سوالات متداول کتابخانه پلاک خوان شهاب

سوالات متداول کتابخانه پلاک خوان شهاب

سوالات متداول کتابخانه تشکیل پلاک

۱٫ آیا تنها نسخه ویندوزی کتابخانه موجود است یا برای لینوکس و اندروید هم برنامه دارید؟

 • کتابخانه در سه نسخه ویندوزی، لینوکس و اندروید توسعه داده شده است. نسخه های لینوکس و اندروید فعلا تنها به صورت سورس کد عرضه می شوند.

***

۲٫ حداقل سیستم سخت افزاری و دوربین برای پردازش پلاک خودرو با سرعت صفر تا حداکثر ۳ کیلومتر بر ساعت ( به دلیل وجود مانع مرتفع و الزام خودرو تا ایست کامل تقریباً ) چیست.

 • در مورد کاربردی که شما مد نظر دارید یک سیستم core i3 با ۴ گیگابایت حافظه رم کافیست. زمان پردازش برای هر فریم روی ویدیوی ۲مگاپیکسل با چنین سیستمی حدود ۲۰۰ میلی ثانیه است. اگر سیستم بهتری استفاده کنید این زمان کمتر خواهد شد.

***

۳٫ آیا کتابخانه قادر به ارائه عکس خودرو پس از تشخیص وجود خودرو قبل از پردازش و یا حین پردازش میباشد؟

 • بله، تصویر خودرو هنگام خواندن پلاک، ارائه می شود.

***

۴٫ آیا تصویر پلاک برای حصول اطمینان از عملکرد کتابخانه نیز قابل دریافت هست و یا فقط مشخصات پلاک در خروجی قابل دریافت است؟

 • بله تصویر خودرو و پلاک، همزمان با نتیجه ی رشته آن گزارش می شود.

***

۵٫ در صورت تهیه نسخه آزمایشی ۴۰ روزه ، چگونه باید از کتابخانه بدون وجود نمونه و نحوه بکارگیری و پارامترهای مجاز استفاده نمود؟

 • نسخه ۴۰ روزه همراه با کد نمونه سی شارپ، دلفی یا VB.net و راهنمای توابع است.

***

۶٫ آیا امکان پردازش بی درنگ (Real-Time) برای دوربینهای مستقر در جاده ها وجود دارد؟

 • بله، در صورت استفاده از پردازنده حداقل ۴ هسته ای Core i7 هیچ خودرویی از دست نمی رود.

***

۷٫ در صورتی که ورودی کتابخانه فیلمی از تردد خودروها باشد، پلاک های تشخیص داده شده به چه نحوی قابل دسترس است؟ (آیا امکان دریافت لیستی از پلاکها هست؟)

 • اگر ورودی فایل ویدیویی باشد یا کتابخانه را با تابع StartGrabbing مستقیما به دوربین وصل کنید، کتابخانه با پردازش فریمهای دریافتی و مدلسازی وفقی پس زمینه، ورود خودرو را تشخیص داده و بلافاصله پردازش به منظور پلاکخوانی را آغاز می کند. با تشخیص پلاک، نتیجه از طریق یک پیام ویندوزی به برنامه میزبان اطلاع داده می شود. همه این موارد در برنامه دمویی که تحویل داده می شود آمده است.

***

۸٫ حداقل منابع سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز بر روی یک دستگاه اندرویدی برای کار با کتابخانه چیست؟

 • کتابخانه تشخیص پلاک روی دستگاههای مختلف اندرویدی آزمایش شده و زمان پردازش یک تصویر ۲ مگاپیکسل بین ۲۰۰ میلی ثانیه تا ۱ ثانیه متغیر است.

***

۹٫ اگر در کتابخانه شما از فیلمی با فشرده سازی H264 استفاده شود دقت خواندن پلاک ها چگونه خواهد بود و آیا این موضوع در بین فیلم هایی با فرمتهایی مانند MJPEG با H264 متفاوت است؟

 • چندان تفاوتی نمی کند، نوعا اکثر ویدیوهایی که تست گرفته ایم H264 بوده اند و مشکلی وجود نداشته است.

