آموزش OpenCV قسمت اول

آموزش OpenCV – قسمت اول : آشنایی با OpenCV

بینایی ماشین علمی است که به سرعت در حال پیشرفت است.

  • امروزه میلیون ها موبایل در دست انسان ها قرار گرفته است.
  • قدرت پردازشی کامپیوترها در حال افزایش است.
  • الگوریتم های بینایی رشد خوبی داشته و به حد کمال خود نزدیک تر شده اند.

در این میان OpenCV به وسیله ی توانمند ساختن هزاران انسان که فعالیت های مؤثری در بینایی ماشین انجام می دهند به رشد آن کمک کرده است.

 

آموزش OpenCVآموزش OpenCV – قسمت اول : آشنایی با OpenCV C++


OpenCV چیست؟

OpenCV یک کتابخانه متن باز در حوزه بینایی ماشین است که در سال ۱۹۹۹  توسط گری بردسکی (Gary Bradski)  در شرکت Intel با هدف سرعت بخشیدن به بینایی ماشین و هوش مصنوعی عرضه شد. این کتابخانه به زبان C و C++ نوشته شده که تحت سیستم عامل های لینوکس ، ویندوز و مک قابل اجرا می باشد و بیشترین پشتیبانی را از سوی Google و Intel داشته است. علی الخصوص شرکتitseez  که بیشتر توسعه های اخیر را انجام داده است.

OpenCV با تمرکز ویژه بر روی کاربرد های آنی برای بازه ی محاسباتی طراحی شده است. یکی از اهداف OpenCV این است که یک زیربنای ساده برای بینایی ماشین فراهم کند تا به مردم برای ساخت سریع برنامه های پیچیده ی  بینایی ماشین  کمک کند. کتابخانه ی OpenCV دارای بیش از ۵۰۰  تابع می باشد که در زمینه های بازرسی تولید کارخانه، عکس برداری پزشکی ، امنیتی،کالیبراسیون دوربین و رباتیک مورد استفاده می باشد. همچنین OpenCV شامل یک کتابخانه همه منظوره ی Machine Learning نیز می باشد.

 

چه کسانی از OpenCV استفاده می کنند؟

با توجه به اینکه OpenCV به صورت متن باز است می توان از تمام آن یا قسمتی از آن برای ساختن برنامه های تجاری استفاده نمود. به دلیل این که نسخه ی Alpha آن در سال ۱۹۹۹ عرضه شده امروزه این کتابخانه در نرم افزار های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

بینایی کامپیوتر چیست؟

بینایی ماشین تبدیل داده از یک دوربین به یک تصمیم یا یک ارائه جدید می باشد. تمام این تبدیل ها به منظور رسیدن به هدف خاصی انجام می شود. تصمیم می تواند این باشد که آیا شخصی در تصویر قرار دارد یا مثلا در عکسی سلول متورم وجود دارد یا خیر؟

ارائه به این معنی است که پردازشی روی عکس انجام دهیم. به عنوان مثال یک عکس رنگی را به عکس سیاه و سفید تبدیل کنیم یا لرزش دوربین را از یک فیلم حذف کنیم.

در سیستم ها بینایی ماشین، یک کامپیوتر شبکه ای از اعداد را از دوربین یا دیسک دریافت می کند. آن چیزی که کامپیوتر میبیند فقط عدد می‌باشد.

 
آموزش OpenCV – قسمت اول : آشنایی با OpenCV صفر و یک Binary C++

 

آشنایی با OpenCV

 

OpenCV یکی از محبوب ترین کتابخانه ها برای توسعه ی برنامه های بینایی ماشین می باشد که ما را قادر می سازد تا برنامه های زیادی را به صورت آنی اجرا کنیم. این کتابخانه برای سال های متمادی مورد استفاده بوده و به یک استاندارد در این زمینه تبدیل شده است. بهینه سازی یکی از شاخص ترین ویژگی های آن است و این کتابخانه تقریبا برای تمامی پلتفرم های موجود منتشر گردیده است.

 
آموزش OpenCV – قسمت اول : آشنایی با OpenCV تصویر و ویدیو Photo and video C++

 

برنامه های بینایی ماشین بسیار کارآمد و مفید هستند ولی الگوریتم های زیر بنایی آن ها از نظر محاسباتی بسیار شدید (Intensive) می باشند. کتابخانه ی OpenCV ما را قادر می سازد تا در کارهای خود الگوریتم های بینایی ماشین را به صورت Real Time اجرا کنیم.

5 در مورد “آموزش OpenCV – قسمت اول : آشنایی با OpenCV”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا