کتابخانه نرم افزاری تشخیص چهره

روبینا

کتابخانه نرم افزاری روبینا

سامانه تشخیص چهره روبینا جهت شناسایی و کنترل تردد افراد، در سازمان ها، ادارات، بانک ها و ارگان هایی که به نوعی با امنیت سر و کار دارند طراحی شده است. این سامانه با استفاده از به روزترین الگوریتم های بینایی ماشین و هوش مصنوعی قادر به تشخیص افراد در شرایط نوری مختلف و به صورت آنی ( Real Time ) است.

لوگو کتابخانه تشخیص چهره شرکت شهاب

95%

دقت تشخیص چهره

100ms

سرعت تشخیص چهره

1000 نفر

قابلیت تشخیص

++C

زبان برنامه نویسی

کتابخانه تشخیص چهره شرکت شهاب

تشخیص چهره

تشخیص دقیق چهره، برای مدتی نسبتاً طولانی چه در محیط های علمی و دانشگاهی و چه در شرکت های تجاری به عنوان چالشی بزرگ مطرح بوده است؛ چنان که تا چندی پیش این توانایی یکی از مزیت های مغز انسان بر سیستم ها و الگوریتم های رایانه ای به شمار می رفت. اما به مدد الگوریتم های مدرن و شگفت انگیز شبکه های عصبی، پردازش تصویر، بینایی ماشین و هوش مصنوعی این قله نیز توسط محققین و کدنویسان غول های نرم افزاری دنیا از قبیل گوگل، فیس بوک و اپل فتح شده است.
شرکت شهاب نیز در راستای اهداف بلند پروازانه ی خود طرح تحقیق و توسعه ی پروژه تشخیص چهره را از حدود ۳ سال پیش آغاز و در این مدت الگوریتم های بسیاری را ابداع، تست و پیاده سازی کرده است. موتور پردازشی تشخیص چهره شرکت دانش بنیان شهاب (روبینا) در اوایل سال 98 و پس از طی کردن آزمایش های مختلف روی مجموعه داده های استاندارد و نیز کسب موفقیت و احراز شرایط لازم در محیط های واقعی به مرحله بهره برداری رسید. این نسخه از کتابخانه ی روبینا که برای تهیه آن از پیشرفته ترین کتابخانه ها و فریم‌ورک های بینایی ماشین و یادگیری عمیق دنیا استفاده شده است، قابلیت تشخیص چهره ی 1000 نفر با نرخ تشخیص 95% را داراست.
برای آشنایی بیشتر مشتری با نحوه ی کار کتابخانه روبینا، یک پایگاه داده ساده به پروژه افزوده شده تا کاربر بتواند لیست افراد حاضر در پایگاه داده را مشاهده و در صورت نیاز آن را ویرایش کند. کاربر می تواند در صورت نیاز جدول های اختصاصی خود را به پروژه اضافه کند. کتابخانه دو پارامتر را به عنوان خروجی ارائه میدهد:
یک عدد صحیح و یک عکس.
عکس خروجی، آخرین چهره ای است که در فریم جاری تشخیص داده شده است.
عدد صحیح گزارش شده نیز شماره ی پرسنلی فردی است که چهره اش به عنوان خروجی گزارش شده و از آنجا که این شماره منحصر به فرد است بنابراین کتابخانه روبینا به کمک عدد مذکور نام فرد را از دیتابیس استخراج می کند.
همان طور که گفته شد نسخه فعلی موتور پردازشی روبینا روی ۱۰۰۰ چهره به دقت خوبی رسیده است. نسخه ی بتای این کتابخانه نیز روی ۱۰۰۰۰ تصویر مراحل تست اولیه را پشت سر گذاشته است. رویکرد نهایی این پروژه، پردازش مجموعه داده هایی با میلیاردها تصویر است. این راه گرچه پر فراز و نشیب اما با توکل به خدا و امید به ایمان و تخصص مهندسین جوان شرکت دانش بنیان شهاب و نیز همراهی شما مخاطبین و مشتریان عزیز نزدیک است.

کاربرد ها :

ویژگی ها :

9 نظرات
  • Avatar
    محمد
    پاسخ
    ارسال شده در5:23 ب.ظ, 28 مرداد, 1399

    سلام،
    مناب سخت افزاری مورد نیاز برای یک و دو دوربین چه میزان است؟
    با تشکر

  • Avatar
    حسین
    پاسخ
    ارسال شده در4:21 ب.ظ, 31 اردیبهشت, 1399

    سلام و درود. این برنامه وقتی بخواهد در محیط عمل بکار رود برای چهره های جدید به چند نمونه تصویر از هر چهره جدید نیاز دارد که بتواند آن ها را بشناسد. سپاس

    • مدیر سایت
      ارسال شده در2:34 ب.ظ, 2 خرداد, 1399

      سلام
      برای ثبت افراد جدید، ثبت 5 تصویر کافیست. البته یک تصویر هم که داشته باشیم، سیستم کار می کند لیکن بهتر است حداقل 5 تصویر از هر فرد داشته باشیم.

  • Avatar
    مریم
    پاسخ
    ارسال شده در11:15 ق.ظ, 8 اردیبهشت, 1399

    سلام وقتتون بخیر

    یه سوال داشتم. اگر کتابخانه ای که توضیح دادین برای تشخیص چهره آموزش داده شده آیا باز هم نیازه که مثلا روی عکس های پرسنلی یک شرکت خاص آموزش داده بشه. البته این موضوع رو میدونم که باید چهره های جدید رو یاد بگیره ولی بااین دقتی که اعلام کردین چون الگوریتم، پترن های موردنیاز برای تشخیص چهره رو یاد گرفته بنظرم دیگه لازم نیست کتابخانه آموزش دوباره ببینه مگر اینکه وزن های از پیش آموزش دیده رو در اختیار کاربران قرار ندهید.

    • مدیر سایت
      ارسال شده در10:45 ب.ظ, 9 اردیبهشت, 1399

      سلام
      خیر آموزش به معنایی که مد نظر شماست صورت نمی گیرد. فقط یکبار ویژگیها از تصاویر پرسنلی استخراج می شود.
      وزنها روی چند میلیون تصویر چهره آموزش دیده شده اند و آماده اند. فرمت وزنها البته محفوظ است و قابل استفاده توسط مشتری نیست.

  • Avatar
    فرزادمختاری
    پاسخ
    ارسال شده در4:08 ب.ظ, 3 اسفند, 1398

    منظورش ازاین برنامه چیه، چه استفاده ای میشه،ممنون میشم بگید

    • مدیر سایت
      ارسال شده در3:54 ب.ظ, 2 فروردین, 1399

      این کتابخانه (یا DLL) برای احراز هویت با استفاده از چهره مفید است. فرض کنید شما برای یک سازمان می خواهید سامانه حضور غیاب طراحی کنید. به کمک کتابخانه روبینا می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. کافیست یکبار از پرسنل آن سازمان عکس تهیه کنید و از طریق این کتابخانه آنها را آموزش دهید. از این پس هر گاه آن فرد جلوی دوربین ظاهر شود، تصویر او بازشناسی شده و احراز هویت صورت می گیرد.

  • Avatar
    علی عرب عامری
    پاسخ
    ارسال شده در10:04 ق.ظ, 8 مهر, 1398

    بسیار عالی

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت