کتابخانه شناسایی نوع خودرو

کد تشخیص نوع خودرو - vehicle type recognition

 

یکی از کاربردهای بینایی ماشین، استفاده از آن به منظور هوشمندسازی پدیده هاست و برای هوشمندسازی، پایگاه داده های تصویری و ویدیویی استاندارد، کاربرد درخور توجهی دارند. امروزه جابجایی با استفاده خودرو قسمتی جدانشدنی و مهم از زندگی انسان شده است. هوشمندسازی سامانه های نقل و انتقال و سامانه های کنترل ترافیک، در پژوهش های نوین، مورد توجه زیادی قرار است. یکی از مهمترین مسائل در بحث کنترل تردد هوشمند، شناسایی نوع خودروهای عبوری است.پژوهش های پیرامون شناسایی خودرو را می توان در دو دسته ی اصلی، تقسیم بندی کرد:

 

  1. تشخیص خودرو در تصویر
  2. شناسایی نوع خودرو

در دسته ی اول هدف، صرفا شناسایی و تشخیص خودرو از بین اجسام ساکن و متحرک موجود در تصویر است. در دسته ی دوم، هدف تشخیص نوع خودرو است که از دو جنبه می توان آن را مورد بررسی قرار داد: شناسایی دسته ی کلی خودرو( شامل اتوبوس، تریلی، سواری و …) و شناسایی مدل خودرو( پژو۴۰۵، سمند و ….). در مورد دسته ی دوم نیز پژوهش های زیادی اجرا شده است. از دید اپراتور ترافیک، شناسایی نوع مطلوب، شناسایی دسته ی کلی خودرو است.


با توجه به نیاز سامانه های حمل ونقل داخلی به بحث شناسایی نوع خودرو، شرکت دانش بنیان شهاب تولید کتابخانه ی شناسایی نوع خودرو را در دستور کار خود قرارداد و به لطف الهی پس از چندماه مطالعه و بررسی، توانست این مهم را به انجام برساند.

 

در این کتابخانه، شناسایی نوع خودرو با استفاده از شبکه های عصبی عمیق صورت می گیرد. در این ماژول نرم افزاری از کتابخانه های opencv و dlib و boost استفاده شده است.

 

نسخه ی فعلی این کتابخانه قابلیت شناسایی کلاس خودرو در هشت دسته ی زیر را دارد:

 

اتوبوس، اتومبیل های سنگین(تریلی و کامیون)، اتومبیل های متوسط(ون، خاور، کامیونت، مینی بوس)، سواری، وانت، ون ، موتور و تاکسی

 

 مهمترین قابلیتهای کتابخانه شناسایی نوع خودرو، به شرح زیر است :

 

  • امکان تشخیص کلاس انواع خودروهای موجود در بازار ایران شامل خودروهای تولید داخل و وارداتی
  • تشخیص خودکار نوع به صورت بلادرنگ (مدت زمان لازم برای تشخیص هر خودرو حدود 50 میلی ثانیه)
  • دقت تشخیص حدود 95% در شرایط واقعی و تنظیم صحیح دوربین
  • گزارش خودرو تشخیص داده شده در قالب محل خودرو در تصویر و نوع آن
  • قابلیت استفاده در  زبان برنامه نویسی #C و VB.net
  • پیاده سازی در محیط Visual C++ 2019 و با استفاده از آخرین بهینه سازیهای زبان ++C

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از نحوه ی سفارش با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

تلفن : ۰۲۳۳۲۳۰۰۲۰۴
بدون نظر

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت