راهنمای کاربری کتابخانه تشخیص پلاک ساتپا

راهنمای کاربری کتابخانه تشخیص پلاک ساتپا

ساتپا مخفف «سامانه تشخیص پلاک ایرانی» است. این کتابخانه تشخیص پلاک به زبان ++C نوشته شده و در سایر زبانها به صورت DLL قابل استفاده است. منشاء این کتابخانه به سال ۱۳۸۵ برمی گردد که پلاکهای هر شهرستان، فرمت خاص خودش را داشت و به سفارش یک شرکت، اولین نسخه کتابخانه در آن زمان تولید شد. بعدها در سال ۱۳۹۱ به سفارش یک شرکت دیگر، نسخه جدید کتابخانه به منظور پشتیبانی از پلاکهای ۸ رقمی جدید، تولید و عرضه شد و از آن زمان مرتبا به روز رسانی می شود.از سال ۱۳۹۵ پشتیبانی و توسعه کتابخانه به شرکت دانش بنیان شهاب، واگذار شده است. در این راهنما، ابتدا امکانات کتابخانه در قالب برنامه میزبان سی شارپ توضیح داده شده و سپس توابع کتابخانه و پارارمترهای آنها توضیح داده می شوند.فایل راهنمای کاربری کتابخانه تشخیص پلاک ساتپا مطابق با (نسخه ۷٫۹۱) به روز رسانی و منتشر شده است. برای دانلود این فایل، ابتدا از این لینک وارد سایت شوید (یا اگر ثبت نام نکرده اید از این لینک، عضو سایت شوید) سپس فایل را از لینک زیر دانلود کنید:

[download id=”5504″]

 

شرکت دانش بنیان شـهــاب (شناسایی هوشمند الگوهای بصری)

 

www.shahaab-co.ir

 


بخشی از فایل راهنما که مرتبط با نحوه ی استفاده از کتابخانه است را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

نحوه استفاده از برنامه دموی کتابخانه

در ادامه نحوه استفاده از برنامه دموی ارائه شده همراه با کتابخانه را توضیح می دهیم. بسته به تقاضای کاربر، دو نوع دمو همراه کتابخانه عرضه می شود: دموی سی شارپ و دموی دلفی. ظاهر این برنامه ها و عملکرد آنها تقریبا مشابه است و تفاوت آنها در نحوه تعریف توابع کتابخانه و استفاده از آنهاست. در این بخش تصاویر و مستندات بر مبنای نسخه سی شارپ تهیه شده است.


 

نحوه فعالسازی کتابخانه با قفل سخت افزاری

در صورت خرید نسخه دارای دانگل سخت افزاری، ابتدا باید فایل اکتیو ایکس Tiny.ocx را که در بین فایلهای ارسالی قرار دارد، رجیستر کنید. برای این کار، ابتدا cmd.exe را در حالت مدیر سیستم (run as administrator) باید اجرا کنید و سپس به مسیری که فایل Tiny.ocx قرار دارد رفته و با نوشتن دستور زیر آن را رجیستر کنید:

regsvr32 Tiny.ocx

فعالسازی قفل سخت افزاری کتابخانه تشخیص پلاک ساتپا

فعالسازی قفل سخت افزاری کتابخانه تشخیص پلاک ساتپا

اکنون وقتی دانگل به کامپیوتر وصل باشد، برنامه اجرا خواهد شد.


 

نحوه فعالسازی نرم افزاری برنامه

در صورتیکه مجوز خریداری شده نرم افزاری باشد، هنگام اجرای برنامه دموی موجود در پوشه Release با نام ANPR_DEMO.exe پیامی به صورت زیر ظاهر می شود:

فعالسازی قفل نرم افزاری کتابخانه تشخیص پلاک ساتپا

بعد از تایید پیام فوق، فایلی با نام ANPR.hid تولید خواهد شد که باید این فایل را برای فروشنده ارسال کنید و در پاسخ فایلی با نام ANPR.cfg دریافت کنید. فایل دریافتی را کنار ANPR.dll کپی کنید تا برنامه اجر اشود.


 

تشخیص پلاک از روی عکس

برای تشخیص پلاک از طریق عکس، از تب image استفاده کنید. برای بارگذاری تصویر از دکمه Load Car Image استفاده کرده و سپس با زدن روی دکمه Recognize نتیجه پلاکخوانی را ببینید. با این دکمه، آدرس فایل به کتابخانه ارسال شده و کتابخانه خودش تصویر را دوباره بارگذاری کرده و می خواند.

برای کاهش سربار برنامه و جلوگیری از دو بار بارگذاری تصویر (یک بار در برنامه میزبان، و دوباره در کتابخانه) دکمه Recognize Buffer پیش بینی شده است. کد نوشته شده برای این دکمه، نحوه کار با بافر حافظه تصویر را نشان می دهد.

انواع اطلاعاتی که به عنوان خروجی در اختیار قرار می گیرد، در شکل زیر مشخص است:

کامپوننت پلاک خوان ساتپا


 

تشخیص پلاک از روی ویدیو یا دوربین

برای کار با ویدیو از تب Video استفاده کنید. در اینجا می توانید فایل ویدیویی، دوربین وبکم یا دوربین تحت شبکه را استفاده کنید. برای فایل ویدیویی روی دکمه (…) کلیک کرده و فایلتان را انتخاب کنید. سپس با زدن روی دکمه Play یا Play VLC پخش ویدیو را شروع کنید. برای شروع پردازش، از دکمه Start Auto Process کمک بگیرید.

تعریف ناحیه مورد علاقه در پلاک خوان


 

پخش مستقیم از کتابخانه روی برنامه میزبان

در حالت عادی با زدن دکمه Play به ازای دریافت هر فریم، کتابخانه یک رویداد NEW_FRAME به برنامه میزبان ارسال می کند و برنامه میزبان باید خودش آن فریم را در پنل مورد نظر نقاشی کند. برای راحتی کار، دکمه ای با عنوان Direct Play پیش بینی شده است که اگر تیک بزنید، نمایش ویدیو از طریق خود کتابخانه روی پنجره مشخص شده از برنامه میزبان صورت می گیرد. با این کار اندکی از بار پردازنده کاسته می شود.


 

کار با دوربین وبکم

برای دوربین وبکم کافیست در محل رشته URL عدد ۰ (شماره دوربین) را وارد کنید. اگر بیش از یک دوربین دارید، شماره های ۱ و ۲ و … را استفاده کنید.


 

کار با دوربین تحت شبکه

اگر می خواهید تصویر را مستقیما از دوربین شبکه (IP Camera) دریافت کنید، باید رشته اتصال به دوربین را بدانید. هر دوربین، رشته اتصال خاصی دارد که با دیگر دوربینها متفاوت است. برای یافتن این رشته یا باید به سایت ispyconnect بروید و رشته دوربین مورد نظرتان را پیدا کنید. مثلا برای دوربینهای هایک ویژن به این آدرس مراجعه کنید:

https://www.ispyconnect.com/man.aspx?n=Hikvision

البته اکثر دوربینهای هایک ویژن معمولا رشته اتصالشان شبیه رشته زیر است:

rtsp://admin:123456@192.168.1.64/Streaming/Channels/101

که باید به جای admin:123456 نام کاربری و رمز دوربین خودتان را بگذارید و به جای آدرس IP، هم آدرس دوربین خودتان. سپس از دکمه Play VLC استفاده کنید.

راه دوم یافتن رشته اتصال به دوربین استفاده از نرم افزار iSpy است. نحوه کارکردن با این نرم افزار در ویدیوی زیر آمده است:

فایل ویدیویی آموزش یافتن URL صحیح دوربین به کمک iSpy

http://www.aparat.com/v/Z6QdC

لینک دانلود نرم افزار iSpy:

http://soft98.ir/software/3349-ispy.html

 


 

Play یا Play VLC

دو تابع برای دریافت تصویر از دوربین هست، یکی با کتابخانه OpenCV کار می کند و دیگری با کتابخانه VLC. معمولا دکمه Play VLC تصاویر بهتری می دهد و ارتباط پایدارتری دارد. اما دکمه Play حجم CPU کمتری مصرف می کند.

کتابخانه ساتپا، با libVLC 2.2.0 کار می کند که ملزومات آن (شامل فایلهای libvlc.dll, libvlccore.dll و پوشه plugins) در پوشه release در کنار ANPR.dll قرار دارد. لذا نیازی به نصب VLC Player نیست.


 

کامپایل پروژه در مد دیباگ

در صورت نیاز به کامپایل پروژه در مد Debug باید تمام محتویات پوشه release را در پوشه Debug هم کپی کنید والا خطای DLL Not Found رخ می دهد.


 

نحوه ارتباط کتابخانه با برنامه میزبان

ارتباط کتابخانه با برنامه میزبان از طریق ارسال پیامهای ویندوزی و سپس استفاده از توابع خاص کتابخانه است که نحوه کار در پروژه سی شارپ توضیح داده شده است. برای دیدن لیست پیامها تابع WndProc را در برنامه سی شارپ ببینید. لیست توابع DLL هم در فایل APNR-API.cs لیست شده است.

ویدیوی آموزشی برنامه دموی سی شارپ(نسخه ۷٫۰)

http://shahaab-co.ir/video/ANPR7-CS-DEMO-Description.mp4

www.shahaab-co.ir

3 نظرات
 • Avatar
  کیانوش رفیع زاده
  پاسخ
  ارسال شده در5:37 ب.ظ, 7 شهریور, 1399

  سلام . میخواستم بدونم این برنامه پلاک خوانتون بر روی گوشی موبایل اندروید هم کار میکنه؟؟؟؟

 • Avatar
  ارسال شده در12:03 ب.ظ, 8 آذر, 1397

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت