آموزش نصب OpenCV در ویژوال استودیو

آموزش نصب OpenCV در ویژوال استودیو

کتابخانه‌ی OpenCV (مخفف Open Computer Vision) از پرکاربردترین کتابخانه ها برای پردازش تصویر، بینایی استریو و یادگیری ماشینی است. در این کتابخانه ماژولهای متعددی از کار با تصاویر و ویدیو گرفته تا انواع طبقه بندهای هوشمند مثل شبکه عصبی و SVM وجود دارد و باتوجه به نوع توسعه آن که با همکاری برنامه نویسان از سراسر جهان اتفاق می افتد، روز به روز امکانات تازه ای به آن اضافه می شود.

این کتابخانه برای اکثر سیستم عاملها مثل ویندوز، لینوکس و اندروید در دسترس است. با توجه به اینکه OpenCV نسخه نصبی ندارد، غالبا برنامه نویسان در ابتدای کار، به مشکل می خورند. در آموزش زیر، طی چند گام، فرایند نصب یا پیکربندی OpenCV به منظور استفاده در ویژوال سی را توضیح میدهیم.

 

نحوه پیکربندی OpenCV برای استفاده در Visual Studio

 1. دانلود نسخه مورد نظر از بخش دانلود OpenCVOpenCV - اپن سی وی

  • در حال حاضر آخرین نسخه، OpenCV 3.4 است که در آدرس فوق تنها نسخه ۶۴ بیتی آن برای ویژوال استودیو ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ وجود دارد. برای استفاده از نسخه ۳۲ بیتی یا ویژوال استودیوی ۲۰۱۰ باید خودتان سورس OpenCV را دوباره کامپایل کنید. نحوه کامپایل آن در این ویدیو آمده که با تغییر کامپایلر می توانید برای پیکربندی مورد نظر خودتان کامپایل کنید.
  • نسخه OpenVC 3.3 همراه با ماژولهای اضافی مثل SIFT و SURF و Face Detection برای دو حالت ۶۴ و ۳۲ بیتی توسط شرکت شهاب تهیه شده که در این آدرس قابل دانلود است: (دانلود OpenCV 3.3)
 2. بازگشایی فایلها در یک مسیر مناسب مثلا C:\OpenCV
  • دقت کنید که فایلی که دانلود کرده اید عملا یک فایل زیپ است و نه فایل نصبی، لذا باید آن را در جای مناسبی که حداقل یک گیگابایت فضا داشته باشد، Extract کنید.
 3. پیکربندی متغیرهای محیطی ویندوز
  • برای اینکه ناچار نباشیم فایلهای dll مرتبط با OpenCV را هر بار کنار پروژه مان کپی کنیم، کافیست یک بار مسیر این فایلها را به PATH ویندوز اضافه کنیم. برای این منظور دکمه Win+PauseBreak را فشار دهید یا روی My Computer کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Advanced System Settings کلیک کرده و در پنجره جدید، گزینه Environment Variables را انتخاب کنید:
  • My Computer Properties
   Advanced System Settings Windows 10
   system Properties
   Environment Variables Windows 10
  • در پنجره متغیرهای محیطی، متغیر Path را بیابید و دکمه Edit را بزنید. در پنجره جدید اگر ویندوز ۱۰ داشته باشید چیزی شبیه زیر می بینید که باید مسیر فایلهای باینری را در انتهای آن اضافه کنید. اگر هم ویندوز قدیمی تر دارید، انتهای جعبه متنی باز شده، یک نقطه ویرگول (;) بزنید و سپس آدرس مذکور را اضافه کنید. مسیر فایلهای باینری برای ویژوال استودیو ۲۰۱۵ و نسخه ۶۴ بیتی شبیه این است: C:\OpenCV3.1\build\x64\vc14\bin
   Set OpenCV 3.1 Path x64
  • دقت کنید که نسخه ۳٫۰ OpenCV و بالاتر، برای خلاف نسخه های قبلی فایلهای باینری ۳۲ بیتی (x86) را به طور پیش فرض ندارد و اگر سیستم عامل شما ۳۲ بیتی است باید خودتان سورس این کتابخانه را به صورت ۳۲ بیتی کامپایل کنید یا از نسخه ی ۲٫۴٫۱۳ استفاده کنید که باینریهای ۳۲ بیتی را هم دارند. راه سوم هم استفاده از فایلهایی است که ما تهیه کرده ایم + .
 4. پیکربندی ویژوال استودیو برای OpenCV
 • برای اینکه همیشه بتوانیم از OpenCV استفاده کنیم، کافیست یک بار پروفایل مربوط به Microsoft.Cpp.x64.user را تغییر دهیم. از این پس هر پروژه ای بسازیم، مسیرهای OpenCV را می شناسد. http://shahaab-co.ir/opencv-installation-for-visual-studio
 • برای این کار ابتدا باید یک پروژه کنسول ++C بسازیم: برای ایجاد پروژه جدید از منوی فایل گزینه ی New Project را انتخاب کنید، از قسمت نوع پروژه، Visual C++ و سپس Win32 را انتخاب کنید. از سمت راست، گزینه ی Win32 Console Application را انتخاب کرده و در قسمت Name، نام مناسبی برای پروژه انتخاب کنید:
  Visual Studio New Project
 • در ادامه تنظیمات پیش فرض را بپذیرید و Finish را بزنید:
  Visual C++ Console Application - Wizard
 • اکنون برای اینکه قادر به کامپایل و اجرای برنامه‌های مبتنی بر OpenCV باشیم باید به VC++ بگوییم، کجا کتابخانه OpenCV را پیدا کند. از آن جا که احتمالا پروژه های OpenCV متعددی را در آینده خواهید ساخت، بهترین گزینه تعیین مسیرهای لازم در برگه‌ی مشخصات کاربر است به طوری که نیاز نباشد برای هر پروژه جدید دوباره مسیر کتابخانه را تعیین کنیم. برگه ی مشخصه یک فایل XML  هست که محیط پروژه شما را توصیف می کند. برای انجام این کار از منوی View گزینه Property Manager را انتخاب کنید (اگر در منوی View دیده نمی شود، زیرمنوی Other Windows را نگاه کنید).
 • سکوی برنامه را از نوار ابزار ویژوال استودیو روی x64 تنظیم کنید:
  x64 Platform - 64 بیتی
 • در پنجره Property Manager (دقت کنید که با Property Pages و Properties Window اشتباه نشود) روی پوشه Debug یا Release کلیک کرده و برگه مشخصات Microsoft.Cpp.x64.user را انتخاب کرده و دوبار کلیک کنید.
  Property Manager
 • در برگه مشخصات باز شده، مسیر فایلهای سرآیه و فایلهای library کتابخانه OpenCV را مشخص کنید. مثلا اگر در پوشه C:\OpenCV3.1 کتابخانه را نصب کرده باشید، مسیرهای زیر باید به مسیرهای پیش فرض اضافه شوند (دقت کنید که مسیرهای پیش فرض را اشتباها پاک نکنید که هیچ پروژه شما کامپایل نخواهد شد):
  نصب کتابخانه OpenCV
 • تنظیمات تمام شد. به منظور سهولت بیشتر در استفاده از کتابخانه، به مسیر include رفته و از پوشه OpenCV2، فایل opencv.hpp را کپی کرده و در پوشه include جایگذاری کنید:
  OpenCV.hpp
 • کامپایل اولین پروژه OpenCV
  • در ادامه کد زیر را در فایل اصلی پروژه مثلا در اینجا « LoadImage.cpp » بنویسید و با زدن دکمه‌ی F7 کامپایل کنید. اگر مراحل قبل را درست انجام داده باشید، باید بدون خطا کامپایل شود. در صورتیکه خطایی مشاهده کردید مراحل قبل را بازبینی کنید و کد را هم دوباره چک کنید که اشتباه املایی نداشته باشد. فقط به جای ۳۴۰، باید نسخه نصب شده خودتان را استفاده کنید مثلا برای ۳٫۳ می شود ۳۳۰٫٫٫
   #include "stdafx.h"
   // include standard OpenCV headers
   #include <opencv.hpp>
   
   #ifdef _DEBUG
      #pragma comment (lib, "opencv_world340d.lib")
   #else
      #pragma comment (lib, "opencv_world340.lib")
   #endif
   
   int main( int argc, char** argv ) 
   {
     const char* imagename = argc > 1 ? argv[1] : "..\\camera-man.jpg";
     // read the image
     cv::Mat img = cv::imread(imagename);	
     // create image window named "camera man"
     cv::namedWindow("camera man");
     // show the image on window
     cv::imshow("camera man", img);
     // wait for a key 
     cv::waitKey(0);
   }
   
  • دقت کنید که این برنامه تصویری که از طریق خط فرمان به برنامه ارسال شده است و یا تصویر camera-man.jpg که در یک پوشه بالاتر از مسیر پروژه قرار دارد را باز کرده و نشان خواهد داد. اگر می خواهید تصویر دیگری نشان داده شود، آدرس تصویر را اصلاح کنید. اکنون F5 را برای اجرای برنامه بزنید. خروجی برنامه باید شبیه شکل زیر باشد:
   open cv example tutorial - باز کردن عکس در OpenCV

سایر عناوین مرتبط با این مقاله:

راهنمای نصب OpenCV

طریقه نصب OpenCV در ویندوز

نحوه استفاده از OpenCV در ویژوال استودیو

60 نظرات
 • Avatar
  مریم
  پاسخ
  ارسال شده در3:45 ب.ظ, 8 شهریور, 1399

  #ifdef _DEBUG
  #pragma comment (lib, “opencv_world340d.lib”)
  #else
  #pragma comment (lib, “opencv_world340.lib”)
  #endif

  این بخش از کد بر اساس نسخه‌ای از opencv که دانلود کردید تعیین می‌شه. یادتون نره که باید تغییرش بدین.

 • Avatar
  حسن
  پاسخ
  ارسال شده در12:15 ب.ظ, 7 آذر, 1398

  سلام
  اگر بخواهم OpenCV – ۴٫۱٫۲ on visual studio 2012 را نصب کنم چه کاری باید انجام دهم ؟ سیستم عامل ویندوز ۷ ، ۳۲ بیتی است

 • Avatar
  امید کوه دار
  پاسخ
  ارسال شده در1:31 ب.ظ, 16 مهر, 1398

  سلام
  چطور میتونم با استفاده از کتابخانه opencv
  در C# استفاده کنم
  میخواستم با استفاده از این کتابخانه از دوبین ip camera تصویر زنده دریافت کنم

 • Avatar
  ایمان نبی پور
  پاسخ
  ارسال شده در11:38 ق.ظ, 11 مرداد, 1398

  با سلام

  ضمن تشکر از این آموزش من مراحل فوق را انجام دادم و بعد از دیباگ این فایل باز شد:

  gfluidimgproc_func.simd.hpp

  که این فایل در این مسیر قرار دارد:

  D:\opencv\sources\modules\gapi\src\backends\fluid

  و در این فایل باز شده در خط ۸۷۹ آن در ویژوال استودیو این پیغام خطا ظاهر شد:

  Unhandled exception at 0x000007FEAE9C3AE2 (opencv_world411d.dll) in cvtest.exe: 0xC000001D: Illegal Instruction. occurred

  لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار کنم؟
  ورژن opencv4.1.1 و ویژوال استودیو ۲۰۱۹ و همه تنظیمات برای ۶۴ بیت انجام دادم.

  با تشکر

 • Avatar
  حسین
  پاسخ
  ارسال شده در3:37 ب.ظ, 19 خرداد, 1398

  سلام – ویندوز من ۷، ۳۲ بیتی و ویژوال استودیو ۲۰۱۵ را نصب کردم. فایل های ۳۲ بیتی شما را دانلود کردم و طبق روالی که گفته شده آدرس ها را تنظیم کردم در متغیرهای محیطی و ویژوال استدیو. در اجرای برنامه در ویژوال استدیو با هفت خطای مشابه زیر مواجه میشم:

  LNK2019 unresolved external symbol “private: char * __thiscall cv::String::allocate(unsigned int)” (?allocate@String@cv@@AAEPADI@Z) referenced in function “public: __thiscall cv::String::String(char const *)” (??0String@cv@@QAE@PBD@Z) ipp1 E:\Programming\Image Processing Projects\ipp1\ipp1\ipp1.obj ۱

  LNK2019 unresolved external symbol “class cv::Mat __cdecl cv::imread(class cv::String const &,int)” (?imread@cv@@YA?AVMat@1@ABVString@1@H@Z) referenced in function _main ipp1 E:\Programming\Image Processing Projects\ipp1\ipp1\ipp1.obj ۱

  قبل از استفاده از فایل های شما از opencv 3.4 و cmake هم استفاده کردم و باز همین خطاها را می داد. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  کد برنامه:

  #include “stdafx.h”
  #include
  #include
  #include
  #include

  using namespace std;
  using namespace cv;

  int main()
  {
  Mat image1;
  image1 = cv::imread(“E:\Programming\Image Processing Projects\images\blur11.jpg”);
  if (image1.empty())
  {
  cout << ("This is empty");
  }
  imshow("",image1);
  return 0;
  }

  • Avatar
   حسین
   پاسخ
   ارسال شده در3:41 ب.ظ, 19 خرداد, 1398

   چهارتا include ای که در کد نیامده اینها هستند:
   #include
   #include
   #include
   #include

   • Avatar
    حسین
    پاسخ
    ارسال شده در3:43 ب.ظ, 19 خرداد, 1398

    چهار include:
    string
    iostream
    opencv2/core.hpp
    opencv2/highgui.hpp

   • Avatar
    حسین
    پاسخ
    ارسال شده در8:46 ب.ظ, 19 خرداد, 1398

    سپاس فراوان – آدرس lib را در Microsoft.Cpp.win32.user قرار داده بودم. این کدهایی که گفتید را جای دیگری باید وارد میکردم؟ (در مراحل آموزش تون نبود؟) . و اینکه برای همه پروژه ها می شه این مورد رفع کرد که در هر پروژه نخواهی وارد کنی؟ باز هم سپاس

 • Avatar
  علی
  پاسخ
  ارسال شده در5:34 ب.ظ, 12 بهمن, 1397

  ممنون

 • Avatar
  پوریا کیهانی
  پاسخ
  ارسال شده در7:10 ق.ظ, 2 بهمن, 1397

  سلام ، من طبق روند بالا پیش رفتم ولی موقع debug ارور زیر رو بهم میده
  Exception thrown at 0x000007FEFCB0BDED in OPENCV01.exe: Microsoft C++ exception: cv::Exception at memory location 0x000000000015F588.
  Unhandled exception at 0x000007FEFCB0BDED in OPENCV01.exe: Microsoft C++ exception: cv::Exception at memory location 0x000000000015F588.

  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • Avatar
  adel
  پاسخ
  ارسال شده در0:37 ق.ظ, 17 دی, 1397

  سلام . ممنون از مطلب خیلی خوبتان ولی آیا فقط در c++ قابل استفاده است ؟ اگر بخواهیم در پایتون خود ویژوال استودیو از opencv استفاده کنیم باید چکار کنیم ؟
  ممنون از سایت خوبتان

 • Avatar
  ارسال شده در2:33 ب.ظ, 25 مرداد, 1397

  سلام open cv را به روشی که توضیح دادین نصب کردم. در حالت release مشکلی وجود ندارد ولیکن در حالت debug به تعدادی از dllها مثل MSVCP140D.dll و یا CONCRT140D.dll و … دسترسی ندارد و برنامه اجرا نمی‌گردد.

 • Avatar
  هادی
  پاسخ
  ارسال شده در7:16 ق.ظ, 4 مرداد, 1397

  سلام

  من فایل opencv 3.3 نسخه ۶۴ بیتی رو اکسترکت کردم، اما داخلش فولدر build نداشت. چطور باید این فولدر رو ایجاد کرد؟

  ممنون

 • Avatar
  علی علوی
  پاسخ
  ارسال شده در4:19 ب.ظ, 26 فروردین, 1397

  سلام
  من نسخه ۳٫۳ کامپایل شده توسط شما را از ساییتتان دانلود کردم و طبق روش شما نصب کردم، الان می خوام یک Face detection انجام بدم. طبق جست و جوهایی که کردم مثل اینکه می بایست در کدم haarcascade_frontalface_alt.xml را load کنم ولی کدم خطا می دهد و نمی توانم.
  آیا امکانش هست راهنمایی ام کنید.

 • Avatar
  ارسال شده در3:10 ق.ظ, 22 اسفند, 1396

  سلام

  من از روش شما استفاده کردم ولی متاسفانه زمانی که میخوام از دستورات cuda استفاده کنم پیام میده که کتابخونه cuda وجود نداره و تعداد دستگاه های cuda رو هم صفر میده. خودم build میونم باز مشکل داره توی زمان build کردن پروژه cmake توی ویزوال استودیو. چی کار کنم ؟!

  ممنون

 • Avatar
  رضا وفائی
  پاسخ
  ارسال شده در4:05 ب.ظ, 1 اسفند, 1396

  سلام

  اگر نسخه نصبی opencv من ۳٫۴ باشد باید به جای عدد ۲۴۱۳، عدد ۳۴۰ را وارد نمایم؟

 • Avatar
  ارسال شده در11:32 ق.ظ, 5 دی, 1396

  با عرض سلام و خسته نباشید به خدمت شما
  اینجانب پس از اجرای برنامه با خطای زیر مواجه میشوم. ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  LINK 1104 cannot open file ‘opencv_core320d.lib
  این فایل در کجا قرار دارد؟ تا مسیر آن اضافه نماییم؟

 • Avatar
  بابک هوشمند
  پاسخ
  ارسال شده در3:51 ب.ظ, 18 مهر, 1396

  با عرض سلام و خسته نباشید به خدمت شما
  اینجانب پس از اجرای برنامه با خطای زیر مواجه میشوم. ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  LINK 1104 cannot open file ‘opencv_core320d.lib
  قابل ذکر است که این خطا را برای تمامی کتابخانه ها با حذف کتابخانه قبلی می دهد

 • Avatar
  Mohammad
  پاسخ
  ارسال شده در9:19 ق.ظ, 20 شهریور, 1396

  سلام. وقت بخیر. بابت اموزشتون ممنون. لطفا، منبع و یا سایتی در مورد اموزش (پیشرفته) ساخت رابط کاربری در ویژوال استدیو معرفی کنید.

 • Avatar
  حمید
  پاسخ
  ارسال شده در2:53 ب.ظ, 7 شهریور, 1396

  با سلام برای اینکه opencv 3 به بالا رو استفاده کرد باید ویژوال استدیو 64 بیتی داشت . پروسسور و سیستم عامل من 64 بیتی هستش و ویندوز 10 بیلد 1703 آخرین آپدیت هم روی سیستم نصب کردم . ولی زمانی که میخوام ویژوال استدیو 2015 رو نصب کنم به صورت default 32 بیتی یا همان x86 رو به صورت آدرس پیش فرض برای نصب نشون میده !! چندین بار ویندوز رو عوض کردم و نسخه های مختلف ویژوال استدیو رو هم دانلود کردم ولی مشکلم حل نشد . ممنون میشم راهنماییم کنید . ممنونم.

 • Avatar
  ali
  پاسخ
  ارسال شده در12:04 ب.ظ, 20 مرداد, 1396

  با سلام ممنون از راهنماییتون من فایل های dllرا بهpathویندوز اضافه کردم وپس از کامپایل اروری دریافت نمیکنم ولی پس از buildپنجه ای باز میشود و این ارور را میدهد:
  the problem can’t start because MSVCP120D.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem

  ممنون از راهنماییتان

 • Avatar
  ali
  پاسخ
  ارسال شده در1:32 ب.ظ, 18 مرداد, 1396

  مشکل قبلی حل شد الان این ارور را میگیرم:

  the problem can’t start because opencv_core2413d.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem

 • Avatar
  ali
  پاسخ
  ارسال شده در12:24 ب.ظ, 18 مرداد, 1396

  ورژن open cv ام 2413 است

 • Avatar
  ali
  پاسخ
  ارسال شده در12:17 ب.ظ, 18 مرداد, 1396

  سلام
  من این ارور را میگیرم:

  Error 1 error LNK1104: cannot open file ‘opencv_calib3d2413d.obj

 • Avatar
  ruby
  پاسخ
  ارسال شده در2:31 ب.ظ, 15 مرداد, 1396

  سلام
  برنامه ای ک اینجا نوشتین برای من خطای اینو میده؟؟؟
  the problem can’t start because opencv_core2413d.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem.

   • Avatar
    ruby
    پاسخ
    ارسال شده در3:48 ب.ظ, 16 مرداد, 1396

    من همون نسخه 2.4.13 رو از بالای صفحه دانلود کردم!!!

 • Avatar
  ali
  پاسخ
  ارسال شده در3:08 ب.ظ, 13 مرداد, 1396

  من پس ازانجام مراحل این ارور را میگیرم:
  IntelliSense: the global scope has no “exit” d:\program files\visual studio 2010\vc\include\cstdlib

 • Avatar
  مهدیه
  پاسخ
  ارسال شده در11:42 ق.ظ, 4 تیر, 1396

  سلام منبع خوب برای پردازش تصویر با اوپن سی وی و ویژوال استدیو بازبان سی میشناسین؟

 • Avatar
  hadi
  پاسخ
  ارسال شده در10:48 ب.ظ, 23 خرداد, 1396

  سلام- عزیز من همه این کارها رو کردم 17 تا خطا میده موقع کمپایل کردن.
  cannot open source file”opencv/core.hpp”
  و 16 خطا مشابه همین برای فایل های دیگر
  نمیدونم اصلا برنامه معمولی هم که به زبان c می نویسم کلی خطا میده

 • Avatar
  faranak
  پاسخ
  ارسال شده در3:43 ب.ظ, 10 خرداد, 1396

  salam
  1>opencv_world310.lib(opencv_world310.dll) : fatal error LNK1112: module machine type ‘x64’ conflicts with target machine type ‘X86’
  in errore chie?
  windowsam 64 bitie
  mamnun.

 • Avatar
  زهرا آهنگری
  پاسخ
  ارسال شده در12:13 ب.ظ, 4 خرداد, 1396

  سلام ممنون بابت توضیحات
  میخواستم بدونم روش بالا فقط برای ورژن خاصی از visual studio هست؟ یعنی برای نسخه ی 2015 هم میشه ازش استفاده کرد؟

 • Avatar
  علیزاده
  پاسخ
  ارسال شده در7:14 ب.ظ, 12 اردیبهشت, 1396

  سلام ارور زیر را می دهد
  Severity Code Description Project File Line Suppression State
  Error C4996 ‘fopen’: This function or variable may be unsafe. Consider using fopen_s instead. To disable deprecation, use _CRT_SECURE_NO_WARNINGS. See online help for details. testmhk e:\opencv\opencv\build\include\opencv2\flann\logger.h 66

 • Avatar
  مهدی عباس زاده
  پاسخ
  ارسال شده در2:32 ب.ظ, 24 اسفند, 1395

  error LNK1104: cannot open file ‘opencv_core245.lib’

  من همچین فایلی رو داخل فایل های open cv پیدا نکردم

  • Avatar
   ارسال شده در6:46 ب.ظ, 6 مرداد, 1397

   سلام باید در زبانه Linker
   قسمت Input فایل های Lib مورد نیاز رو وارد کنید باید توجه داشته باشید که کتابخانه با توجه به با کامپایلر مورد نظر پیکربندی شده وسپس با مد و معماری مناسب کامپایل شود تا Lib ها DLL های مورد نیاز ایجاد شوند سپس فایل های Lib رو وارد کرد و DLL های موجود را در کنال فایل اجرایی برنامه کپی کنید

 • Avatar
  مهدی عباس زاده
  پاسخ
  ارسال شده در2:30 ب.ظ, 24 اسفند, 1395

  سلام.. من نمونه کد شما رو بعد از نصب اجرا کردم اما ارور زیر رو به بنده میده

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت