در فناوری خانه های هوشمند، سنجش حرکت و روشن و خاموش کردن چراغ ها هنگام تشخیص حرکت است. مشکل این است که هر حرکت اشتباهی ، باعث تحریک و فعال سازی آن می شود. فرض کنید که یک حیوان خانگی جلو سنسور راه می رود و تصادفا باعث روشن شدن چراغ ها می شود.

فناوری هوش مصنوعی بصری ، در صورت نیاز می تواند چراغ ها را روشن کند یا با تنظیم چراغ ها روی یک روشنایی خاص ، بر اساس تشخیص چهره ی فردی که وارد اتاق می شود ، چراغ ها را روشن کند.

کنترل خانه هوشمند توسط هوش مصنوعی
کنترل خانه هوشمند توسط هوش مصنوعی

دستیار هوشمند Google Assistant

مبتنی بر سیستم عامل هوش مصنوعی است که از بلندگوهای هوشمند ، نمایشگرهوشمند و گوشی های اندرویدی تشکیل می شود.

بزرگترین مزیتی که Google Assistant نسبت به به نمونه های دیگر در حال رقابت دارد ، این است که توسط گوگل پشتیبانی می شود. در حال حاضر، گوگل بزرگترین مرکز تجمع داده های کاربران روی زمین است. بنابراین ، آن ها بیشترین اطلاعات را در مورد رفتار ها و تنظیمات مناسب برای افراد دارند که می تواند برای آموزش هوش مصنوعی دستگاه ها استفاده شود. علاوه بر این به همه ی این ها ، قدرت جستجو و نیروی محاسباتی گوگل را نیز اضافه کنید.

تجهیزات خانه هوشمند گوگل Assistant
تجهیزات خانه هوشمند گوگل Assistant

دستیار هوشمند Amazon Alexa

Alexa همانند Google Assistant ، مبتنی بر هوش مصنوعی است که دارای بلندگو و صفحه نمایشگر هوشمند است. بزرگترین مزیتی که Amazon Alexa دارد ، این است که دارای فروشگاه آنلاین جهانی است و تمام کاربران Amazon.com ، هر روزه جستجو ها و خرید هایشان را با استفاده از Amazon Alexa انجام می دهند.

Amazon Alexa همچنین اولین سیستم عاملی بود که در عرض دو سال ، گوگل را شکست داد. شروع اولیه ی آمازون ، با به دست آوردن سهم زیادی از بازار همراه شد. با استفاده ی بیشتر مردم از دستگاه های قدرتمند Alexa ، داده های بیشتری جمع آوری شده و سیستم عامل آن ، هوشمند تر شده است.

دستیار هوش مصنوعی Amazon Alexa
دستیار هوش مصنوعی Amazon Alexa

دستیار هوشمند Josh AI

Josh AI ، بازیکن جدیدی در بازی دستیار های صوتی است که البته بازار متفاوت تری نسبت به گوگل و آمازون دارد. Josh AI قصد دارد یک راه حل یکپارچه ی سفارشی برای خانه های لوکس باشد. به هرحال ، Josh AI مزیتی که دارد این است که نسبت به گوگل و آمازون ، طبیعی تر است.

فناوری Josh AI ، ادعا می کند که به طور اختصاصی از زبان طبیعی استفاده می کند که به کاربران خود این امکان را می دهد که به طور طبیعی در خانه شان صحبت کنند؛ گویی با یکی از اعضای خانواده ی خود صحبت می کنند. josh AI ، با دیگرفناوری های موجود در خانه ی اتوماسیون شده نظیر WeMo ، Ecobee ، control4  و sonos ادغام شده است.

Josh AI ، نسبت به گوگل یا آمازون ، از هوش مصنوعی بیشتری استفاده می کند که امکان شناسایی الگو ها و کنترل خانه را می دهد و همچنین فعالیت های روزمره ی شما را یاد می گیرد. اما به یاد داشته باشید همه ی این ها ، با هزینه های گزافی همراه است. لازم به یادآوری است که Josh AI ، محصولی برای خانه های لوکس است و باید توسط یک مجتمع مجاز، نصب و نگه داری شود.

دستگاه خانه هوشمند Josh AI
دستگاه خانه هوشمند Josh AI

دوربین هوشمند SimCam 1S

 یک دوربین امنیتی هوشمند است که زاویه ی دید آن ، با هوش مصنوعی تنظیم می شود ؛ وقتی به همراه IFTTT استفاده می شود ، می تواند با دیگر دستگاه هایی مانند Philips Hue یا Samsung Smart Things (SST ) ، ادغام شود. SimCam دارای ویژگی هایی نظیر ردیابی اشخاص ، تشخیص چهره و ردیابی اشیا است. از ویژگی های هوش مصنوعی این است که می توان از آن به عنوان محرک درIFTTT استفاده کرد که به کاربران ، روش جدیدی برای تعامل با خانه هایشان می دهد.

دوربین هوش مصنوعی Simcam
دوربین هوش مصنوعی Simcam

بهترین فناوری هوش مصنوعی برای استفاده در خانه ی شما چیست ؟

نمی توان پاسخ درست یا غلطی را به این سوال داد. زیرا عمدتا بستگی به نوع استفاده ی شما و اولویت های شخصی تان دارد. فناوری هوش مصنوعی بصری ، راه درازی را تا امن تر کردن خانه هایتان دارد و هم چنین از بین بردن اشتباهاتی که درتکنولوژی ” سنجش مبتنی بر حرکت سنتی” مشاهده می کنیم زمان زیادی می برد. با این حال هوش مصنوعی مبتنی بر صوت ، به مرور خانه هایمان را آماده ی استفاده هوش مصنوعی بصری می کند.

کنترل صوتی ، بهترین راه برای ورود هوش مصنوعی به خانه های شماست. اما کنترل صدا همیشه راه مناسبی برای انجام کار ها نیست. آیا می توانید از Alexa بخواهید که اواخر شب ، وقتی که اعضا خانواده تان خواب هستند، چراغ ها را روشن کند ؟ نه نمی توانید. شما تا زمانی که از هوش مصنوعی بصری استفاده نکنید، نمی توانید که از یک برنامه مشخص یا سوییچ فیزیکی رها شوید.

سنسور بصری هوش مصنوعی ، شما را شناسایی می کند، زمان را می داند و بر این اساس ، چراغ ها را روشن می کند. این فناوری ، فعلا در دسترس نیست. اما در صورت وجود دیگر نیازمند هیچ گونه تعاملی با کاربر خود نیست و برای سایر اعضای خانواده تان نیز مزاحمت ایجاد نمی کند.

با این فرض ، شما ممکن است فکر کنید که هوش مصنوعی بصری مسیری است که باید دنبال کنید. اما در واقع ، ترکیب هردو فناوری کنترل از طریق صوت و هوش مصنوعی بصری ، حالت ایده آل است. به این صورت سیستم می تواند با شما تعامل دو طرفه داشته باشد و به شما در انجام کار های پیچیده ، کمک کند. در حالی که هوش مصنوعی بصری به طور تنها ، دقیقا بر اساس آن چه می بیند عمل می کند.

نقش هوش مصنوعی در آینده ی خانه های هوشمند

هوش مصنوعی همیشه یاد می گیرد. زیرا همیشه می بیند و می شنود. این یادگیری را می توان توسط هوش مصنوعی ، برای بهتر کردن زندگی خود و متناسب کردن با خانه های شخصی ، مورد استفاده قرارداد. الان تکنولوژی خانه های هوشمند در درجه اول برای کنترل روشنایی و برای روشن و خاموش کردن لوازم استفاده می گردد. بدین صورت که وقتی کاربر احساس کند نیاز به روشن کردن وسیله ای دارد باید به برنامه رجوع کند.

این روش هوشمندانه نیست و باعث می شود روند طبیعی زندگی تغییر کند. با استفاده از هوش مصنوعی ، هرگز لازم نیست برای دوباره روشن یا خاموش شدن چراغ ها ، برنامه ریزی کنید. زیرا هوش مصنوعی یاد می گیرد که چه زمانی ، چه مدت و با چه روشنایی می خواهید چراغ ، روشن بماند.

به عنوان مثال ، برای این موضوع که چرا در خانه هایمان نیاز به هوش مصنوعی داریم ، یک مثال از قهوه ساز می زنیم. روش هایی برای اتوماتیک کردن قهوه سازها وجود دارد. اما در بیشتر موارد، شما به تنظیم کردن آن بر اساس زمان محدود هستید. ما همیشه در یک زمان واحد ، از خواب بیدار نمی شویم. بنابراین ، اگر از فناوری دید بصری هوش مصنوعی استفاده نکنیم، برنامه ی روشن کردن قهوه ساز، ممکن است به درستی کار نکند. یک سنسور می تواند تشخیص دهد که چه زمانی از خواب بیدار می شویم و شروع به استفاده از قهوه ساز می کنیم.

شما می توانید این گونه استدلال کنید که سنجش حرکت سنتی نیز همان کار را انجام می دهد؛ اما بدون هوش مصنوعی. این سیستم ممکن است وقتی یک حیوان خانگی از جلو سنسور عبور کند شروع به آماده کردن قهوه کند.

در حال حاضر ، پیشرفت ها در زمینه ی هوش مصنوعی مصرف کننده ، به خاطر سطح هوشمندی اش و این که می تواند یاد بگیرد توسط فناوری AI Vison ( دید هوش مصنوعی یا هوش مصنوعی بصری ) ، پیش می رود. فناوری کنترل هوش مصنوعی خانه ، چندان از ما دور نیست و بیشتر افراد ، خودشان را با هوش مصنوعی تطبیق داده اند. این رشد ، سریع تر از آن چه فکر کنید ، اتفاق خواهد افتاد.

هوش مصنوعی در خانه ی هوشمند ، آینده ای است که فیلم های علمی تخیلی و آینده گرایانه قول آن را به ما داده اند. اکنون به نظر می رسد به این آینده ، سریع تر از آنچه فکر می کردیم دست خواهیم یافت. آیا برای به دست آوردن چنین فناوری ، هیجان زده هستید ؟

بیشتر بخوانید :

منبع SimCam

درباره‌ی احمدرضا جعفری

همچنین ببینید

10 الگوریتم برتر یادگیری عمیق

۱۰ الگوریتم برتر یادگیری عمیق در سال ۲۰۲۲

یادگیری عمیق در محاسبات علمی محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و الگوریتم هایش به طور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.