***

۱۰٫ هدف تهیه برنامه کنترل تردد پارکینگ به زبان Borland C++ Builder 6 است که طبیعتا دارای یک ورودی خودرو و یک خروجی خودرو که هرکدام یک دوربین دارند و درنتیجه کل سامانه دو دوربین دارد:

 • ۱- آیا باید دو مجوز از شما خریداری گردد؟
 • ۲- آیا سیستم رایانه ای باید پیشرفته تر از core i5 با ۴ گیابایت حافظه رم باشد ؟ با توجه به اینکه عمل پردازش ورودی و خروجی میخواهیم همزمان در یک نرم افزار و یک رایانه انجام پذیرد . چون هر دو دوربین به یک نرم افزار متصل هستند.
 • ۳- آیا این کتابخانه با Borland C++ Builder 6 همخوانی دارد و قابل نصب و استفاده می باشد؟
 • ۱٫ خیر، کتابخانه امکان اتصال همزمان به چند دوربین را دارد.
  ۲٫ میزان پردازش کتابخانه بستگی به میزان تردد خودروها دارد، اگر مثلا در هر ۲-۳ ثانیه یک خودرو از مقابل هر یک از دو دوربین شما رد می شود، همان core i5 کافیست اما اگر سرعت خودروها زیاد است و در هر ثانیه ممکن است چند خودرو از مقابل دوربینها عبور کند بهتر است از core i7 استفاده کنید.
  ۳٫ بله، سازگار و قابل استفاده است

***

۱۱٫ چه دوربینی مناسب پلاک خوانی است؟

 • بستگی دارد به کاربرد شما. نوعا دوربینهای تحت شبکه را پیشنهاد می کنیم که البته تنوع فراوانی دارند. این دوربینها به دلیل استفاده از پروتکلهای شبکه، در صورت رمزگذاری، امنیت بیشتری نسبت به دوربینهای آنالوگ دارند و درجه تفکیک (رزولوشن) خیلی بهتری هم ارائه می دهند؛ مثلا حداکثر درجه تفکیک دوربین آنالوگ نوعا ۷۲۰x480 (حدود ۰٫۳۵ مگاپیکسل) است در حالیکه دوربینهای آی پی رزولوشن های خیلی بالاتر مثلا ۴ مگاپیکسل دارند.
  اتصال به دوربین شبکه تنها نیازمند یک کابل شبکه است، اما در مورد دوربین آنالوگ باید کارت Capture یا Grabber هم تهیه کنید که عملا هزینه مجموع با هزینه دوربین شبکه برابری می کند.
 • ناگفته نماند که اگر موردی باشد که فاصله دوربین تا رایانه کمتر از دو متر است و از سویی دوربین هم به خودرو نزدیک است، می توانید از وبکم هم استفاده کنید!

***

۱۲٫ چه برندهای دوربین شبکه را پیشنهاد می کنید؟

 • برای کاربردهای سرعت پایین مثل ورودیهای مجتمع مسکونی، عوارضیها، ورودیهای پارکینگ و ورودیهای دارای راهبند، دوربینهای متداول بازار مثل HikeVision, VivoTek, Samasung iPolis و سایر دوربینهای ارزان قیمیت (بین ۴۰۰ هزار تا یک میلیون تومان) خوب است.
 • برای کاربردهای سرعت بالا مثل جاده ها و اتوبانها یا سازمانهایی که تردد بدون کاهش سرعت در ورودی انجام می شود، دوربینهای حرفه ای مثل باسلر و imaging source و برخی مدلهای Axis باید تهیه شود که قیمت بالای ۳ میلیون تومان دارند.

۱۳٫ چرا برنامه دمو روی برخی کامپیوترها اجرا نمی شود؟

 • از نسخه ۷ به بعد، کتابخانه با استفاده از ویژوال استودیو ۲۰۱۵ کامپایل شده است و برای اجرا، حتما باید فایلهای مربوط به این نسخه از ویژوال سی در کامپیوتر مقصد کپی شود. برای این کار بسته vc_redist_2015_update3_x86.exe را دانلود کنید (اگر از نسخه ۶۴ بیتی کتابخانه استفاده می کنید، این بسته را دانلود کنید)

۱۴٫ چرا برنامه دمو در مد دیباگ، اجرا نمی شود؟

 • در صورت نیاز به کامپایل پروژه در مد Debug باید تمام محتویات پوشه release را در پوشه Debug هم کپی کنید والا خطای DLL Not Found رخ می دهد.
 • برای راهنمایی بیشتر، فایل راهنمای کاربری پلاکخوان ساتپا را دانلود کنید.
2 نظرات
 • Avatar
  علی
  پاسخ
  ارسال شده در10:43 ق.ظ, 25 مرداد, 1398

  سلام
  من برای برنامه هام که با دلفی ۷ نوشته شده نیاز دارم که با استفاده از IPCamera پلاک خودرو های ورودی به شرکت را ثبت کنم
  آیا با خرید این ماژول پلاک خوان امکان پذیر هست این کار ؟
  اگر نسخه ۴۰ روزه را بخرم امکان این کار را میده ؟
  اگر نسخه ده ساله بخرم و روی کامپیوتر خودم تست و اجرا کنم و موفقیت آمیز بود قابل انتقال به کامپیوتر مشتری هست ؟

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت