تصورات غلط در مورد نرم افزار های پلاک خوان

5 تصور غلط در مورد نرم افزار های پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان برنامه ای است که کامپیوتر ها برای شناسایی پلاک ها و ” درک ” اعداد و حروف موجود در آن ها استفاده می کنند. معمولا هر زمان که مسئله پیچیده ای اتفاق می افتد، شایعات نادرستی در پی آن ها منتشر شده و به اصطلاح با یک کلاغ چهل کلاغ شدن تصورات اشتباهی را در ذهن مردم ایجاد می کنند.

نرم افزار های پلاک خوان نیز از این مساله مستثنا نیستند. این نرم افزار ها کاربرد های وسیعی از کنترل ترافیک و تردد گرفته تا پارکینگ ها و باسکول های هوشمند را مدیریت می کند. بنابراین برای شناخت این نرم افزار ها باید ابتدا با کاربرد های نرم افزار های پلاک خوان آشنا شوید.

کنترل راهبند با نرم افزار پلاک خوان

در مورد نرم افزار های پلاک خوان چقدر اطلاعات دارید؟

بیایید مبحث پلاک خوان را موشکافی کنیم. ما آنقدر به استفاده از کامپیوتر و راحتی کار با آن ها عادت کرده ایم که بعضی اوقات متوجه نمی شویم برای انجام کار هایی که از کامپیوتر می خواهیم، چه اقداماتی باید در این سیستم ها صورت بگیرد. نرم افزار پلاک خوان بسیار کاربر پسند است معمولا نرم افزار های پلاک خوان بسیار کاربر پسند یا به اصطلاح User-Friendly هستند که نیازی نیست کاربر به اقداماتی که در پس زمینه سیستم در حال رخ دادن است، فکر کند.

با این حال، معمولا وقتی ما با مشتریان و افراد جدید در مورد نرم افزار پلاک خوان صحبت می کنیم معمولا تصورات غلطی از این نرم افزار ها در ذهن مشتریان وجود دارد که در این مطلب می خواهیم 5 تا از مهم ترین آن ها را مطرح کرده و سوء تفاهمات را برطرف کنیم.

اشتباهات رایج

رایج در مورد پلاک خوان

ذهنیت اشتباه شماره 1 : برای استفاده از نرم افزار های پلاک خوان به دوربین های جدیدی نیاز داریم

این که افراد ممکن است نرم افزار پلاک خوان را با دوربین های پلاک خوان اشتباه بگیرند، کاملا قابل درک است. طبیعتا از هر دوربینی می توان برای تصویر برداری استفاده کرد. اما دوربین به خودی خود نمی تواند سوژه مورد نظر در تصویر را تشخیص دهد. آیا دوربین به تنهایی می تواند تشخیص دهد که سوژه ی تصویر یک خودرو است و پلاک آن را گزارش کند؟

اینجاست که پای نرم افزار های پلاک خوان به میدان باز می شود. نرم افزار پلاک خوان تصویر دوربین را می گیرد و مشخص می کند که تصویر خودرو و پلاک را شامل می شود یا نه. نرم افزار تفاوت بین پلاک، بدنه ماشین، چراغ، سپر و سایر اعداد و علائم روی بدنه ماشین را می داند. بدین ترتیب نرم افزار پلاک را شناسایی کرده و اعداد و علائم آن را تشخیص می دهد. در نهایت اطلاعات آن را به صورتی که برای کاربر قابل استفاده باشد ارائه می دهد.

دوربین های پلاک خوان به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول دوربین های شبکه رده پلاک خوان هستند که معمولا به نام دوربین پلاک خوان شناخته می شوند. این دوربین ها به خودی خود عمل پلاک خوانی را انجام نمی دهند. بلکه دوربین هایی هستند که تصویر بهینه و شفافی از خودرو های در حال تردد در شرایط مختلف زمانی و آب و هوایی ارائه می کنند که برای استفاده در نرم افزار های پلاک خوان مناسب اند.

دسته دوم دوربین های پلاک خوان تجمیع شده یا Embedded هستند که دوربین علاوه بر ضبط تصویر مناسب از خودرو ها، توانایی پردازش تصاویر و تشخیص پلاک ها را درون خود دارند. در واقع این دوربین ها پکیجی از دوربین های پلاک خوان معمولی به همراه سخت افزار و نرم افزاری جهت پردازش پلاک درون خود هستند.

دوربین های پلاک خوان تجمیع شده، معمولا قیمت بالا تری نسبت به دوربین های پلاک خوان معمولی و دوربین های شبکه دارند. همچنین به دلیل عدم دسترسی کامل به سخت افزار و نرم افزار درون آن ها، ممکن است برای هر شرایطی دقت کافی را نداشته باشند یا برای هر کاربردی قابل استفاده نباشند.

برای آشنایی بیشتر با این موضوع می توانید تفاوت نرم افزار و دوربین پلاک خوان و مقایسه ویژگی های آن ها را بررسی کنید.

معمولا در برخی از کاربرد های نرم افزار های پلاک خوان نیازی به خرید دوربین های جدید نیست. در برخی کاربرد هایی که سرعت خودرو پایین است یا در محل پلاک خوانی سرعت گیر یا راهبند وجود داشته باشد، مشتریان می توانند از دوربین های مداربسته ی خود استفاده کنند و نیازی به خرید دوربین جدیدی نیست. البته باید در نظر داشت که کیفیت تصویر ارائه شده مناسب پلاک خوانی باشد و  تصویر واضحی از پلاک ارائه کند. در غیر این صورت بهتر است از دوربین های پلاک خوان استفاده شود.

ذهنیت اشتباه شماره 2 : پلاک خوان عمدتا برای استفاده تجاری است

اگرچه درست است که بیشتر، سازمان ها و ادارات ، پارکینگ ها، کارواش ها، هتل ها و سایر مشاغل برای تسریع و اتوماسیون فرآیند های کاری خود، از نرم افزار های پلاک خوان استفاده می کنند، اما کاربرد های این فناوری تنها به این موارد خلاصه نمی شود. در اینجا به برخی دیگر از کاربرد های نرم افزار های پلاک خوان اشاره می کنیم.

مجتمع های مسکونی : مجتمع های مسکونی با نصب نرم افزار پلاک خوان، می توانند نظارت دقیقی بر ورود و خروج خودرو ها به محیط مجتمع و پارکینگ آن داشته باشند. نرم افزار می تواند به طور خودکار راهبند یا گیت را برای پلاک های ثبت شده ساکنین باز کند تا ساکنین و مهمانان آن ها (در صورت ثبت شماره پلاک در نرم افزار) بتوانند بدون دردسر تردد کنند. همچنین در صورت تلاش سارق یا افراد غیر مجاز برای ورود به مجتمع، اطلاعات آن ها به طور کامل ثبت می شود تا به راحتی بتوان آن را از مراجع قانونی پیگیری کرد.

نرم افزار پلاک خوان در مجتمع های مسکونی می تواند هم نقش تامین امنیت و نظارت شبانه روزی را داشته باشد و هم می تواند برای اتوماسیون تردد ساکنین مورد استفاده قرار بگیرد.

استفاده از پلاک خوان در پارکینگ مجتمع مسکونی

آپارتمان ها : افرادی که در آپارتمان ها سکونت دارند نیازمند اقدامات امنیتی هستند که به صورت عمومی برای تمامی ساکنین فراهم شود. افراد می خواهند وقتی که در خانه های خود هستند خیالشان از خودرو های پارک شده خود در پارکینگ راحت باشد. همچنین مشکل شایعی که معمولا در آپارتمان وجود دارد این است که افراد متفرقه و غیر مقیم در محل پارکینگ آن ها خودرو های خود را پارک کنند. با استفاده از نرم افزار های پلاک خوان می توان از این مساله جلوگیری کرد و از طریق نرم افزار می توان جلو ورود افراد متفرقه را گرفت.

دانشگاه ها : محوطه بسیاری از دانشگاه ها شامل محدوده ای بسیار وسیع، چندین ساختمان، محل اقامت کارکنان و مسئولین، پارکینگ ها و اماکن تفریحی هستند. حراست دانشگاه نمی تواند در آن واحد در همه جا حضور داشته باشد. نرم افزار پلاک خوان به دانشکده ها کمک می کند تا امنیت کارکنان و دانشجویان را حفظ کنند و در صورت بروز حادثه یا وقوع جرم، تصویر وسایل نقلیه را به همراه زمان دقیق تردد آن ها در دسترس مسئولین قرار دهد.

دامپروری و کشاورزی : در حوزه دامپروری و کشاورزی نیز می توان از نرم افزار های پلاک خوان برای کنترل ورود و خروج وسایل نقلیه به صورت شبانه روزی استفاده کرد. گاهی اوقات زمین های کشاورزی و پرورش دام مورد سرقت قرار می گیرند که اکثرا این اتفاق شب ها رخ می دهد. حراست از این مکان ها حتی با وجود نگهبان شبانه روزی و یا سگ نگهبان کار دشواری است و امنیت کافی را فراهم نمی کند. استفاده از نرم افزار پلاک خوان می تواند به صورت شبانه روزی نظارت دقیقی روی تردد خودرو ها در این مناطق انجام داد.

خانه های هوشمند : پیش بینی شده که تا پایان سال 2021 ، 12.2 درصد از خانوار ها در سراسر جهان در خانه های هوشمند ساکن می شوند و کارشناسان پیش بینی می کنند این تعداد تا سال 2025 تقریباً دو برابر شود. از آنجایی که مردم به دنبال خانه های راحت، مناسب و ایمن هستند، برخی از آن ها ترجیح می دهند با استفاده از نرم افزار های پلاک خوان در منازل هوشمند خود، سطح اتوماسیون و امنیت تردد خودرو را نیز افزایش دهند.

نرم افزار های پلاک خوان قابلیت شخصی سازی دارند و می توان برای آن ها وظایف مختلفی تعریف کرد. مثلا در صورتی که پلاک آشنایی که متعلق به فامیل یا یکی از آشنایان است را تشخیص دهد، به شما اعلام کند یا در صورتی که سارق یا مزاحمی وارد ساختمان شما شد به پلیس اطلاع دهد.

پلاک خوان در خانه هوشمند

ذهنیت اشتباه شماره 3 : راه اندازی نرم افزار پلاک خوان هزینه زیادی دارد

مردم وقتی می فهمند استفاده از نرم افزار پلاک خوان چقدر مقرون به صرفه است، تعجب می کنند! شما می توانید با هزینه های نه چندان زیادی نرم افزار های پلاک خوان را برای استفاده در منازل، سازمان ها و محل کار خود تهیه کنید که اگر هزینه راه اندازی سیستم پلاک خوان را با ضرر های مالی پیش آمده در صورت عدم استفاده از این سیستم مقایسه کنید متوجه خواهید شد که این هزینه کاملا مناسب و مقرون به صرفه است. همچنین ممکن است شما بتوانید با دوربین های فعلی خود از این نرم افزار استفاده کنید و نیازی به هزینه کرد بیشتر برای خرید دوربین نداشته باشید.

برخی شرکت ها راهکار های فروش مختلفی برای مشتریان خود در نظر می گیرند. یک از این روش ها خرید نرم افزار به صورت ماهانه و اشتراکی است که شما هر ماه با پرداخت مبلغ ناچیزی نرم افزار خود را تمدید می کنید.

شرکت شهاب برای نرم افزار پلاک خوان آی پلاک طرح فروش ماهانه را در نظر گرفته است. در صورت تمایل به اطلاع از شرایط خرید ماهانه آی پلاک با ما تماس بگیرید.

ذهنیت اشتباه شماره 4 : نرم افزار پلاک خوان صرفا پلاک ها را تشخیص می دهد

تصور غلط دیگری که گاهی در میان مردم دیده می شود، این است که نرم افزار های پلاک خوان تنها محل پلاک را تشخیص می دهند یا فقط عکس آن را ذخیره می کنند.

اما تشخیص محل پلاک به تنهایی کافی نیست و اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار نمی دهد. برای مثال، شرایطی را در نظر بگیرید که کسی یک بانک دستبرد زده و با خودرو خود فرار می کند. ممکن است شاهدی پلاک خودرو را دیده باشد، اما اگر شماره و حروف پلاک را یادداشت نکند ، فایده ای ندارد.

وقتی می گوییم پلا خوان، یعنی فناوری ای که هم توانایی تشخیص محل پلاک خودرو و هم خواندن اعداد و حروف آن را دارد. البته همه نرم افزارهای پلاک خوان این کار را با دقت کافی انجام نمی دهند.

 اگر نرم افزار پلاک خوان دقت پایینی داشته باشد ممکن است اشتباهات سنگینی رخ دهد. مثلا ممکن است در صورت تشخیص اشتباه یک حرف پلاک شخص دیگری توسط نرم افزار گزارش و جریمه شود. نرم افزار های پلاک خوان با سابقه و دقیق، گزینه ها و امکانات متنوعی برای گزارش صحیح پلاک ها و جلوگیری از ثبت پلاک های اشتباه دارند. حتی در برخی کاربرد ها، نرم افزار می تواند اطلاعات بیشتری مانند زوج یا فرد بودن پلاک و استان و شهر صدور پلاک را نیز ثبت و گزارش کند.

ذهنیت اشتباه شماره 5 : نرم افزار پلاک خوان فقط هنگامی کار می کند که پلاک وسیله ی نقلیه در لیست پلیس ثبت شده باشد

جریمه خودرو ها با پلاک خوان

بعضی اوقات مردم فکر می کنند که نرم افزار پلاک خوان تنها در صورتی عمل می کند که پلاک در لیست پلاک های تحت تعقیب پلیس قرار گرفته باشد. که البته اینطور نیست.

این تصور غلط ممکن است ناشی از تجربه های تلخی باشد که مردم هنگام جریمه شدن توسط سیستم های پلاک خوان پلیس و افسر های راهنمایی و رانندگی داشته اند. نیرو انتظامی و پلیس راهور اطلاعات کاملی از تمامی پلاک های ثبت شده در کشور دارند و تنها با تشخیص حروف پلاک می توانند به اطلاعات کامل شخص متخلف دسترسی داشته باشند.

اما در نرم افزار های پلاک خوان علاوه بر امکان دسترسی به برخی از اطلاعات پلیس راهور، امکان وارد کردن اطلاعات افراد به صورت دستی نیز وجود دارد. شما می توانید اطلاعات کامل خودرو به همراه اطلاعات صاحب آن را در سیستم خود تعریف کرده تا در صورت نیاز به دسترسی به این اطلاعات، بتوانید از آن استفاده کنید.

شما بپرسید

در پایان اگر شما هم در مورد نحوه کارکرد نرم افزار های پلاک خوان سوالی دارید، می توانید در بخش دیدگاه ها سوال خود را از ما بپرسید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا